20.11.2019 | Svátek má NikolaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Klaus by se bez ODS obešelVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 17, poslední: 9.8.2013 11:17, přehled diskusí

Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 26.3.2013 15:00

Jak autor článku, tak většina diskutujících automaticky označují Václava Klause za euroskeptika. Osobně to považuji za omyl. Za euroskeptika bych označil možná Nigela Farage, ale ani u něho by to nebylo přesné.

Euroskeptici jsou lidé, kteří by chtěli EU zrušit, nebo z ní vystoupit. Současnou EU ovládají eurofederalisté, kteří razí zásadu: "Čím více unifikace, tím lépe." Ovšem je naprosto legitimní názor, který, dle mého názoru vystihuje postoj Václava Klause, tedy "EU ano, ale takovou, aby efektivně urychlovala rozvoj a ne ho brzdila." Zatím si myslím, že jsme v podobné situaci, v jaké František Palacký vyslovil: "Kdyby Rakouska nebylo, museli bychom jej vytvořit v zájmu Evropy i lidstva..." a je v našem zájmu, aby to tak i zůstalo.

Současná EU mi připomíná starý vtip o hledání klíčů pod lampou, když jsme je ztratili v přilehlém parku. Federalizace je takovou lampou, okolo které se shromažďuje většina politiků a i když přinejmenším tuší, že tam ty klíče nejsou, nemají odvahu se pustit do tmy. Kritici EU to kritizují, ale i kdyby jejich hlas převážil, nebylo by zdaleka jasné, kde ten klíč hledat.

Před realistickými politiky stojí tedy obrovský úkol, srozumitelně zformulovat alternativní pojetí EU, schopné smysluplně oponovat federativnímu centralismu i primitivnímu secesionismu.

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: J. Boleslav Datum: 26.3.2013 15:15

Obávám se, že se jedná o Sysifovský úkol.

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 26.3.2013 15:23

To nesporně, ale pokud se ho nikdo zdárně nezhostí, dojde na druhý známý výrok Františka Palackého: "Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm." V takovém případě se realisté spojí se skeptiky, protože rekonstrukce EU se ukáže jako nemožná.

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: M. Kosejk Datum: 26.3.2013 16:14

Když ztratíte klíče, tak je nejlepší se vracet po stejné trase - až do bodu, kde jste je ještě naposled vidět. A s EU je to podobné.

A tím bodem, ke kterému bych já mířil, je doba, kdy cílem EU mělo být společenství suverénních států, které hospodářsky spolupracují - a mají mezi sebou privilegia ve věci pohybu občanů, peněz, zboží, pracovní síly a myšlenek. To byla reálná pozitivní koncepece, kterou by šlo naplnit - a pak případně na ní i stavět, když ji občané vezmou za svou, co se týká případné budoucí bližší integrace EU. Prostě stavět dům od základů - a ne od střechy.

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: M. Kosejk Datum: 26.3.2013 16:19

viděl :)

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 26.3.2013 16:24

JJ souhlasím. Problém je jednak v tom, že takový Farage to vidí jinak a chce vystoupení Británie. Jednak jde o to, že lidé se neradi vracejí a politici ještě méně. Pokud by přistoupili na myšlenku návratu, přiznali by chybu a to by je stálo politickou kariéru. Ne, že by mi jich bylo líto, ale realisticky to vidím jako velmi obtížně prosaditelné.

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: M. Kosejk Datum: 26.3.2013 16:46

No, ona taky ta Británie je v úplně jiné pozici než ČR -ekonomicky, historicky, sociálně, mocensky, geopoliticky....

A možná to vystoupení by pro ní bylo nejlepším krokem.

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 26.3.2013 16:51

Tady se jistě shodneme, jak pokud jde o Británii, tak pokud jde o ČR, Slovensko a další země v podobné situaci.

Přesně... nejdříve bytelné základy,:
Autor: J. Kanioková Datum: 26.3.2013 16:49

aby v nich nebyly žádné trhlinky, aby se do nich nedostávala voda. A dimenzovat je na zátěž, u které je nutné si nejdřív předem dobře ujasnit, co ji bude tvořit, co od ní tudeme potřebovat, jaká rizika mohou hrozit..

Otcové sjednocené Evropy, naivní snílci, to vzali od konce. S vírou, že to projde nějak jako v Americe. Že tady vznikne evropský národ nějak samozřejmě, nějak podobně (a líp) jako americký národ. Jenže Američané jsou národ imigrantů. Přistěhovalců, na "prázdný" rozsáhlý kontinent. To Evropani nejsou, nebo ne už dlouhá staletí. Zde jsou národy i s tisíciletou historií.

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: p. scheck Datum: 26.3.2013 16:23

Pokud je to tak, jak říkáte, pane Vyhnalíku, potom Klaus nějak zapomíná zdůrazňovat to pozitivní, co jste o jeho postoji napsal. Kdokoliv hodí na EU jakoukoli špínu, vždy je od něj velmi chválen. Ale v rámci jeho "pevných názorů" možná bude brzo mluvit jako vy a vzpomene si, že je třeba akcentovat i kladné stránky.

Jen aby to nebylo jak postoj Slováků za dělení Československa.

Tedy: " My sa nechceme delit, ale chceme Mečiara!" Jedno s druhým prostě nebylo možné. Jinak řečeno, sójový Fernet  prostě nevyrobíte, i když to bude mít stejnou barvu a stejný obsah alkoholu....

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: M. Kosejk Datum: 26.3.2013 16:43

Ale prd. Jde o to, že novináři citují jen ty nejsilnější názory. Klaus vemi často říká/píše, že není proti EU, ale proti současné koncepci Bruselu a spol. Ale to by ho někdo musel taky poslouchat. A co já vím, tak pro novináře i tupany (což se vzájemně nevylučuje) je snažší tvrdit, Klaus je proti EU. A tečka.

Si vzpomínám na vtipný rozhovor s ministrem Julínkem, kde mu novinář spílal, že nevysvětluje reformu, ale že se soustředí pouze na poplatky. A co na to bylo vtipné? Vtipné bylo, že první otázka novináře v tomto rozhovoru mířila na poplatky.

OVM také není nic jiného, než snaha vytáhnout z politiků nějaký "skandální názor". To úplně můžete vidět, jak Moravec ty politiky tlačí k nějakému radikálnímu prohlášení. Aby bylo "o čem zítra mluvit" .)

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 26.3.2013 16:48

VK podával přihlášku do EU a chápe, že členství v EU je pro ČR, jako malou exportně orientovanou ekonomiku nezbytností. Zároveň však vždy kritizoval chyby jako bylo urychlené zavádění eura v zemích, které na ně nebyly zralé, silové prosazování ekonomických nesmyslů podvazujících konkurenceschopnost (garantované dotace OZE, energetické štítky, greening, protekcionismem chráněné dotace atd.).

Pokud jde o analogii se Slovenskem, máte pravdu pouze částečně. Slovensko chtělo faktickou politickou samostatnost včetně ekonomiky, ovšem s pojistkou v ČNB. Nakonec rozdělení přineslo výhody oběma stranám. Politici se mohou dohadovat o konkrétních ekonomických problémech a nemusejí ztrácet čas debatami o pomlčce.

EU na to jde obráceně. Protože se bojí neproduktivních debat o pomlčkách (ty by byly opravdu smrtící), tak je fakticky zakázalo. Jednotu válcuje silou centrálního bruselského rozhodování a sází na to, že obyvatelé členských států do toho nijak zasahovat nemohou. Přitom v Bruseli dnes vzniká naprostá většina zákonných norem platných ve všech zemích EU. Ti, kdo tyto normy přijímají ovšem mají pouze velmi volnou zpětnou vazbu a fakticky nulovou politickou odpovědnost. Bohužel EU je v ekonomické krizi a není náhodou, že EU krize postihuje zdaleka nejvíce. Všechny rozhodnutí EU by se měla posuzovat podle kritérií, zda posilují efektivitu a konkurenceschopnost Evropy nebo zda je oslabují. Z tohoto pohledu by naprostá většina sociálněinženýrských projektů EU měla být co nejdříve zastavena. V opačném případě bude stagnace a zaostávání Evropy pokračovat.

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: P. Pavlovský Datum: 26.3.2013 18:39

Když vstupuji do nějakého velkého klubu, kde budu pouze jedním z třiceti, navíc jedním z nejslabších, musím přijmout jeho pravidla a ne si myslet, že klub přijme ta má.

Věděl V. Klaus při našem vstupu, že pravidla EU nedokáže změnit? Nebo si myslel, že to dokáže? Vždyť to nedokázala ani GB, jinak by teď neuvažovala o vystoupení!

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: M. Kosejk Datum: 26.3.2013 19:13

Aha. Tak najednou neměli pravdu všichni ti euro-propagátoři, klausobijci?!  ČR se v EU rozpustí jako kostka cukru v kávě! To říkáte? Že nic nezměníme, že náš názor nic neznamená?!!  No, prostě klasický demagog Pavlovský. :)))

Ono se od přihlášky také dost změnilo. A poslední dobou výrazně. EU se už ani nenamáhá předstírat, že pošlapává svoje vlastní pravidla. Jak dlouho platila LS v původním znění? :))

Já se pomočím smíchy, pane P. :)))

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus:
Autor: M. Kosejk Datum: 26.3.2013 19:19

Oprava: "že nepošlapává"

Sorry za překlepy. Tak jsem se smál tomu, že pan P. vlastně přiznává, že celou dobu všichni ti proevropští kalusobijci neměli pravdu. Protože tolik chce pomluvit Klause, že už ani neví, co píše.:)

Docela solidní odkaz:
Autor: J. Kanioková Datum: 26.3.2013 20:30

nejspíš i web - http://russeurope.hypotheses.org/987

Podepisuji a děkuji za přesnou formulaci:
Autor: J. Mrázek Datum: 9.8.2013 11:17

Hledání klíče pod lampou je momentálně "usnadněno" novým zdrojem světla, úspornou žárovkou, takže hledající mají výmluvu, proč nenacházejí....o správném místě hledání raději nemluvě . Bobtnání úřadů EU má prý hledání učinit úspěšným ...