25.3.2023 | Svátek má Marián


POLITIKA: Kdo je tady premiér?

8.9.2010

Jistě si mnozí vzpomenou na nesmrtelnou hlášku jednoho z Našich furiantů, který bouchaje do stolu v hospodě hulákal: „Já jsem tady první rádní!“ Trochu podobně teď vypadá aktuální přetlačování mezi premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Otázka je – mediálně i fakticky – stavěna takto: Kdo vlastně vede současnou českou vládu? Šéf ODS, nebo místopředseda a nepochybný tvůrce TOP 09?

Odpovědi se různí, a to hned z několika důvodů. Předně - Miroslav Kalousek si skutečně od prvního okamžiku vydobyl ve vládě exkluzivní postavení. To je dáno jednak tím, že vede resort financí, a tedy rozhoduje de facto o všem, co se v české rozpočtové politice odehraje. Může ovlivňovat stav a konta jiných resortů, a dobře to ví, zná tuto svoji neobyčejnou moc, a proto právě o tuto portfej tolik usiloval při povolebních vyjednáváních.

Kalousek dostal finance ale nejen proto, že už toto ministerstvo vedl za Topolánka a má své recepty, jak státní finance kočírovat – a teď se nebavme o tom, zda jsou to ty nejlepší možné recepty. Čas a dobrá paměť nás učí, že Miroslav Kalousek umí, možná jakožto někdejší lidovec, měnit své recepty velice pružně podle situace, v níž se ocitá. Kalousek ale řídí finance proto, že si jako nejakčnější tvář TOP 09 mohl dupnout.

Volební výsledek, který zespodu jen o pár procent škrtá o výsledek ODS, jej k tomu opravňuje. Kalousek dělá vše pro to, aby z TOP 09 udělal pravicového hegemona a vystřídal v této pozici právě ODS, která tuto roli sehrávala od roku 1991, kdy ji politická generace Václava Klause a Miroslava Macka přivedla k životu. Nyní je ODS v dlouhodobé defenzívě, kam ji dovedla sebevražedná politika Mirka Topolánka a obecné tápání a nedostatek osobností po odchodu Václava Klause. Vidíme to ve zmenšené podobě na situaci dnešní pražské organizace ODS. Ta je v dokonalém rozkladu, ale dlužno říci, že si jej přivodila sama, svou nejednotností, hádavostí, ambicemi některých lidí zevnitř, kteří nerespektují společný zájem. Stranu to před nadcházejícími komunálními volbami fatálně poškozuje. První v řadě těchto suicidálních úkonů bylo obětování Pavla Béma. Je sice formálně stále primátorem, ale za zády se mu smějí i jeho ještě včerejší nohsledi a souputníci. Natožpak protivníci. Navzdory tomu, že si leckteré primátorovy kroky můžeme klást do hodně velkých uvozovek a olepovat obřími otazníky, obětovat nejvýraznější tvář pár týdnů před volbami a nahradit ji brankářem či zpěvákem, je projevem naprosté politické naivity či diletantismu.

To všechno samozřejmě posiluje TOP 09, která nasadila na dráhu zdatného koně – exguvernéra České národní banky Tůmu. Proč o tom mluvíme v souvislosti se sporem Kalouska a Nečase o primariát ve Strakovce? To je snadná odpověď. Tůma je přece dávný Kalouskův spoluhráč. V době, kdy se privatizovala karlovarská Becherovka, byli u toho oba. Tůma za investiční firmu Patria a Kalousek za stát. A třetím v partě tehdy byl – kdo jiný – než kníže Schwarzenberg.

Co z toho plyne? Pokud se Kalouskovi podaří prosadit za pražského primátora Tůmu, a vše nasvědčuje tomu, že to tak bude, pak má v hrsti tradiční baštu ODS. Odtud je už jen nepatrný krůček k tomu, aby TOP 09 odstavila ODS od všeho jejího dalšího vlivu na cokoli podstatné.

Myslím, že boj o Strakovku se právě bojuje v Praze. Mediální trylky obou soupeřících kohoutů, Nečase a Kalouska, tomu jen vytvářejí jakýsi příhodný kolorit. Na omylu je však ten, kdo si – podobně jako třeba Petr Mach na serveru Česká média – myslí, že v tomto souboji jde o povodňové daně a neřku-li o jakékoli další principiální ideové hodnoty, které by měla vyznávat pravicová strana, za niž se TOP 09 i ODS vydává. Tady nejde o žádné hodnoty, nýbrž jen o sílu – a moc. Dnešní a hlavně budoucí.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6