23.9.2021 | Svátek má Berta


POLITIKA: Karetní hra

13.4.2009

Desetníky jsou zrušené, tak hrajme o voliče

Situace se nám pohnula, máme dva premiéry. I z názvu té funkce, a jejího současného dvojitého obsazení srší protimluv. Víme ale, že pan Paroubek má na průzkumech veřejného mínění, a tím tedy i na statistice, dlouhodobou závislost. Tak se potom nedivme, že máme průměrného „noname“ premiéra. Mimochodem, všimli jste si, že při oznámení jeho jména z úst pana Topolánka, došlo k nonsensu? Topolánek si nemohl vzpomenout, jakou měl ten člověk, historicky kádr KSČ, vlastně aktuálně funkci.

Premiérem se tedy stane hlavní statistik státu a většinou ministrů se mají stát šéfové různých, i když (díky bohu) alespoň s ministerstvy oborově blízkých, státních úřadů. Ti lidé nebyli do svých předchozích funkcí jmenováni současnou středo-pravicovou vládou, nemám teď sílu hledat důkazy ve veřejných zdrojích, ale už po rychlém průzkumu bojem u pár jmen jsem si tuto tezi prověřil. To není důležité, tedy doufám. Kariérní úředník by měl být politicky nezávislý, jinak nemůže kariéru úspěšně budovat. Ale věříme tomu?

Nejsem vůbec příznivcem spikleneckých teorií, ale zamysleme se, co dělá statistický úřad? Dává vládě a jiným státním orgánům data, data sesbíraná různými metodami. Jako ředitel malé firmy se občas cítím obětí těch metod. Ale co se s těmi daty děje? K čemu slouží? Mimo jiné slouží ta data zřizovatelům organizací, ministerstvům, k hodnocení podřízených úřadů, efektivity jejich práce.

Čísla, jeden úřad je počítá, ostatní se jich můžou bát. V květnu se skoro všichni zúčastnění nejvyšší úředníci sejdou ve Strakovce, na úřadu vlády. Proberou to, rozdají si karty a budou hrát svoje hry. Já bych hrál mariáš, ale na to tam bude moc hlav. Takže? Oko? Poker? Ale i oni mají svoje barvy, nejsou bez závislostí, takže dál budu mluvit o stranách.

Lidovci vsadili na poker, zelení dostali černého Petra (bože, to není o rase), socdem si myslí, že mají plnou ruku trumfů. Možná ano, Paroubek zná přeci prostředí podomních karetních her dobře, ve které lepší hospodě se při jeho ekonomickém šéfování v pražských „Jídelnách a restauracích“ nehrálo? ODS sedí na židličce a počítají drobné, mají co vsadit? Volič nahlédne, ale do cizích karet není slušné nahlížet.

Co radši položit karty na stůl? No jo, zase jen další zbožné přání… od ateisty.Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.