30.11.2021 | Svátek má Ondřej


POLITIKA: Karel Schwarzenberg mě zklamal

18.7.2020

A zklamal mě víc, než jsem sám čekal...

Pod titulkem Schwarzenberg: V Čechách Gipsy Lives Matter. Zeman je horší, než jsem čekal vyšel na iDnes.cz velmi zajímavý rozhovor s Karlem Schwarzenbergem. Vybírám některé zajímavé názory s komentářem.

Když šel nedávno na americkou ambasádu prezident Miloš Zeman, řekl tam, že název hnutí Black Lives Matter je rasistický a že All Lives Matter (Na všech životech záleží).
Samozřejmě na všech životech záleží, i na životech hovad, která se tím ohánějí. To bych nepopíral. I na jejich životu záleží. To neznamená, že hnutí Black Lives Matter nemá oprávnění vzhledem k blbé situaci lidí s tmavší pletí v Americe. V Čechách bych řekl Gipsy Lives Matter.

Výše uvedená otázka a její odpověď ukazují Schwarzenberga v ne zcela lichotivém světle. Označuje totiž implicitně, nepřímo, současnou hlavu státu jako „hovado, které se tím ohání“. Již dlouho pozoruji, že Schwarzenbergovy výrazy zhrubly, zřejmě pod vlivem dalšího experta na všechno, Miroslava Kalouska. Co se týče dovětku, že u nás záleží na životech Romů, je to další všeobsažná a současně bezobsažná floskule. Romové dokázali v jistém čase vygenerovat i několik známých politiků, od té doby ale uplynulo hodně vody. Vždy záleží na tom, jak ke svému životu každý jedinec přistupuje. Těch Romů plně začleněných do naší společnosti je skutečně výrazná menšina a většina se v tom „plácá“ tak, jak to viděla u svých rodičů. Heslo Na romských životech záleží je jen líbivou nálepkou pro „pokrokáře“ kolem TOP 09.

K budoucí volbě prezidenta:

Nemáte nějakého favorita?
Ne. Uvidíme, kdo se ještě vynoří. Bylo by blbé, kdyby opozice zase postavila nějakého nevinného profesora, který se v politice nevyzná. To nemá smysl. Může být osobně ctihodný, ale v okamžiku, kdy musí býti zvolen všeobecnou volbou, tak to musí být někdo, kdo na to má politické charisma a kdo opravdu může zvítězit.

Řekl bych, že zde Schwarzenberg pláče na velmi špatném hrobě. Nejhlasitějším podporovatelem neúspěšného vyzývatele Miloše Zemana, prof. Jiřího Drahoše, byla právě pokroková TOP 09. Pokud Schwarzenberg nyní tvrdí, že to musí být někdo s politickými zkušenostmi, má stoprocentně pravdu. Je proto s podivem, proč právě TOP 09 a on osobně věnovali tolik energie pro zvolení nepolitika Drahoše. Na závěr pak Schwarzenberg hodně přemýšlí nad otázkou, co se mu v politice nepovedlo. Právě v prezidentské volbě on i jeho strana úplně selhali. To si ale nepřipouští.

O předvolební situaci v Česku:

Takže podle vás jsou cestou i Piráti a STAN?
Za každou cenu tam musí být i STAN. S nimi jsme svého času spolupracovali, i když je to někdy obtížný partner. Ale ve straně mají vynikající lidi, jako je například Rakušan nebo Farský. Já osobně bych je měl po boku velice rád. Piráti spolupracovat nechtějí, takže o nich ani neuvažuji, ale bylo by dobré, kdyby se připojili.

Myslíte, že k utvoření nějakého takového bloku pomůže, když u toho nebude Kalousek? Toho dost lidí uznává, ale zároveň je spousta lidí, kteří ho nenávidí.
Největší předsudky proti němu měli lidovci. Když jsme to poprvé navrhli, tak prohlásili, že s Kalouskem do toho nikdy nepůjdou. Teď Kalousek ohlásil, že nebude kandidovat, tak doufám, že budou ochotnější.

Koalice opozičních stran proti hnutí ANO je samozřejmě diskutována před každými volbami. Odstoupení Miroslava Kalouska je jistě míněno jako „ulehčení“ situace. Nicméně pokud možná koalice nepočítá s Piráty, kteří podle některých průzkumů figurují na druhém místě volebních preferencí a sám Kalousek je označuje jako „moderní levici“, nic smysluplného nevznikne. ODS se do koalice nikdy nepřidá, protože si „věří“. STAN, TOP 09 a KDU-ČSL mají tak odlišné spektrum voličů, že jejich sloučením (koalicí) se žádného synergického efektu nedosáhne. Voliči lidovců sotva budou chtít hlasovat pro „pokrokové topkaře“.

Politická kariéra Karla Schwarzenberga tak skončí bez nějakého hlubšího zápisu do české politiky. Svou prezidentskou kandidaturu si pokazil relativizováním Benešových dekretů. TOP 09, údajný projekt někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka a Kalouska poté, co byl Kalousek doslova vyhozen od lidovců, tak sotva přežije odchod dvou význačných osobností z politiky, tj. Kalouska a Schwarzenberga. Markéta Pekarová Adamová byla a je pouze „převodovou“ pákou Kalouska, který bude TOP 09 stále zpovzdálí řídit. Formálně ale bude mimo a mimo poslaneckou sněmovnu zřejmě skončí i tato strana na jedno krátkodobé použití. Na rozdíl od Zemana, který ve své funkci naopak prokazuje věrnost tomu, co sliboval, mě Schwarzenberg zklamal tím, že to, co sliboval, nerealizoval a zbylo po této straně jen jediné. Společně s ODS a lidovci prosadila církevní restituce a vše ostatní, co bylo vládou Petra Nečase učiněno, je v troskách. I kvůli Schwarzenbergovi je na tom česká pravice tak, jak je, a to bídně.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.