POLITIKA: KDU-ČSL potřebuje nový výraz
Nadějné změny ve vedení, pro čitelnost KDU-ČSL na naší politické scéně, započaté odchodem Miroslava Kalouska a části vedení strany, ustrnuly bohužel v polovici cesty.
Zdravou odezvu z lůna strany proti neuvěřitelně degradačním krokům vedení zbylí dva místopředsedové, Kasal a Lukša, nerespektovali a přes výzvy mnohých krajských i okresních organizací strany se sveřepě zabarikádovali na svých postech.
Co to v současném předvolebním období pro KDU-ČSL znamená?
Veřejností je strana vnímána jako vnitřně zdravá, reflektivní k nepatřičným krokům vlastního vedení. Na druhé straně vyvolaná očekávání po dokončení vnitřních změn a novém vnějším výrazu zůstávají vůči voličům nenaplněna.
S ponechaným úřadujícím předsedou Kasalem jsou další potřebné kroky znemožněny. A ani výměna tří místopředsedů nic reálného zatím nemůže přinést.
Kasal si evidentně nechce uvědomit, že jeho lpění na funkci v čele strany, byť dočasně pro období do mimořádného sjezdu v prosinci letošního roku, KDU-ČSL a jeho členy a příznivce poškozuje.
To zdravé jádro, které na konci srpna vyjádřilo své zřetelné a jednoznačné požadavky po změně, nadále na nich trvá. Usiluje o urychlené odstoupení obou mohykánů a pověření tří nově navolených místopředsedů strany výkonnými funkcemi v přechodovém období, s důrazem na řádnou přípravu sjezdu. Bez této změny může být nesporně negativně ovlivněn blížící se volební výsledek v komunálních senátních volbách.
To zdravé jádro dále očekává od sjezdu obnovení zřetelné cesty KDU-ČSL jako suverénní strany formované na historicky daných základech a stanovení jasně formulovaných cílů do roku 2010. Voliči očekávají od KDU-ČSL jasný signál, že nadále bude stranou státotvornou, s pozitivním kapitálem pro českou společnost. Tak mohou křesťanští demokraté bez obav o další volební výsledek znovu nastoupit cestu v minulosti vytýčenou nezapomenutelnými předsedy Janem Šrámkem a Josefem Luxem.
4. října 2006