Neviditelný pes

POLITIKA: Kalouskův konec

9.7.2012

Nejsem novinářka, ani politička. Nemusím být korektní, a ani nebudu.

Jsem volička a velmi se zlobím. Se směsicí údivu, odporu a pohrdání sleduji v posledních dnech mediální výstupy pana Kalouska a mohu s jistotou říci, že takový politik nemá ve veřejném prostoru co pohledávat a že jako občan s volebním právem udělám vše pro to, aby byl vykroužkován, vynulován, odstraněn.

Svými afektovanými výkřiky a kopáním na všechny strany naprosto devalvoval i ten maličký zbytek důvěry, již jsem ještě u posledních voleb mohla mít. A že mi jí tedy po těch letech opravdu mnoho nezbylo. V jakých kauzách Kalousek figuroval? Pojďme se na ně podívat.

V devadesátých letech působil na ministerstvu obrany, staral se o finanční řízení resortu, armádní restrukturalizace i řízení armádních zakázek. Na jeho vrub jde kauza s nebezpečnými padáky VPR-100. Pokud se také nyní ohání tím, že nebyla a není praxe na ministerstvu obrany zadávat cenové posudky (tj. starat se o majetek s péčí dobrého hospodáře a alespoň minimálně se snažit, aby stát neplatil za zakázky nepřiměřeně moc), jde to také do značné míry na jeho vrub.

Kalouska pojí s Richardem Hávou dlouholeté přátelství. Začalo v Chemapolu, kde tihle dva pracovali, a pokračuje úspěšně dodnes, jelikož Hávova rodinná firma Omnipol zprostředkovává nákupy armádních zbraní a techniky a je u téměř všech velkých kontraktů. Až v Americe si vrabci cvrlikali o Gripenech (více zde) a čtyři letouny CASA znamenaly pro firmu krásnou mnohacifernou provizi. Také je dobré zmínit cinknutou zakázku štábního informačního systému firmě EDS a hanebný prodej kasáren na pražském Náměstí Republiky.

S Kalouskem je také spojena kauza bytů OKD, v níž byl mnohokrát za ministerstvo financí interpelován pro mimořádně laxní přístup. Na jednu z interpelací byla odpovědí tato pozoruhodná perla: "Myslím si, že jste si všimli, že za poslední dva roky Ministerstvo financí výrazným způsobem změnilo svoji strategii vůči arbitrážím, vůči soudním sporům a vůči všem, kteří se domnívali, že je možné si účelovým soudním sporem vyhrábnout ze státního rozpočtu poměrně dost peněz. Myslím si, že poslední dobou jsme mimořádně úspěšní. Právě proto, že se chováme velmi tvrdě, bereme si nejlepší právníky a rveme se o peníze, jako by byly naše vlastní. Nicméně já nemám právo chodit dopředu do sporů, o kterých mně všechny mé právní autority říkají, že jsou prohrané, a vkládat do nich peníze daňových poplatníků jenom proto, že vy jste přesvědčen, že je to jinak a že smlouva bude porušena. Já vám tedy nabídnu, pane místopředsedo Zaorálku, jiný postup. Zavažte se veřejně, že budete ze svých prostředků hradit náklady na soudní spor, podepište mi bianko směnku, kterou uložím v trezoru Ministerstva financí, budeme kontrolovat spolu průběh soudního sporu i výběr právníků, a pokud prohrajeme, tak to bylo na vaše náklady. Pak se toho nebojím, pak do toho jdu! Pokud vyhrajeme, tak vám peníze vrátím ze svého. To je všechno, co pro to mohu udělat. Peníze daňových poplatníků do toho dávat nebudu!"

Na Kalouskových bedrech také leží zodpovědnost za - naštěstí neúspěšnou - snahu prosadit obří tendr na sanaci ekologické zátěže. Po ostré kritice z mnoha stran si nechal premiér Nečas zpracovat několik právních analýz a koncem minulého roku tendr definitivně zrušil.

Co se ovšem podařilo, bylo povolení internetového sázení, z čehož měla velkou radost hlavně Penta. Už loni policie vyšetřovala ministra financí Kalouska pro podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele a teď se o něj zřejmě začala zajímat znovu.

A aby toho hazardu nebylo málo, mnoho lidí má Kalouskovi velmi za zlé, že jeho ministerstvo dlouhodobě a zcela úmyslně porušuje zákon divokým povolováním výherních automatů v tzv. sousedstvích.

Na jednoho rozvedeného křesťana je toho hazardu a ometání se kolem armády, zbraní a povinných zprostředkovatelů až až. A když přidáme ještě všechna ta podezření z korupce, není ten obrázek příliš lichotivý. Ani jako ministr financí není tenhle chemik moc přesvědčivý. Je podepsán pod dvěma nejvyššími rozpočtovými schodky v historii ČR a rozesláním předvolebních dluhových složenek nemálo lidí upřímně namíchnul. Kromě toho, jeho zvyšování daní opravdu není spolehlivým instrumentem ke zvětšení státního příjmu, fakt ne. Jenže vysvětlit si to nenechá a chyby neuznává.

Je to zvláštní postava, tenhle Miroslav Kalousek. Vždy najde cestu do vlády, a ať se děje, co se děje, volby míjejí, vlády padají, ministři odcházejí... on drží!

Pravda, jednou malinko vypadl z role - to když mu nějaký mladík na ulici nadal do kurev zlodějských. Však za to taky hned dostal poctivě nalískáno, poněvadž on není žádná kurva, ale ministr. Teď se ale zdá, že těch adeptů na pár facek je víc. Policie se totiž začíná nebezpečně zajímat o vysoce postavené úředníky, šmejdí po ministerstvech a zajímá se o věci, o které by se zajímat rozhodně neměla a vůbec, natahuje pařáty nevkusně moc blízko. Ministryně obrany by měla být na žádost policie zbavena imunity a vydána k vyšetřování v kauze letadel CASA. Kalousek tedy okamžitě zkusí to nejjednodušší - veřejný plivanec. Mluví o policejní zvůli, o tom, že vyšetřovateli jde o pět minut slávy a zviditelnění se. "Může to být také obrovská ambice nekvalifikovaného vyšetřovatele, který chce být slavný, a protože je obrovská mediální poptávka po stíhání politiků, tak na to sází."
Nezaujatému pozorovateli se musí zdát přinejmenším divná nezvykle ostrá obrana stranické kolegyně. A to není vše. Kalousek viditelně ztrácí nervy a dopouští se těžko uvěřitelných výroků na adresu policie a státních zástupců, viní je z kmotrovského komplotu a dokonce jim nabízí, že mohou volit mezi zastřelením se a rezignací. Udělal totiž ve svém spravedlivém rozhořčení a strachu nemalou, ba dokonce velmi debilní chybu. Zavolal vyšetřovateli a ten jeho řvaní, že u policie skončil, vcelku nepřekvapivě pochopil jako nátlak a stěžoval si. Kalousek, bez sebe vzteky, prská:

"Je to pomluva estébáckého charakteru. Neudělal jsem nic jiného, že když jsem zjistil, z čeho jsou ti dva obvinění, zavolal jsem mu, že posílám odborné stanovisko dozorovému státnímu zástupci," řekl Kalousek. O týden později ale tvrdí do televize, že vyšetřovatel volal jemu a nikoli naopak. "Ten telefonát se odehrál tak, že on volal mně," řekl.

Ne že by dohadování o tom, kdo komu volal, nebylo v tom grand scheme of things jedno, ale ministrovo velmi nezvyklé jednání nám říká hned několik důležitých věcí:

Zaprvé, že ty dva výroky si odporují, tudíž pan ministr alespoň v jednom případě lže.

Zadruhé, že vysoce postavený politik se neštítí v případě nouze použít vysoce unfair verbálních útoků, účelově zpochybňujících práci policie i státního zastupitelství a pronáší pozoruhodně arogantní a od reality odtržené, sebevědomé právní výroky ve smyslu "skutek se nemohl stát, protože my jsme řekli, že takhle to je správně, takže policie v tom nemá co šťourat a šikanovat nevinné lidi".

Zatřetí, pokud se už tedy v něčem policie šťourá, hypoteticky přijměme Kalouskovy nestydaté invektivy za fakt, tj. že policii nelze důvěřovat, není nezávislá a pracuje na objednávku. Lze se pragmaticky domnívat, že nyní pouze pracuje na objednávku někoho jiného a tedy že lidé, jimž dosud nic nebylo prokázáno, vůbec nemusí být tak nevinní, jak se dosud tvářili.

Začtvrté, že i zkušený, dlouholetý politik je zranitelný, má svá citlivá místa a může být velmi vyveden z rovnováhy, pokud jsou tato místa zasažena. Je zřejmé, že k nějakému zásahu došlo a pan ministr má strach. Teď, když už na NSZ nesedí "zametač" Rampula, možná není, kdo by všechny ty kauzy jako IPB nebo Gripeny dál držel pod kobercem. A vymetané krysy, nezvyklé na denní světlo, piští.

Zapáté tu máme paradox, v němž právě Kalouskova nestřídmost v použitém palebném arzenálu zavdává příčinu k vážným pochybnostem nad čistotou jeho svědomí - vydělaných peněz (nevhodné škrtněte).

Zašesté a naposledy, že jediným vhodným a přípustným by bylo zdrženlivé konstatování, že je třeba vyčkat, jak případnou vinu paní Parkanové vyhodnotí orgány činné v trestním řízení. Mlčet a vířit to smradlavé bláto co nejmíň - už jen proto, že se jej ta kauza týká osobně. Zvolit pravý opak a agresivně a nevybíravě útočit na všechny okolo, je víc než co jiného ztrátou nervů a projevem velkého zoufalství. Kalousek za sebou má nejeden škraloup, ale i kdyby i nyní policejní orgány vykázaly značnou impotenci a on zůstal neposkvrněný jak Panenka Maria, přesto doufám, že právě toto nemravné a nedůstojné vystupování bude tím, které mu zlomí vaz.

Převzato z blogu Evropanka.blogspot.com s laskavým svolením autorkyzpět na článek