26.5.2022 | Svátek má Filip


POLITIKA: Kdo posvětil zlodějinu?

8.7.2011

Ve skrytu státních svátků a dovolených zveřejnila Česká televize dokument, který zásadně posouvá vývoj v tzv. kauze Promopro a přenáší odpovědnost i na další osoby, nejen na údajného hlavního viníka, ministra obrany Alexandra Vondru. Překvapivě jedním z nich je ministr financí Miroslav Kalousek, který dosud projekt nejvíce kritizoval.

Jistě všichni pamatujeme, jak mozek TOP 09 spolu s ředitelem Finančně analytického útvaru Milanem Cícerem spektakulárně promítali, kam mířily peníze z údajně předražené zakázky, a ministr financí Kalousek neváhal nazvat takové transakce „nestandardní zlodějinou“. Média v této souvislosti příliš nepsala, že zakázku prověřovaly již dvě instituce, které ji shledaly nezávadnou, a že jednou z nich bylo právě ministerstvo financí. Snaha Miroslava Kalouska zakázku znovu otevřít tak více než co jiného připomínala snahu o diskreditaci politického soka.

Připomeňme, že Kalousek k tomu měl řadu důvodů. Především měly být změněny podmínky tzv. ekozakázky tak, aby na ni nedohlíženo jen „Kalouskovo“ ministertvo financí, ale i Ministerstvo životního prostředí, tehdy ovládané ODS, a také mělo dojít ke změně systému nákupů armádního zařízení, které již v budoucnu nemělo být možné provádět přes prostředníky. Změny hodlali, proti Kalouskově vůli, prosadit ministři za ODS Pavel Drobil a Alexandr Vondra. První jmenovaný nakonec po „vytvoření“ (je legitmní se ptát kým, čím, na čí objednávku) kauzy SFŽP odstoupil, ten druhý v úřadu dále působí. To jistě není Kalouskovým zájmem a přitíží se mu zřejmě i nyní, když vyšly najevo nové okolnosti, které mu přisuzují v kauze Promopro zásadní odpovědnost.

Veškerá obvinění, která tedy Kalousek vynášel vůči ministru Vondrovi, tak padají i na jeho hlavu. Příprava smlouvy, přidělení zakázky společnosti Promopro, přesuny peněz dalším společnostem. To vše potenciálně je i Kalouskovou odpovědností a je třeba se ptát, jaký měl na navýšení prostředků (ke kterému mimochodem vůbec nemuselo dojít, pokud by je odmítl; snaha o přenesení odpovědnosti na ministra Vondru jako správce kapitoly je tedy lichá) o skoro 400 milionů, tedy výrazně nad polovinu celkové částky, kterou Promopro dostalo, zájem. A jak mohl zakázku, která měla původně přijít na nějakých 80 milionů, tak razantně prodražit? To trochu odporuje jeho pověsti „odpovědného hospodáře“.

Otázka zní, jak se nyní bude Kalousek hájit. Bude také vysvětlovat okolnosti kauzy před Poslaneckou sněmovnou? Omluví se za obvinění, která vůči Vondrovi vznášel? Přizná chybu? Jak bylo patrné z reportáže ČT, odpovědnost za údajné předražení zakázky si ministerstvo financí nepřipouští. Dá se tedy spíše očekávat, že Kalousek se z celé kauzy bude chtít vyvléknout. To však nemění nic na skutečnosti, že je do ní namočen stejně jako ministr Vondra. A má tedy, stejně jako on, co vysvětlovat.

Autor je analytik HK ODS