3.8.2021 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

POLITIKA: Karla Schwarzenberga si vážím

Vévoda krumlovský Karel Schwarzenberg patří mezi naše nejvýznamnější politiky. Po listopadu 1989 vynikla velká politická trojka: Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Postupně se vystřídali v úřadu prezidenta republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Beneš 2.6.2021 11:29

Pan Zdeněk Koudelka je na rozdíl ode mne právník. Udivuje mě proto, že on jako absolvent právnické fakulty neví, to co vím já jako laik v právech. Že totiž, pokud jde o používání šlechtických titulů, "po vzniku Československa bylo šlechtictví s tituly zákonem č. 61/1918 Sb. z 10. prosince 1918 zrušeno." a že "od druhé světové války platí zrušení šlechtických titulů dodnes." (Citace z Wikipedie). Stačilo by tedy uvádět toho pána občanským jménem Karel Schwarzenberg. Je tedy více než nadbytečné uvádět zde titul vévody, ev. i přídomky jako "z" nebo "von und zu".

Š. Hašek 2.6.2021 11:51

Trefná poznámka.

P. Han 2.6.2021 14:16

Nicméně ve většině Evropy jeho tituly platí.

L. Beneš 2.6.2021 14:21

Já jsem tady v Česku a nadto hrdý české matky syn. A buď demokratické zákony platí nebo neplatí. Zvláště pak zákony přijaté ještě za Masaryka. Pro každého a všechny, ať už se to líbí či nelíbí kdejakému panskému prdu. To označení má připomenout skutečnou náturu těch, kdo se rádi pohybují v blízkosti panské p*dele. Případně do ní rádi vlezou. Když si v Německu potrpí třeba na Seine Hoheit Prinz von Arschenburg, ať si ho užijí.

H. Rybnická 2.6.2021 16:37

Pane Beneši existuje něco jako právní základ a existuje něco jako slušné, vybrané nebo dokonce suverénní chování. Již několik historiků, zahraničních, mi vysvětlilo, že oslovovat někoho šlechtického původu šlechtickým titulem je prostě otázka chování, nic více nic méně. Někdo prostě na to má a někdo nemá. Že by to "stačilo" oslovit někoho jménem je jedna věc a použítvůči někomu, koho si vážím rodinný šlechtický titul je věc druhá.

L. Beneš 2.6.2021 17:09

Šlechtický titul nemá, bez ohledu na zdvořilost, v žádném případě v republice co dělat. Shodou okolností jsem četl výňatky z korespondence TGM s různými tuzemskými osobami, původem šlechtici, a nikde jsem tam nezaznamenal oslovení typu Pane hrabě, Paní vévodkyně atp. Inteligentní osoba šlechtického původu pochopí a bude respektovat zásady společenského styku v republice. Dement, byť třeba se může odvolávat na jakýsi šlechtický původ, to pochopit nemůže. Něco jiného je diplomatický styk s osobami přicházejícími z ciziny. Principy buď platí, nebo neplatí. Nehledě na to, že každý člověk, který se stal řízením osudu a lidské hlouposti kdekoli nějakým šlechticem, je beztak původem obyčejný parvenu! Člověka šlechtí vzdělání, ušlechtilé vlastnosti, dosažené výkony ve vědě a práci obecně. Šlechtické tituly jsou veteš. Jen lokajové si libují v používání šlechtických titulů.

J. Jurax 2.6.2021 21:33

No, nevím ... malé věci řešíte ruky mávnutím ... :-)