Neviditelný pes

POLITIKA: Kdyby nám vládli lidé se státnickou úrovní...

4.9.2009

... tak by se předsedové parlamentních stran a prezident republiky nevztekali jako mala děcka, kterým někdo vzal hračku. Přestali by mluvit o ústavní krizi, o ohrožení demokracie a o dalších nesmyslech.

Uznali by, že se zkrátka ukvapili a že nyní musí poslušně počkat na rozhodnutí Ústavního soudu. Neboť tak se chová demokratický politik, který ctí ústavu a instituce své země.

Odmítli by spekulace o tom, jak rozhodnutí Ústavního soudu obejít. Změna ústavy by byla legitimní, kdyby k ní došlo před rozhodnutím Ústavního soudu. Teď už ne.

A vydali by jednoduché a stručné prohlášení, které by mohlo vypadat třeba takto:

„1. Bereme na vědomí a respektujeme rozhodnutí Ústavního soudu. Termín 9. a 10. října pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny v nové situaci považujeme za nerealistický a vyzýváme proto ministra vnitra, aby přerušil přípravy na volby v tomto termínu tak, aby nedošlo ke zbytečným finančním ztrátám pro stát.

2. Apelujeme na Ústavní soud, aby stanovil termíny svého dalšího postupu a aby se pokusil s ohledem na aktuální politickou situaci řízení v této věci vést svá jednání co nejrychleji.

3. Prezident republiky vyhlásí nový termín voleb – předčasný či řádný – na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu o stížnosti poslance Melčáka.

4. Vyzýváme premiéra Fischera, aby předstoupil před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o nové vyslovení důvěry.“

Kéž by voliči – ať už se k urnám vydají kdykoli – vystavili politikům, kteří dnes předvádějí festival arogance a neúcty k institucím, hodně mastný účet za to, že takového prohlášení nejsou schopni...

Převzato z autorova blogu na LukasMacek.blog.idnes.cz

Ředitel evropského studijního programu Sciences Po Paris v Dijonuzpět na článek