18.9.2021 | Svátek má Kryštof


POLITIKA: Kalouskova složenka

15.5.2010

Zažíváme zajímavé okamžiky, narůstající státní dluh je probírán v médiích často. Důvodem je stav našich veřejných rozpočtů, situace v Řecku, náznaky krize ve Španělsku, Portugalsku, Anglii. Pořád se nás to ale osobně netýká, zůstáváme v klidu, zajdeme si k oranžovým na pivo a párek. Běda ovšem, když nám přijde platební nástroj na uhrazení našeho vlastního dluhu, do naší vlastní schránky...

Šok, trauma, hysterie, poprask, to jsou slova z dnešních médií. TOP 09 tedy dosáhla toho, co chtěla? Šoková terapie? Uvědomují si už všichni ti šokovaní lidé výši svého dluhu, dluhu své rodiny, našeho státního dluhu? Uvědomují si, že to prostě zaplatíme všichni? Uvědomují si, že to nakonec bude podstatně víc, než je napsané na té složence? Uvědomují si, že čím rychleji budeme reagovat, tím menší ta částka bude a tím méně to splácení ovlivní naše životy?

Někdo ho zaplatí ve svých daních, někdo ve formě nepřiznané nebo snížené dávky. Ten dluh tu prostě je a roste. Dneska nejde o to, jak dluh vznikl, tam se neshodneme, komunisté na to mají jistě jiný názor než členové ODS. Samotný odesílatel složenky bude halasně obviňován z toho, že nese odpovědnost, Kalousek je vinen!

Vnitřní dluhy průmyslu vzniklé za starého režimu, ekologické hříchy, zvládnutí či nezvládnutí privatizace, málo odvahy k potřebným krokům, moc drzosti a málo práva. To všechno je historie. Poučme se z ní, ale teď řešme to, co vyřešit můžeme. Budoucnost. Recept je jedině v odstranění strukturálního deficitu, to zabrání narůstání dluhu, a také v úsporách, v prosazení vymahatelnosti práva. Prostě si uvědomme, že musíme změnit svoje chování, uvažování. Státní dluhy se musí platit, ať už vám pan Paroubek říká cokoli.

Buďme rádi, že se dá už dobře dýchat vzduch, že ve Vltavě se ti odvážnější můžou koupat bez zdravotních následků, že se prodloužila střední délka života bezprecedentním způsobem, že se naše zdravotnictví dostalo k moderním technologiím a lékům, že se podstatně upravila a rozšířila silniční síť, že tenhle stát patří mezi nejrozvinutější státy světa. Buďme rádi. Ano, nastavme lépe pravidla, stůjme o jejich dodržování, dohlížejme lépe na své zástupce, stíhejme je. Ale teď pojďme zaplatit účet.

Kounovsky.bigbloger.lidovky.czKomerční prostory RpR, Kulturní
Komerční prostory RpR, Kulturní

Kulturní, Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín
14 520 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.