Neděle 8. února 2026, svátek má Milada
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Kdo chytne druhý dech

Letošní kalendářní rok byl s předstihem označen za supervolební. Charakteristika sedí. Proběhlo výsledky pro většinu překvapivé klání o parlamentní sněmovnu, záhy se bude obsazovat třetina senátu a dojde k poměření sil o komunál. Mezi to se s trochou fantazie vejdou volby na Slovensku, které je dodnes částí rodné země většiny našeho obyvatelstva a vzájemné ovlivňování spíše roste, nežli slábne.

Supervolební rok je líbivá složenina, u níž je snad jakoby podstatnější první část nahrazující pojmy „hodně“ či „mnoho“. Ale také může jít o něco výjimečného, což je zde přesnější, neboť platí, že nejvýznamnější, právě uplynulý souboj byl ten generační a ukázal leccos o budoucím. Paradoxně na něj, vedle velmi tradiční KDU-ČSL, nejvíce doplatila partaj, co má v erbu velkými písmeny psánu orientovanost na mladou nebo mladě uvažující vrstvu. Strana zelených.

S lidovci, již po asi devadesáti letech opustili zákonodárné sbory, je taktéž spojuje přeběhnutí významných představitelů nebo nominantů (včetně těch nejmedializovanějších) do TOP 09, převzavší část poněkud problematického étosu slušnosti v politice. Rozměru spojeného s novostí, na nějž se směsí naivity a idealismu pravidelně slyší české voličstvo; následně pravidelně zklamávané nejrůznějšími menšími subjekty. Letos koneckonců uspěly hned dva, přičemž úspěch jednoho byl postaven na penězích přední bezpečnostní agentury a na investorem dobře vybrané tváři někdejší hvězdy komerčního média.

Z Brna pocházející předák partaje postmateriálních hodnot Ondřej Liška sice zdůrazňuje, kterak jeho vize určitě nekončí a při příštích sněmovních volbách se, ověnčen morálkou v politice, vrátí (a nebude sám), leč pravděpodobně stěží vlastním slovům věří. Zelená politika v roli hlavního poslání strany má nepochybně velkou šanci na comeback, jenže sotva s dosavadním vedením, jehož náhradu těžko hledat v mladém herci Matěji Stropnickém a téměř jistě ne při příštím boji o sněmovnu. Poměrně unikátně, protože liberálně profilovaná formace (jejich západní sestry bývají vlevo od sociální demokracie), o níž jsem kdysi napsal, že se k ODS Mirka Topolánka přiblížila na délku štěpeného atomu, spíše bohužel v našich krajích eko-politiku zdiskreditovala.

Jí a křesťanským demokratům, kterýchžto šance na návrat do dolní komory jsou o poznání menší, nezbývá než zvýšeně usilovat o přízeň lidu v lokálních, krajských či senátních zápasech. Na jižní Moravě nebo ve východních Čechách bude mít nepochybně přednostní prostor procírkevní formace. Konzervativní struktura – v mnohém pravděpodobně předjímající osud příbuzně rigidní KSČM - nyní usilující o jihomoravskou krajskou koalici s ČSSD. Což však zůstává slabou záplatou na díru po předlouhé etapě poslaneckého zastoupení. Zdánlivě natolik samozřejmého, aby způsobilo ignoraci dopadů čunkiády, vleklých majetkových sporů předsedy Svobody s pečovatelskou nadací nebo jiných průšvihů. Tu je aspoň malá možnost přestat chytat lelky a chytnout druhý dech.

Článek vyšel v Brněnském deníku (Rovnost)

Lubomír Stejskal
7. 2. 2026

Harper pak zvítězil ještě v letech 2008 a 2011. Žel, nic netrvá věčně.

Moby Dick
7. 2. 2026

Mrtvá Kočka šla i přes varování na nejdražší dokumentární film světa

Aston Ondřej Neff
7. 2. 2026

Pravidelní čtenáři se mi budou smát, že popírám sám sebe.

Lika
7. 2. 2026

O smíchu a barvách

Chechtavej tygr
7. 2. 2026

Starší manželská dvojice sedí na lavičce v parku

ber Jaroslav Beránek
8. 2. 2026

Česká snowboardistka Zuzana Maděrová má jistou olympijskou medaili, v Livignu postoupila do finále...

Lidovky.cz, ČTK
8. 2. 2026

Norský fenomén v běhu na lyžích Johannes Hösflot Klaebo vyhrál v Teseru skiatlon a do impozantní...

sahu Matyáš Sahula, ČTK
8. 2. 2026

Dominantní postavení hnutí ANO, které si v lednu udržuje prvenství se ziskem 34,5 procenta hlasů,...

kou Michal Koubek, ber Jaroslav Beránek
8. 2. 2026

Pádem a vážným zraněním skončil pro americkou lyžařku Lindsey Vonnovou olympijský comeback. Ve...

Václav Janouš
8. 2. 2026

Je to nápad, který na první poslech zní líbivě, ba dokonce spravedlivě. Opilý řidič jako veřejné...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz