17.5.2022 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

POLITIKA: Komunisté jsou silnější než ODS

Už podle dvou renomovaných agentur posílily obě levicové strany. U sociálních demokratů nejde o významnou změnu, jejich preference se drží okolo pětatřiceti procent. Na dvacet procent si však polepšili komunisté, a to je zřejmě jejich polistopadový rekord.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 9.5.2012 7:40

Tzv. "pravice" (nejde o skutečnou

pravici, jde v podstatě rovněž jen o socialisty - tedy levici, tahající všem, kdo tvoří hodnoty, peníze z kapes - a to čím dál intenzivněji! - a lži a zlodějny tak jako tak vždy byly atributem především levice) žene lidi na vidle sociálfašistům a bolševikům. Nic hezkého nás nečeká.

J. Honců 8.5.2012 20:14

Vysoký počet hlasů pro KSČM není překvapující

Mnoho levicově smýšlejících lidí je zklamáno sociální demokracií a její honbou za koryty a prebendami, v které si v ničem nezadá s dnes vládnoucími partajemi. Mnoho voličů pravice také prozřelo a vidí, že u nás vlastně v parlamentu žádná pravicová strana není. No, dědka a bábu už dneska sotva kdo přemluví. Maximálně tak k volbě strany, kterou volili za svého mládí. Prostě, dalo se to čekat...

P. Pruner 8.5.2012 17:50

rozhodují činy a ne předvolební slova

K diskusi o poválečné době bych chtěl připomenout jeden aspekt, který mi říkali rodiče:

Komunisté tenkrát vystupovali umírněně. Nějaké rozkulačování a násilné združstevňování označovali za pomluvy. Znárodňovat chtěli jen ty největší firmy, rozhodně ne živnostníky atd. Řada lidí si myslela, dám jim hlas a kdyžtak příště ne - ale žádné svobodné příště už nebylo.

Ostatně pro socialismus byly tenkrát všechny strany s výjimkou lidovců.

J. Urban 9.5.2012 7:42

Re: rozhodují činy a ne předvolební slova

To bylo také Beneševo dílo. Velmi si pochvaloval, jak pěkně ta demokracie funguje, když jsou jen čtyři polit. strany.

A. Reček 8.5.2012 17:47

Komunistům stačí k získávání přízně lidí nedělat nic.

Socanům vlastně totéž. To co dnes zde v diskuzi probírá, to vlastně potvrzuje. Musíme počkat nějaký čas ještě, aby se potvrdil trend o tak velkém nárůstu přízně KSČM a ČSSD u občanů. Rovněž tak je to u zvýšení přízně mimoparlamentních stran. Podle mne bude dost věrohodným hodnocením výsledek podzimních senátních a krajských voleb.  Nechcu sýčkovat, ale jeví se mi osud ODS do budoucna s osudem národních demokratů (Kramářovci) za první republiky.

J. Boleslav 8.5.2012 17:58

Re: Komunistům stačí k získávání přízně lidí nedělat nic.

Pravice má smůlu, že je u nás teď u vesla v době utahování opasků. Někteří lidé si nevidí na špičku nosu a myslí si, že by leváci u vesla mohli dělat něco významně jiného, což je naprostá pitomost. Uvidíme, s jakým zázračným receptem na současné problémy přijde např. Holland nebo leví soudruzi v Řecku, pokud náhodou budou vládnout.

J. Charvát 8.5.2012 18:46

Re: Komunistům stačí k získávání přízně lidí nedělat nic.

Ano, lidé méně orientovaní si mohou myslet, že levice by si počínala jinak, a dokonce mají pravdu. Ona by se totiž pravděpodobně tvářila, že se nic neděje a že "životní jistoty" netřeba osekávat ("zdroje jsou", "dluhy se neplatí" - pamatujete),  a tudíž by nedělala nic. A až bychom se propadli ještě kousek hloub, pravice by to musela stejně zachraňovat. Bohužel, z téhle houpačky není úniku. Halt IQ voličstva kopíruje Gaussovu křivku, a lepší to nebude.

J. Honců 8.5.2012 20:17

Re: Komunistům stačí k získávání přízně lidí nedělat nic.

Pravice že je u nás u vesla? Nedejte se vysmát! Není a nikdy nebyla.

J. Blažek 8.5.2012 13:26

Už se stalo .....

Poslední věta článku: ....

Samozřejmě se může stát, že ODS ztratí roli hlavního pilíře polistopadové demokracie.

 ... To už se přece stalo. ODS  není pilířem demoktracie, ale pilířem kleptokracie a kmotrokracie.

M. Bílý 8.5.2012 15:41

Souhlasím s Vámi, pane Blažku (13:26) ale pro úplnost musím dodat, že.....

... že to co uvádíte je jen část pravdy. Rovněž ČSSD už dávno není pilířem demokracie (tou byla naposledy za první republiky) ale je mocným pilířem nastávající ochlokracie. Nutno dodat, že těch "ochlů" je  víc než "kleptů" a "kmotrů" dohromady, protože na kradení a rozkrádání ve vyšších patrech společnosti, je třeba mít přeci jen jistý stupeň inteligence. Nutno ještě dodat, že v ČSSD je dále velké množství pseudochudých, na státních cecících přisátých (část z nich je schopna "ochly" kdykoliv rozmnožit). Též musíme připustit, že v obou stranách nějací slušní, nebo alespoň slušnější budou, jde jen o to v jakém vzájemném poměru. O KSČM není třeba hovořit. TOP 09 je prozatím krátkodobě působící slepenec, ale vybarvuje se podobně jako ODS.

Asi Vás nepotěším, ale po tomto zhodnocení musím přiznat, že budu volit se smutkem v oku ODSku. Je to strana špatná, není vůbec pravicová (takže by Vám zas tak moc vadit neměla) ale zastávám názor, že náprava musí přijít zevnitř. Jak vypadá pokus o nápravu zvenku nám předvedly Veverky. Hezký zbytek dne!

J. Boleslav 8.5.2012 17:32

Re: Souhlasím s Vámi, pane Blažku (13:26) ale pro úplnost musím dodat, že.....

Pane Bílý, vidím to velmi podobně.

M. Bílý 8.5.2012 17:41

Již delší dobu zjišťuji, pane Boleslave (17:32) že naše názory jsou blízké. Srdečně zdravím.

J. Boleslav 8.5.2012 17:44

Re: Již delší dobu zjišťuji, pane Boleslave (17:32) že naše názory jsou blízké. Srdečně zdravím.

Zdravím Vás též p. Bílý :-)

M. Bílý 8.5.2012 17:49

Díky, pane Boleslave!

M. Martin 8.5.2012 18:17

Re: Souhlasím s Vámi, pane Blažku (13:26) ale pro úplnost musím dodat, že.....

Pane Bílý já to také vidím velmi podobně jako vy.Myslím že jakákoli strana je lepší než komouši se socany.Já na jejich čtyřicetiletý teror ne a ne zapomenout.

M. Bílý 8.5.2012 11:49

Autor: Nabízí se tedy úvaha, o co přijdeme, až se komunisté do vlády skutečně dostanou.

Jistě o hodně přijdete, ale zase lecos získáte. Já už se, pro pokročiký věk, nezúčastním. Ale vzpomínám na př. na to, jak jsme za t.zv. socialimu jezdili často (dá se říci pravidelně) na zbytečné "služební cesty". Pochopitelně ve dvou. Bydleli jsme v Interhotelech, tam byla opulentní snídaně v ceně pokoje. Dopoledne jsme se věnovali nějaké kultuře a krátce navštívili nějaký úřad, či podnik, při obědě nás obsluhovali úslužní číšníci, no a po čtrnácté hodině byl pokoj uklizený... Takže mládeži, snažte se, aby ten odporný a zotročující kapitalismus brzo skončil. Jestli ta "nádhera" vydrží zase 40 let, tak se máte na co těšit!

Jo, že si to nemohli všichni dovolit? Jejich chyba! (něco jsem musel umět - hlavou i fyzicky). A abych nebyl osočován z členství ve Straně, dodávám, že jsem to, jako syn kapitalisty, neměl lehké. V době sbližování s dělnickou třídou (coby montér EZ Praha) na dole Ležáky v Mostě jsem síce na služební cesty nejezdil, ale zato jsem bral (pro mnohé nepředstavitelně) velké výplaty . Jen to běžné oslovování mužským pohlavním údem mi vadilo. To víte: zhýčkané bužoazní dítko!

V. Venc 8.5.2012 11:03

Ad Hejna - jak to spravit? - Jednoduchá odpověď

Spravit nejde nic. Důvodem je to, že "lid" byl a je v socialistické Evropě vychováván pod heslem "volnost, rovnost, bratrství", což je dokonalé šidítko vedoucí k demokratické společnosti, bez respektu k autoritám, právu, zodpovědnosti a potřebným znalostem. Lid se cítí okrádán, podváděn, i když mu od převratu stoupla výrazně jeho životní úroveň! Stále se cítí málo "rovný", okradený a ubohý. Dopřejme mu tedy pod levicovým vedením tu radost z rovnosti a pocitu hrdosti, že bude svým pánem! Bude jenom velmi překvapen, když se setká s novým, jemu méně známým typem "kmotrů"! V jeho dobré prostotě mu uniká zcela skutečnost, že každou společnosti konec konců řídí a ovlivňují kmotři!(Pozn.:slovenský termín mecenáši je daleko výstižnější)

J. Blažek 8.5.2012 13:34

Re: Ad Hejna - jak to spravit? - Jednoduchá odpověď

Máte možná pravdu, že lidu po převratu stouúpla životní úroveň, avšak lidem ne. Lid se má lépe, lidi se však mají hůř.

G. Zahradníček 8.5.2012 10:35

A to se vaše kapitalistická propaganda tak snaží, viď Holube?

Já myslím, že když tě lidé slyší v rozhlase, tak nutně musí komunistům hlasy přibývat, já se vždy směji, když slyším tvou demagogii. :)))

J. Slanina 8.5.2012 12:50

Re: A to se vaše kapitalistická propaganda tak snaží, viď Holube?

Rozkošné je, jak se nám soudruh zahradníček snaží namluvit, že poslouchá Svobodnou Evropu, byť bývalou.

BTW: Nejspíš smíchy doma mlátíš hlavinkou o bustu KG, kterou máš vystavenou doma v obýváku, viď?

G. Zahradníček 8.5.2012 17:29

Re: A to se vaše kapitalistická propaganda tak snaží, viď Holube?

Mýlíš se, modrý svazáku. Posluchám ČRo a bustu KG nemám doma vystavenou. Ale ty v tom máš jasno, viď? Jsi z líhně primitivů  z ODSS. :)))

J. Boleslav 8.5.2012 17:49

Re: A to se vaše kapitalistická propaganda tak snaží, viď Holube?

V případě potřeby nějaké Klémovy busty bych o jedné věděl. Naposledy jsem ji viděl uskladněnou na záchodě v depozitáři jednoho muzea, kde jsem si do ní s chutí kopl.

P. Pruner 8.5.2012 10:22

není čemu se divit

Pane Holube, Zelení a lidovci jsou podle mne dlouhodobě levicové strany a rovněž se divím, proč současné preference pseudopravicových ODS a TOP09 nepovažujete za katastrofu. Jak jste správně uvedl, jejich bývalí voliči nebudou mít důvod se k nim vracet, ony strany měly dost možností jednat lépe. Pokud z průzkumů vyplývá, že skutečně bývalí voliči vládních stran posilují preference zrovna Zelených a lidovců, tak mám obavy, že ti lidé nejsou schopni se poučit.

Preference levicových stran jsou více výsledkem politiky vlády než úspěšností jejich opoziční politiky. Po dvaceti letech mnozí zapoměli a přestali se obávat KSČM, přestože ta se moc nezměnila. Je stejně nebezpečná jako kdysi.

Za důležité považuji, aby se lidé nenechali otrávit, chodili k volbám a dali šanci i  dříve a nyní neparlamentním stranám.

J. Štrobl 8.5.2012 10:36

Re: není čemu se divit

Přesně tak. Stále platí ono možná otřelé, ale pravdivé: "Kdo nevolí, volí komunisty." Komunistům rostou procenta nikoliv kvůli tomu, že by je volilo víc lidí - mají stále stejně početný, neli menší elektorát, ale protože jsou pravicoví voliči zhnuseni politikou pseudopravicových stran a neví koho by volili.

J. Kadeřábek 8.5.2012 13:23

Záleží na tom kdo si průzkum zaplatil

Pokud má někdo pocit, že Kuchtová byla nejlepší ministryně školství a 1 kWh fotovoltaická by neměla stát 14,50 ale 50 kč tak si zvolí Zelené. Já si místo zločinné ODS a ČSSD zvolím Svobodné. Možná se spletu, ale těm zlodějům (ODS) a hlupákům a zlodějům (ČSSD) to dát nemohu a KSČ také ne. Soudruhy  jsem si  užil většinu svého života.

P. Pruner 8.5.2012 17:25

Re: Záleží na tom kdo si průzkum zaplatil

Výčet hříchů Zelených je skutečně dlouhý, takže přebíjí některé dobré myšlenky. Hlavně nás jejich politické působení přišlo hodně draho.

Svobodní působí seriózním dojmem. Jejich slabinou je intelektuálské vystupování v dobrém slova smyslu - ale politická strana musí oslovit hodně lidí, musí mít "tah na branku". Podobné jsou i příspěvky jejích představitelů na Internetu. Mně na nich vadí fundamentální odpor k EU (ne jen kritika ), protože si myslím, že naše malá zemička musí být v nějakém houfu a nic lepšího než EU nemáme - ostatně proč tam zůstávají i Britové.

G. Zahradníček 8.5.2012 17:30

Re: Záleží na tom kdo si průzkum zaplatil

Svobodní jsou ODSS III, liberalismus je vůbec nejhorší, ten vedl ke 2. sv. válce.

J. Boleslav 8.5.2012 17:36

Re: Záleží na tom kdo si průzkum zaplatil

To je velmi neotřelý názor, můžete ho nějak rozvést? Dosud jsem žil v přesvědčení, že 2. světovou vyvolat německý nacionalismus.

V. Petrová 8.5.2012 9:43

Komunisté v roce 1946

Dostal se mně do rukou DNEŠEK , ročník 1946/47, týdeník vydávaný F. Peroutkou. Ke svému úžasu jsem tam našla několik fundovaných článků (reportáží, rozhovorů ) o tom, proč venkov a dokonce i velcí sedláci, volili KSČ. Měli pocit serióznosti, domnívali se, že bude správné spojit sedláky s dělníky ( jedni budou vyrábět traktory a druzí chleba ), byla v tom i euforie z osvobození  republiky Rudou armádou. Je to otřesné, naivní a hlavně poučné. Stálo by za to jít postopách těhle rozhovorů a podívat se, jak tyhle nadšené a naivní rodiny dopadly. Kolik jich skončilo v uranových dolech, kolik na šibenici, jestli jejich potomci ještě hospodaří v zemědělství, ale  hlavně - rozhlédněte se kolem, jak strašlivě je devastovaná krajina, pole zničené, stahektarové monokultury obdělávané jézéďáckými pohrobky, splavená ornice, mrtvá krajina...Opravdu tohle chtěli sedláci v roce 1946, když volili komunisty ? A tohle chtějí ti, kteří je chtějí volit dnes ...??? Nestačí jedna zkušenost  ??? Když mluví Filip nebo Kováčík či Dolejš, běhá mně mráz po zádech.  Pamatuji, že přesně tak mluvívali Gottwald a Zápotocký... 

J. Štrobl 8.5.2012 10:29

Re: Komunisté v roce 1946

I když si jinak Ferdinanda Peroutky velmi vážím v Dnešku roku 1946 napsal i toto:

"Socialismus je hospodářsky rozumný a lidsky ušlechtilý ideál... Ať tak, či onak, jeho politická pozice v Evropě je nevyvratitelná a do jisté míry jsme přikování k tomu, co - dobrého, nebo zlého - přinese. Tu - ve velkých obrysech viděno - nepomůže opozice proti socialismu: ta ho učiní jen rozčilenějším, a čím více bude rozčilen, tím více chyb se bude dopouštět. I jemu, i ostatním je třeba klidu, jistoty. Potom, budou-li k němu přitaženy všechny nejkulturnější živly a prosytí a zjemní jej, mohou se rozvinout jeho kladné prvky, kterých je více než v kapitalismu."

Opomiňme to, jak tragicky se Peroutka mýlil, ale i jeho uznávané slovo tenkrát tak přispělo k vítězství komunistů.