16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Diskuse k článku

POLITIKA: Kde mají komunisti ty mladé?

Rudá garda se bouří, když někdo napíše, že stárnou, vymírají a mladé nemají. Prý se mládež hlásí čím dál tím víc a KSČM bude za chvíli spíš komsomolem. Kde ale tu mládež, hrome, ukrývají?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 11.11.2014 17:27

Re: Kvalita předpovědí budoucnosti

Rok 2045 (tzv. Singularita) vůbec není moje prognóza. Převzal jsem ji od velmi repektovaného Ray Kurzweila (více lze dohledat na internetu).

Ray Kurzweil předpokládá, že do roku 2045 budou nalezena jiná pracovní místa pro člověka, když ta stará zaniknout. Já jsem ovšem skeptický, protože teď (na rozdíl od Průmyslové revoluce před 150 lety) jde o náhradu lidského mozku, nikoliv lidských svalů.

Člověk není vůbec levný. S tím nepočítejte. Tržní cena člověka stále stoupá, zatímco cena technologie trvale klesá - a poslední dobou velmi radikálně.

Děkuji za diskuzi.

J. Jurax 11.11.2014 17:09

Re: Kvalita předpovědí budoucnosti

Automatický řidíč - ono je celkem otázka, jak by se vyplatil, jestli člověk nepřijde levněji.

Už dnes existují autopiloty, které jsou schopny startovat, letět a přistát s letadlem bez zásahu lidské ruky. A přesto je mnoho dobrých důvodů, proč je v letadle pilot, resp. piloti.

Rok 2045 mi přijde příliš blízký k realizaci Vaší prognózy, nicméně jednou k něčemu podobnému možná dojde. A těch 90 procent mi přijde taky moc ... a taky je třeba uvážit technickou možnost a ekonomickou možnost. On člověk může být v mnoha činnostech prostě ještě dlouho levnější ...

M. Pivoda 11.11.2014 12:09

Kvalita předpovědí budoucnosti

Nejlepší je vaše poslední věta, tzn. kdo kdy dělal jakési prognózy. Tentokrát ale já hovořím o seriózních prognózách technologů, nikoliv filozofů, novinářů a politických propagandistů.

Prognóza technologických možností je poměrně přesná, ale nelze dost dobře předpovědět reakci společnosti na nějakou inovaci. Technolog Ray Kurzweil například předpověděl automatického řidiče na rok 2009, a on skutečně byl na úrovni průměrné kvality dnešních řidičů. Nicméně do dnešního dne nedostal právní povolení k užití, přestože firma Google už s ním najela neuvěřitelný počet kilometrů na amerických silnicích.

Takže v roce 2045 bude sice již možné nahradit 90% pracovníků, ale zákony to možná nedovolí.

J. Jurax 11.11.2014 1:49

Re: Poučení z krizového vývoje ve společnosti

Hm, víte, že to o technologické nezaměstnanosti jsem četl už jako pubescent v letech šedesátých? Že v roce 2000 už všechno budou dělat stroje a roboti a každému bude podle jeho potřeb a bude komunismus.

Ale vážně - tyhle prognózy vážně míněné se objevovaly na západě již v sedmdesátých letech - a kladly tu technologickou nezaměstnanost tak zhruba do našeho současna. Ovšem prognózovali - tehdy jako dnes - zpravidla pfilozófové.

D. Novotný 10.11.2014 22:26

Re: Pan autor má pravdu,

Zatím tu kejháš jenom ty, soudruhu.

D. Novotný 10.11.2014 22:26

Re: Fanatik je nebezpečný zleva i zprava

Vrazi z Wolstrýtu ? Na to byli specialisti soudruzi ... že byste zakejhal jako ta husa ?

P. Mach 10.11.2014 21:57

Pan autor má pravdu,

Zkus to zopakovat ještě několikrát. Třeba se tím dopracuješ k nějaké onačejší diagnóze, než jen "blbeček". :-)

V. Čermák 10.11.2014 21:48

Re: Pan autor má pravdu,

A opět další přestárlý bojovný a nevychovaný husák potrefeně KEJHNUL.

P. Mach 10.11.2014 20:16

A ještě nebezpečnější je bIbec, kterému se

nelíbí fakta.

P. Mach 10.11.2014 20:14

Pan autor má pravdu,

což tvoje uražené chrochtání jen dokazuje.

I. Hil 10.11.2014 19:52

Fanatik je nebezpečný zleva i zprava

V článku už chybí jen vrazi z Wolstrýtu....

V. Čermák 10.11.2014 19:26

Re: Pan autor, mimo jiné psavec a vtipálek,

Také potrefený přestárlý husák?

V. Čermák 10.11.2014 19:24

Re: Kajícný návrat "do svobody",

Dobro a zlo je věc subjektivní a znají ho všichni lidé, kteří nemají vygumovaný mozek. Není tedy třeba je rozlišovat v masovém měřítku, nelze ho ale ani POPÍRAT. Vy sám jistě hranici mezi dobrem a zlem nastavenu máte, jestli se jí ovšem řídíte, víte jenom Vy sám. Nařizovat dobro lze jenom sám sobě, druhým je vnucovat nelze. Proto dobře chápu Vaši obavu, když někdo chce násilím PÁCHAT dobro, že se jedná většinou o byznis a peníze, nebo přímo o moc. U nás je těch pachatelů dobra hodně, zejména mezi příznivci PaL.

B. Hamáček 10.11.2014 19:23

Re: Pan autor, mimo jiné psavec a vtipálek,

Přímo bych řekl , s Internacionálou začíná a končí každý den.

V. Čermák 10.11.2014 19:15

Re: Kajícný návrat "do svobody",

No přímo o svobodě jste se nezmiňoval, myslel jste tedy rovnou zákon džungle, nebo snad kapitalismus? Já to pochopil tak, že v současném kapitalismu to celkem platí, že každý má podle svých schopností. Ale právě ty schopnosti jsou tím "kamenem úrazu", neboť dobrý člověk je využije k dobrému (nejen svému, ale i ostatních) a zlý člověk je zneužije ke zlému ( pro sebe dobré, bez ohledu na ostatní, pro ty pak zlé). A protože kapitalismus dobře generuje ty zlé-přechytralé jedince, kteří se neúměrně rozmnoží, vzniká silná poptávka po omezení svévolnosti. Já zase nemluvil o diktaturách, ale o omezení svodody jedinců, kteří si ji zatím nezaslouží. Teď máme sice dost zvrhlý kapitalismus, ale platí to obecně pro každý systém, který se postupně zvrhne přemnožením těch zlých jedinců. Možná ani né přemnožením, je jich vždy dost, ale jejich " probubláním" nahoru do vládnoucích vrstev.

V. Čermák 10.11.2014 18:07

Přestárlá potrfená husička

KEJHLA.

V. Čermák 10.11.2014 18:04

Re: Pan autor, mimo jiné psavec a vtipálek,

Modrokníže je kníže s modrou krví, já zase netušil, co je to modroknižník. Něco jste podsunul komoušům, aby jste se do nich následně navezl. No a já jsem tu bojovnost přestárlých komunistů po zkušenostech ze současnosti zobecnil na nenávistnou bojovnost a hulvátsví přestárlíků i jiných barev. Tož tak.

D. Novotný 10.11.2014 17:40

Re: Záleží na správné interpretaci dat.

Abyste mohl data správně interpretovat, musíte je nejdřív správně pochopit. A to se vám nepovedlo.

J. Brožek 10.11.2014 15:57

Re: Kajícný návrat "do svobody",

Gratuluji a děkuji - hlavně ten druhý odstavec.

Ano, rozlišit co je Dobro a co je Zlo především v masovém měřítku je nemožné. Navíc Dobro pro jedny může být Zlo pro jiné.

Jakmile se někdo začne ohánět kategoriemi Dobra a Zla, vždy si držte peněženku - bez ohledu na to co hlásá Vás chce okrást.

J. Aspirin 10.11.2014 15:52

Re: Kajícný návrat "do svobody",

... za prvé - v mém příspěvku jsem se nikde nezmiňoval o svobodě, napsal jsem návrat "tam kde každý má podle svých schopností" to v žádném případě nemusí mít nic společného se svobodou jak jí chápete Vy (a nebo já).

A za druhé - opět se podívejte do dějin, diktatura je víceméně diktování dobra v pojetí nějaké skupiny lidí nebo jednotlivce. Diktátoři vždy vedli masy k lepším zítřkům "...kde už není pánů ani žebráků...".

Z. Baldova 10.11.2014 14:34

Velice dobry clanek

100%

Z. Baldova 10.11.2014 14:33

Re: Pan autor, mimo jiné psavec a vtipálek,

Pane Roth takhle se muze vyjadrovat jen blbec  Tak ze asi soudruh Cermak doma pucuje  uniformu LM a denne po snidani zpiva internacionalu..:)

J. Roth 10.11.2014 13:50

Re: Pan autor, mimo jiné psavec a vtipálek,

Pouze k vašemu omylu (ke zbytku se nemá smysl vyjadřovat) - čtete špatně. Nikoliv "modrokníže", ale "modroknižník". Co je modrokníže, netuším. Modroknižník je vcelku známé označení držitele tzv. Modré knížky. Tož tak.

V. Čermák 10.11.2014 13:35

Pan autor, mimo jiné psavec a vtipálek,

a také modrokníže a bůhví co ještě nám sdělil, jak se rudá garda bouří, když někdo napíše, že stárnou a taky, že už brzo ti přestárlí bojovníci, ti " soustruzi a soustružky " vymřou a konečně od nich bude pokoj. Inu opravdu vtipálek a modrokníže každým coulem. Já sám to moc nesleduji, ale stejně jsem si nevšiml, že se ta "rudá garda" projevuje tak, jak nám zde pábí pan autor. Ale spolu s ním si myslím, že od přestárlých bojovníků bude pokoj, teprve až vymřou, to je denodenně vidět nejen v televizi, ale i zde na psím dvorku. Zdá se, že co přestárlík, to bojovník a rozdmychávač nenávisti a dost často i hulvát.

V. Čermák 10.11.2014 13:21

Kajícný návrat "do svobody",

kde každý má podle svých schopností. To zní velmi ušlechtile, ale je to dobré snad jenom z hlediska urychlení vývoje člověka. Ta "svoboda" pak nutně zase vyvolá obrovskou poptávku po jejím omezení, a tak dokola. Ano, ti velmi schopní mají mnohem víc, než ti neschopní. Je ale zcela klíčové, jestli ty schopnosti jsou spojeny s dobrem, či zlem. Zlý neschopný člověk není pro společnost příliš nebezpečný. Zato zlý velmi schopný člověk je pro společnost největším nebezpečenstvím. Ti dobří, ať už schopní, či neschopní mají handikep právě z důvodu svojí dobroty, proto ta právě ta uvolněná svoboda, zvaná svévole sama zničí každý svobodný systém.

B. Hamal 10.11.2014 13:10

Záleží na správné interpretaci dat.

Věkový průměr komunistických kandidátů je prý neuvěřitelných 71,51 let, kdežto kandidátů KDU-ČSL jen 48,97. Fascinující. Jak je vidět, komunističtí kandidáti se dožívají vysokého věku, zatímco ty své oblíbené oddané z KDU-ČSL si k sobě Pánbu zřejmě povolává mnohem dříve. Hrozí nebezpečí, že ti, kteří by si raději ještě nějaký čas užili toho blázince tady na zemi, se stanou kandidáty těch dlouhověkých, je-li to podmínka.

B. Brousková 10.11.2014 11:33

Re: Poučení z krizového vývoje ve společnosti

Ti kdo  nás léta týrali, nás vyhazují z práce a z těch kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.  Karel Kryl.

Nejsurovější otrokáři ve starém Římě se rekrutovali z řady bývalých otroků, propuštěných na svobodu.   Nic nového pod sluncem.

J. Aspirin 10.11.2014 9:50

Re: Poučení z krizového vývoje ve společnosti

... řekl bych, že podobné teze jako Vaše se v každém spol. uspořádání opakovaly. Většinou pouze verbálně ale někteří zvláště nadaní a schopní jedinci je realizovali i v praxi. Všechny pokusy ale na něčem ztroskotaly. A to právě na tom, že byly formou nějaké diktatury. Stačí se podívat do historie.

Pak následoval kajícný návrat tam kde každý má podle svých schopností...

M. Pivoda 10.11.2014 8:38

Poučení z krizového vývoje ve společnosti

Ke konci našeho socialismu (bez lidské tváře) se vyprávěl následující vtip. Politický řečník na tribuně plamenně hlásá k davům povinné účasti: "Soudruzi, my sice už ne, ale naše děti - Naše děti budou žít už v komunismu!!!" V první řadě se následně pohne jeden dědeček a rozvážně komentuje: "A víte, já si myslím, že je to tak správné. Vždyť oni si ti chuligáni ani nic lepšího nezaslouží".

Ti výše zmínění chuligáni, (kteří zapomněli za co na barikádách dříve umírali jejich dědové a otcové) předstírali že jsou také komunisté, se ale rozhodli, že nějaký vzdálený komunismus jim může být ukradený, že tak dlouho čekat nebudou, a že se raději již za svého života přesunou do českého obrozeného kapitalismu (ačkoliv na myšlenkách Margaret Thacher). A tak se také stalo. Po ukradené revoluci 1989 se z největších nominálních českých komunistů, stali největší bezohlední čeští kapitalisté. 70% z nich sice následně zbankrotovali a jejich zprivatizovaný majetek se tak zmenšil, ale i tak jim to stálo za to.

Co bude dál? Pokud by se v naší společnosti vůbec nic nezměnilo (a ono se nutně již brzy musí něco změnit), pak kolem roku 2045 bude až 90% tzv, technologické nezaměstnanosti, a současná verze kapitalismu se může za takové situace udržet jen ve spojení s diktaturou (nikoliv demokracií). To je sousto k zamyšlení nejen pro české komunisty.

A. Alda 10.11.2014 8:19

Je to vcelku jasné.

Mládež nepřitahuje usedlý, konservativní a mírumilovný "reálsocialismus", jaký představují a prosazují staří členové KSČ.

Mládež chce revoluci, divokost, rychlá řešení, grandiosní řešení --- a proti tomu současné členové KSČM vždy zasáhnou, neb si osobně pamatují, kam to vedlo a co z toho bylo.