12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

POLITIKA: Každý od sebe

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Saša 8.6.2006 16:24

Sobectví některých pravicových stran?

 Že pravice nevyhrála jen díky tomu, že u části nelevicových politiků zvítězilo sobectví a dostatečný počet voličů jim to neprokoukl, je tvrzení velmi podivné. Jednak se zde volá po tom, aby někdo jiný než já nebo mí oblíbenci nebyl sobecký a předem svou snahu o získání moci a peněz vzdal, abych to vše snáze získal já a mí oblíbenci, jinak mně zde zásadně chybí nestranická a nadstranická objektivita. Proč se nepožaduje menší sobectví některých kandidátů ODS, třeba pana p.t. Langra, který ač vysoce inteligentní, ubírá svou přítomností na kandidátní listině hlasy ODS i v jiných volebních krajích než jen ve svém? Proč se totéž nepožaduje od dalších veřejností veřejně proklínaných politiků ODS, jako třeba od pana Tlustého nebo pana Římana (pro pořádek: osobně si pana Římana velice cením a proti panu Langrovi mám jedinou námitku, a to jeho přesun ze školních lavic do lavic poslaneckých bez jakékoli verifikace jeho znalostí a schopností reálnou životní praxí v kterémkoli z jím vystudovaných oborů). Tito lidé jsou většinou veřejnosti neoblíbení (podle mne zejména pan Říman nejvíce neprávem) a oni přesto nedovedou svým spolustraníkům při sestavování kandidátek nesobecky říci "nedávejte mne tam, strana potřebuje hlasy a na mne se kydá příliš moc špíny, než aby to různé tupce mezi voliči neovlivnilo ve prospěch marxistů".

Jen ten, kdo je sám nesobecký, může vyčítat sobeckost jiným.

A ostatně: na domluvu o společném volebním postupu k eliminaci vzájemné konkurence měly všechny strany 4 roky času. Jak ho využily?

Bojar 8.6.2006 20:31

Re: Sobectví některých pravicových stran?

R^R^R^

Saša 8.6.2006 16:18

Elektorát se slil do dvou kandidátek?

To je nesmysl až neuvěřitelný, že by se voličstvo slilo na dva volební lístky. Že téměř těsná polovina voličsky aktivních spoluobčanů volila některou ze dvou kandidujících marxistických stran nelze nezývat sléváním voličstva na dvě kandidátky. Není to žádné slévání, je to pouze a výhradně to, že téměř těsná polovina voleb se účastnících občanů tyto strany chtěla volit. A že tyto strany byly zrovna dvě, to je projevem nesnášenlivosti a zmatenosti členské základny těchto stran - přirozené by bylo, kdyby byla jen jedna vzhledem k tomu, že marxismus je ideologií ucelenou a sevřenou.

A že volby tentokrát nebyly o vyřizování účtů mezi ODS a jejími bývalými členy v dresu SNK-ED? O tom nejsou žádné volby. Volby prostě nejsou o vyřizování účtů, ale o předávání moci. ODS si nemůže dělat nárok na to, aby všichni pravicově smýšlející volili právě ODS, proto se také nemůže nikdo z ODS hněvat, že někteří pravicově ladění lidé volili jinou stranu, která hlásá pravicové pohledy na správu státu. Kdyby jiné pravicové strany nekandidovaly, není jisto, zda by hlasy jimi získané získala místo nich ODS. Pro takový předpoklad není ani ta nejmenší opora. Stejně validní by bylo tvrzení, že kdyby tyto malé pravicovost hlásající strany nekandidovaly, jejich hlasy by získala ČSSD. A úplně stejnou validitu by mělo tvrzení, že by ty hlasy vůbec nebyly do schránek vhozeny.

Ať už se nám to líbí nebo ne, téměř plná polovina voličů volila marxisty a ostatní nevolili sešikovaně jednu či dvě strany, ale využili svobody, kterou zatím máme, a volili koho chtěli. Případně nevolili vůbec. Je to špatné? Pro mne ne - já jsem si až příliš dlouhou část svého života mohl jen přát, abych mohl volit toho, koho chci, místo jednotné kandidátky Národní fronty.

A že téměř polovina aktivních voličů volila marxisty, tomu se vůbec nedivím. Vždyť průměrné IQ je 100 bodů a polovina lidí je pod průměrem (na rozdíl od průměrné mzdy i průměrného věku se zde modus a medián a průměr v zásadě shodují).

jarda 8.6.2006 19:33

sašo, většina věcí co píšeš je trochu jinak

například  průměrný  IQ  u nás není 100- ale to je nejlépe vidět na tobě

Meky 8.6.2006 22:18

Re: sašo, většina věcí co píšeš je trochu jinak

No to byl tedy břitký argument...

Saša 8.6.2006 16:09

Hlasování na dálku?

Hlasování nepřítomných je nesmyslným požadavkem. Proč by měli hlasovat nepřítomní? Každý se může rozhodnout, jestli je pro něj důležitější hlasování ve volbách, nebo důvod jeho nepřítomnosti ve státě, o jehož řízení se volebním hlasováním rozhoduje. Zejména hlasování dlouhodobě nepřítomných má charakter rozhodování blížícího se známému „o nás bez nás“ – oni zde nejsou a chtějí spolurozhodovat o tom, kdo naše záležitosti bude spravovat.

Korespondenční hlasování je výroba záminek pro napadání voleb a dokonce i výroba prostředí umožňujícího snadnou manipulovatelnost voleb. Spojení principu tajnosti hlasování s korespondenčním hlasováním je prostě absurdní ptákovina.

Elektronické hlasování se pak s tajností voleb a rovnosti hlasů neslučuje už vůbec.

Zavedlo-li by se jakékoli takovéto dálkové hlasování pro nepřítomné, muselo by se dříve či později zavést i pro přítomné, co prostě nechtějí zvednou zadek a odejít do volební místnosti. A rázem by výsledky měli v rukou kyberneti a pošťáci a věřit by se jim nedalo o nic více než předvolebním výkřikům agentury STEM a jí podobných.

 

jarda 8.6.2006 19:36

Re: Hlasování na dálku?

hlasovací právo  stojí na jiném základě než je " přítomnost " a občan by o něj neměl přijít jen proto, že je v určitém čase je přítomen v jiné lokalitě než hlasovací bedna.  Také technické prostředky umožňují uvažovat o dalších možnostech jak naplnit ústavní práva občanů.

Saša 8.6.2006 16:06

Zavedení lichého počtu hlasů?

Na rozdíl od očekávání mnohých včetně autora to ve skutečnosti nic neřeší. Na věci se nic moc nemění tím, že sborový orgán s velkým počtem členů jich má lichý nebo sudý počet. Čím větší počet členů, tím větší pravděpodobnost (ba až přímo statistická nutnost) vakance několika z nich. Tím spíše v systému, kdy členové orgánu mají díky členství v tomto orgánu další, mnohem významnější a časově náročnější funkce – tedy exekutivní funkce.

Situace, kdy rozhodnutí závisí na jednom jediném hlasu, je v normotvorbě rozhodně nežádoucí. Jednak to vede k takovým šílenostem jako je tahání členů z nemocnic i s napojenou infusí, jinak to obecně snižuje stabilitu a důvěryhodnost právního řádu. Také to snižuje jeho kvalitu prosazením se snahy změnit toho co nejvíc, „dokud to jde“.

Změna počtu členů sněmovny o jedno místo by byla nepodstatnou, neúčelnou a neobhajitelnou novelou Ústavy, v podstatě jen zesměšňující a zlehčující kocourkovštinou.

franta 8.6.2006 12:28

Souhlas

Jednou ze základních podmínek kvalifikace politika je jeho schopnost dohody a koncepční spolupráce. Zkráceně se tomu říká asi nulová tolerance, ne ?

jarda 8.6.2006 19:38

frantíku

"nulová tolerance" ODS znamenala princip nehlasování pro žádný socialistický zákon. Toť vše.

JH 8.6.2006 12:16

Doufám, žepo tomto volebním podvodu lidé vystřízliví!

Od počátku státu, jakmile se rekrutovala ze své spodiny pravice, přinášela jen naprostou bídu pro zaměstnace soukromého i státního sektoru. Nebylo tomu jinak ani po sametu. Naopak, aby mohla pravice vzniknout, musela se vytvořit ze zlodějů, podbvodníků, bývalých pinglů, veksláků, zelinářů, masňáků a některých zvláště vypečených komunistických aparatčíků. Taková svoloč vytvořila !demogracii! dle svých představ a své úrovně. A lidé stejné úrovně ji také volí - lumpové, zloději, podvodníci, podnikatelé, noví aparátčíci, jejich podržtaškové v redakcích a t.zv. "svobodné kultuře", notoričtí opěvatelé neopěvovatelného tak, jak za báťušky Stálina.A to nemohou komunistům přijít na jméno-i když jsou dnes daleko horší než komunisté v 50tých letech. Jen ty vraždy jsou jaksi skryté,že!!

mh od Labe 8.6.2006 16:01

Re: Doufám, žepo tomto volebním podvodu lidé vystřízliví!

Hezky jste se vyzvracel. >-

jarda 8.6.2006 19:30

chudáčku

pravicový volič 8.6.2006 11:26

malé strany

Přece nemůžete vyčítat někomu to, že nevolil právě ODS. Já třeba bych ODS velmi rád volil, ale bez pánů Topolánka, Nečase, Římana, Langra a pní Němcové Jak bych byl rád, kdyby na kandidátce byli zkušení starostové z obcí, či snad dokonce pan Tošenovský! Ovšem kromě vyjímky, pana Bendla. Zatím jsou ve vedení ODS stále ti stejní lidé, kteří tuto zem již jednou dovedli k ekonomickému kolapsu, podíleli se na korupci (viz tajemní sponzoři) atd. A dále ten komický strach z EU, který pochází z nan prezidenta, a ODS jen slepě papouškuje...Tak co pak má pravicový volič dělat?

Pamětník I. 8.6.2006 15:36

Re: malé strany

Co měl dělat? To samé jako já - s chladným kalkulem bez ideologických skrupulí volit KDU-ČSL, přestože jim nikdy rozbití 4K neodpustím, protože bylo evidentní, že SNK-ED se dle průzkumů z 1% přes 5% vytáhnout nemůže. A lidovci mi jsou zárukou, že nebudou nikdy souhlasit se změnou Ústavy na většinový systém.

mh od Labe 8.6.2006 16:00

Re: malé strany

ano, volil byste ODS, ale bez ODS. Že, pravicový voliči. >-

jarda 8.6.2006 19:40

Re: malé strany

a já bych volil kasalovce bez Kasala a Zieleniece a Hybáškové a vůbec bez všech , kteří tam jsou. A nebo lidovce, ale to by nesměli mít na kandidátce lidovce.  To je skutečně kvalitní myšlení.

zeby 8.6.2006 8:46

Uložte si do archívu

Kubiceho materiály pro parlamentní komisi (2,5 MB)

http://rapidshare.de/files/21711486/UOOZ_060529.rar.html

a Paroubkův povolební projev na videu (65 MB)

http://rapidshare.de/files/22133186/Paroubek_po_volb_ch_20060603.avi.html

Jan Hájek 8.6.2006 7:11

jak říkají mí synové

aby ses z toho neopupínkoval

Mišák 8.6.2006 3:39

Takže volič malé strany je ten idiot, který za všechno může?

Vážený pane, podle vás volební pat zavinili ti voliči, kteří ve svém kraji nevolili lidi z kandidátky ODS, protože znají jejich nulové až záporné kvality, ale volili raději OSOBNOST z malé strany, např. člověka, který už dokázal, že opravdu za něco stojí? Jde snad v parlamentu opravdu jen o obsazení židlí, kus jako kus, hlavně když bude z té správné velké strany? A co  "zbytek světa", na který jste si ve své zapšklé kritice ani nevzpomněl? U toho vám nevadí, že šel místo voleb raději na pivo nebo jel na chatu? Ani rudí voliči, zdá se, vám neleží v žaludku. Vaše státvorné úvahy byste fakt měl tesat do kamene pro budoucí generace!

Pavel Bárta 8.6.2006 6:30

Re: Takže volič malé strany je ten idiot, který za všechno může?

Milej - zlatej,

mně osobně v žaludku příliš voliči neleží, dokonce ani nevoliči a voliči komunistů. I pro účast ve volbách platí, že každý je strůjcem štěstí svého. Ostatně, naprostá většina voličů, ať levice nebo pravice (a můžu si myslet o jejich motivech, co chci), se zachovala naprosto racionálně - volila přijatelnou stranu s největší šancí úspěchu. Ti, kteří volili strany bez šance na úspěch, jako nejspíš vy, volby rozhodli. Pokud je jejich politickým přesvědčením, stejně jako v případě Havla, že vše je lepší, než ODS, mohou být se svým hlasováním spokojeni. Pokud jsou schopni nadhlédnout nad osobní animozity pěstované našimi malými generály vůči ODS i sobě mezi sebou, nejspíš by se eventuálně i mohli nad sebou zamyslet

Abu el Mot 8.6.2006 10:10

Re: Re: Takže volič malé strany je ten idiot, který za všechno může?

Milej-zlatej,míň milej,ale asi hodně zlatej.Osobní animozity ve voličích vypěstovali politici všech stran kteří se od r.89 podílejí na parlament.moci,to,že lidé volí malé strany nebo nejdou k volbám je tuším zoufalé gesto nemohoucnosti jakkoli zamíchat zasmrádlou vodou parlamentního rybníka.Ti racionální jak pravíš jsou tupé stádo,rybníku vyhovující.

krajan 8.6.2006 6:43

Re: Takže volič malé strany je ten idiot, který za všechno může?

no a k cemu je ta osobnost je dobra?  jedine k tomu ze KSCSSD ma 100 poslancu.

fakt Vam vrele dekuji

jozicka 8.6.2006 12:40

Re: Re: Takže volič malé strany je ten idiot, který za všechno může?

Moje rec, ty 2 procenta (plus 0.6 mafiana Zelezneho) mohly rozhodnout. A nemyslim si, ze zrovna Kasl jako primator Prahy ukazal nejaky extra cestny kvality.

Proste to stejnak byly jen lidi, kteri byly vysoupnuty ze sveho fleku a ani se nedokazali dohodnout na koalici ze strachu, ze by o svoji sanci prisli.

Jenom je skoda, ze se (krome Zelenych) nenasla dalsi levicova strana, nejlepe s lidovou osobnosti typu JANDAK, ktera by ubrala par procent Komancum a Socanum..

MP 8.6.2006 12:57

Re: Takže volič malé strany je ten idiot, který za všechno může? ANO ANO

dík, že jste volil OSOBNOST, která je teď  v pr... jako Baťa s dřevákama. Osobnosti si volte do senátu, na to je většinový systém, ale v tomhle pakvilu volebním (myslím tím volební zákon do parlamentu) to prostě není o osobnostech.

Hrát se musí podle pravidel, jaká jsou, i když bychom třeba radši pravidla jiná. Když bude fotbalista hrát podle pravidel amerického fotbalu, pošlou ho do blázince.

hd 8.6.2006 1:00

volební systém

ono by celkem stačilo, kdyby se hlasy pro malé strany neignorovaly a místo toho by každý mohl na kandidátku, kterou vhodí do urny, připsat ještě číslo "náhradní" kandidátky, které chce dát svůj hlas v případě, že ta jeho první volba neprojde přes pětiprocentní limit. Voliči by pak mohli volit malé strany bez rizika, že se jejich hlas ztratí - v lepším případě by svou stranu do sněmovny protlačili, v horším by alespoň přidali straně, která se programu jejich oblíbené strany alespoň blíží.

Virus 8.6.2006 4:18

Re: volební systém

A měli bychom světově unikátní volební systém hurá

Abu el Mot 8.6.2006 9:58

Re: Re: volební systém

Unikátní možná,ale nejvíc by odrážel vůli národa a to je snad ve volbách to nejdůležitější co myslíš? Ono by se to velkým partajím asi moc nelíbilo,hodně lidí by se pak nebálo rizika propadu hlasu.

jozicka 8.6.2006 12:47

Re: Re: Re: volební systém

Male strany by se spis mely zamerit na mistni volby, starat se o zivot kulturni a politicky zivot ve svem okoli, proste takova ta pilna prace, ktera nese primerene ovoce. Ne ze se par zhrzenych politiku ukaze tesne pred volbami s vytazenymi kapsami...

jozicka 8.6.2006 12:50

Re: Re: Re: Re: volební systém

Jinak prilis mnoho stran v parlamentu je cesta spatnym smerem.

Neco jako fotbalek, kde bude na hristi nekolik tymu, na kazdem rohu branka a diskuze, kdo ten gol vlastne dal, ci je to vetsi zasluha..