18.9.2021 | Svátek má Kryštof


POLITIKA: Kdo platil Přibila za pořizování nahrávek?

10.5.2017

Na tahu je ministr vnitra Chovanec!

Zejména ministr vnitra Milan Chovanec by měl usilovat o vyšetření a informování veřejnosti v této věci. Jinak se nevyhne on a ČSSD podezření, že jím řízené bezpečnostní složky zneužívaly pravomoc veřejného činitele, vyškolily, úkolovaly, případně i platily Marka Přibila jako agenta, který soustavným pořizováním nahrávek odposlechů rozhovorů s ministrem Babišem nic získat nemohl, než peníze, kterými by byl dlouhodobě zabezpečen.

Bude jinak obtížné se ubránit podezření, že tyto nahrávky byly pořízené a nyní v pravý čas zveřejněné s cílem ovlivnit parlamentní volby a politické uspořádání v zemi. Otázka „KOMU TO SLOUŽÍ“ je nasnadě.

Bezpečnostní složky by to měly objasnit tím spíše, že se obdobný scénář neústavního zásahu do politického systému země, ohrožujícího demokracii v samých základech, opakuje v ČR již s jistou pravidelností.

Z pokoutně zveřejněných nahrávek odposlechů na utajeném serveru Šuman je patrné, že Marek Přibil nahrával rozhovory, které vedl s Babišem, systematicky a opakovaně a Babiše provokoval, aby se k jím nastoleným tématům vyjadřoval. K tomu byl nepochybně vycvičen, pokládané návrhy a otázky mu byly předformulovány, on se je naučil a při rozhovorech velmi usiloval, aby se Babiš sám k nim vyjádřil. IP adresa „Julius Šuman“ je jistě policejními složkami snadno odhalitelná, včetně jejího majitele, který by měl podat vysvětlení veřejnosti.

Na tom nic nemění skutečnost, že ministr Babiš se s Markem Přibilem neměl stýkat a debaty na uvedená témata měl kategoricky odmítnout. Situace je krajně vážná proto, že Přibilbyl jako agent provokatér vyslán a úkolován vůči 1. místopředsedovi vlády. Příště to samozřejmě může být kterýkoli jiný ústavní činitel. A pokud se to dnes někomu hodí, příště se to již hodit nemusí.

Je pozoruhodné, že podobné scénáře odposlechů vedly již k pádu expremiéra Topolánka. Kubiceho zpráva, jež byla flagrantním porušením zákona o volbách, které měly být na základě toho zneplatněny, vedla k pádu expremiéra Paroubka. Odposlouchané hovory vedoucí sekretariátu s premiérem Nečasem unikly z živých vyšetřovacích spisů a podlomily zcela autoritu Nečasovy vlády.

Byť jde ve všech uvedených případech o cílevědomé ovlivnění uspořádání nejvyšších pater politiky, viníci nejsou nikdy ani usvědčeni, ani stíháni. Je to jen náhodné? Je to dané neschopností policejního aparátu? Státního zastupitelství?

Připomeňme si v této souvislosti aféru Wattergate v USA, kdy byli oba oslavovaní novináři zásobováni kompromitujícími informacemi vůči prezidentu Nixonovi zástupcem ředitele FBI. Člověk ve vysoké státní funkci rovněž systematicky denuncoval vyšetřování proti nejvyššímu ústavnímu činiteli USA, a to se zárukou anonymity, kterou porušil až na smrtelné posteli. Kdyby šlo o čest a smysl pro právo, jistě by svou identitu neutajoval a vystupoval by veřejně. Nejde i v současné aféře o nápadnou analogii?

Je snad představitelé, že by Marek Přibil z osobního zájmu chodil provokovat 1. místopředsedu vlády ke kompromitujícím vyjádřením, bez motivace a cíle? Že by následně rozhovory „elektronicky vyčistil“, sestříhal a pro zábavu předal léta spící adrese Šuman, jejíž provozovatel dokonce v prvním kole zastíral, že jde o materiál, který by sám vlastnil, a publikoval ho jako odkaz na neexistující primární materiál jiného serveru?

Zdá se, že bezpečnostní složky našeho státu postrádají jasné mantinely a boří představy o demokracii a dělbě moci. Proto by měl ministr Chovanec (a nepochybně i státní zastupitelství) nařídit urychlené vyšetřování, na čí pokyn a za čí peníze Marek Přibil nahrávky pořizoval, upravoval a následně prodával. V případě, že nahrávky sám neupravoval a předával je v hrubém stavu, kdo se na jejich úpravě, sestřihu a zveřejňování podílel!

Jen tak se může ministr a bezpečnostní složky jím řízené vyhnout podezření, že se aféra náramně hodí k zakrytí skandálního rozkrádání představitelů ČSSD a ODS v kauze ROP Severozápad – dva poslance v té souvislosti nyní chce policie vydat Sněmovnou ke stíhání. K zakrytí aféry s manipulovanými dotacemi do sportu, v jejichž rámci je ve vazbě i vysoká úřednice ministerstva školství, řízeného ministryní za ČSSD!

Exsenátor Novák ODS, záhadně propuštěný na bagatelní záruku, který se na organizování trestní činů ROP Severozápad podílel, se zbavil občanství ČR a SRN zvažuje, zda ho vydá ke stíhání, byť se evidentně jedná o podezření z kvalifikace na zločinné spolčení, na němž se rukou společnou a nerozdílnou podíleli představitelé a členové ČSSD a ODS. Z pozice prostých občanů, nepodporovaných stranickými sekretariáty, by se asi kriminální manipulace s dotacemi dala provádět jen obtížně.

Jistě není od věci ani podezření, že jde o to odklidit z veřejného prostoru směrem k volbám skvělý obchod s prodejem části OKD za 4,1 mld. Kč, byť se ukazuje, že tato část měla cenu desetinásobnou a obchod bez následků připravil nejen o práci, ale i o bydlení desetitisíce havířů.

Tento skandální obchod, který proběhl v režii vlády ČSSD, se zametá pod koberec už řadu let. A to za tichého souhlasu ODS, TOP 09 i KDU-ČSL. Má to svou logiku ve financování minimálně dvou stran Zdeňkem Bakalou, tvůrcem společnosti LÍPA, kde se scházeli opět představitelé uvedených stran, obdobně jako čestný předseda a spolupodnikatel Bakaly Karel Schwarzenberg.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.