POLITIKA: Kam kráčí Boris Šťastný?
Česká politika v souvislosti s probíhající volbou prezidenta zažila poměrně zajímavý efekt. Vyjádření grémia ODS i prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky na podporu Karla Schwarzenberga ihned napadl "odbojník" Boris Šťastný. Doporučení vedení ČSSD voličům, aby zvážili podporu pro Miloše Zemana, zase tvrdě narazilo u kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera.
V pořadu Události, komentáře dostali oba opozičníci poměr široký prostor k tomu, aby svůj postoj "objasnili". Zatímco Šťastný spíše celou věc zamlžil, Dienstbier svůj postoj (setrvalý) vyjádřil velmi jasně a bez vytáček.
Co překvapilo nebo mohlo překvapit? Zatímco Šťastný relativizoval, zda je kníže Schwarzenberg skutečně pravicový, a spíše se přikláněl k názoru prezidenta Klause, že do druhého kola postoupili "levicoví" kandidáti, Dienstbier o Zemanovi i knížeti hovořil jako o kandidátech "pravicových". Toto matení pojmů bylo i moderátorem vypíchnuto. Aniž bych se pokoušel o nějakou upřesňující definici pozice kandidátů na pravolevém dělení politiky, více bych souhlasil s Jiřím Dienstbierem, který o obou finalistech prezidentské volby mluví jako o pravicových. Miloš Zeman se s odvahou pustil do privatizace bankovního sektoru, kterou Klaus odkládal. A přes všechny pochybnosti o politice ministra financí Miroslava Kalouska, kterému se vytýká zvyšování daní, je TOP 09 jistě pravostředovou stranou.
Postoj Jiřího Dienstbiera k oběma kandidátům považuji za mnohem názorově propracovanější. Zemanovi vytýká, a to dlouhodobě, opoziční smlouvu a vazby na "mafii". Nikdy neopomene připomenout Miroslava Šloufa. Schwarzenbergovi vytýká jeho spojení s dnešní "asociální" vládou. Nicméně pozorný posluchač ví, že se nakonec přiklání "k menšímu zlu", tj. ke knížeti.
Postoj Šťastného je dle slov také "jasný a zřetelný", chystá se volit Zemana. Důvody, které pro svou volbu uvádí, jsou spíše nepůvodní. Vidím tam především velký vliv politiky stávajícího dosluhujícího prezidenta, kterého Šťastný bezmezně obdivuje. Hořekování Šťastného nad úpadkem ODS je zajímavé porovnat s posledním průzkumem Factum, který byl proveden ještě před prvním kolem prezidentské volby. Ten ukázal posílení preferencí ODS, úbytek KSČM a pravděpodobný postup lidovců a zemanovců do poslanecké sněmovny. ČSSD s komunisty by dala dohromady pověstnou stojedničku.
Voliči ODS jako inteligentní lidé řídící se převážně jasnou logikou dali při prvním kole volby přednost kandidátovi TOP 09, protože se jim jevila větší naděje tohoto kandidáta na postup do druhého kola volby. Přemysl Sobotka vykazoval i v nejlepších průzkumech podíl voličů na 5 %. Většina voličů ODS proto vsadila na jistotu a dala hlas Schwarzenbergovi, který poslední týden dosahoval preferencí kolem 15 %. Je to klasické volební chování voličů, kdy předvolební průzkumy de facto ovlivní i vlastní voličovu volbu. Jen bych na závěr panu poslanci Šťastnému připomněl jeho protikuřácké regulační tažení, které například známý senátor ODS a primátor Teplic Miroslav Kubera hodnotí jako levičácké. Takže – quo vadis, Borisi?