8.12.2021 | Svátek má Květoslava


POLITIKA: Kalouskova a Topolánkova politická gravidita

19.9.2009

„Otec zakladatel“ TOP 09 Miroslav Kalousek poskytl deníku Právo pro sobotní vydání z 12. září 2009 velmi zajímavý rozhovor, který jen dokresluje rozhovor pro server iDnes.cz ze středy 9. září 2009. Samozřejmě si člověk musí odmyslet onu předvolební rétoriku, nicméně byly vyřčeny věci, které mají velký význam pro budoucnost pravice. Jde-li alespoň někdy hovořit o možném slibném očekávání na pravici, potom je to stále ještě současná doba.

Označení „otec zakladatel“ pro Kalouska v případě TOP 09 je dozajista povrchní nálepkování, ovšem to nejdůležitější dítě tohoto politika je stále, jak se lidově říká, „na cestě“. Jeho budoucnost je však nejistá. Jedná se o dvojblok ODS a TOP 09 v pravé části politického spektra po vzoru CDU–CSU, jak měli v plánu pánové Kalousek a Topolánek. Bohužel, předseda ODS o tomto projektu nejspíš s nikým uvnitř strany nediskutoval, respektive nesháněl širokou podporu, což bylo obrovskou chybou, která skončila odmítnutím volebního dvojbloku s TOP 09. Krátkozrakost některých čelných představitelů opět bohužel způsobuje řevnivost mezi pravicovými stranami. Záměrně říkám čelných představitelů, poněvadž se širokou členskou základnou o této možnosti nikdo obšírně ani hypoteticky nediskutoval, což považuji za velmi vážnou chybu v takto důležité věci. Mirek Topolánek nyní musí trpně sledovat, jak Kalouskova strana shrábne (nejen) bývalé voliče ODS. Rozčilovat se může, nicméně pouze na členy vlastní strany a sám na sebe, že věc podcenil. Může jen se skřípěním zubů sledovat osoby, které jeho a Kalouskův projekt zastavili. Musí užívat rétoriku, která poukáže na rozdílnosti obou pravicových subjektů, protože jedině tak se může pokusit získat hlasy, které by umožnily zvítězit ODS. Tím však může vykopat příkopy mezi ODS a TOP 09, které později již nepůjdou zasypat.

Obávám se, že občanským demokratům se nedaří příliš ta první věc, čili dohnat preference ČSSD, naopak v případě kopání nepřekonatelného příkopu mohou být brzy velmi úspěšní. Česká pravice, ačkoli je to pro někoho kontroverzní sousloví, je na dalším rozcestí, které určí směřování pro další desetiletí české politiky. TOP 09 do Poslanecké sněmovny dozajista vstoupí, v Senátu již je. Je tedy jen otázkou, zda budeme svědky další války mezi pravicovými subjekty v rámci politického spektra, nebo si oba subjekty uvědomí, že existence každé strany zvlášť není správné řešení. TOP 09 dala šalamounskou podmínku pro svou účast ve vládě s ČSSD, která říká, že není reálná za účasti současného vedení socialistů či jejich stylu politiky. Všichni však ví, že smést současné vedení ČSSD je možné v relativně krátké době. ODS si velkou koalici s ČSSD nemůže dovolit v žádném případě, jediný, kdo by z toho nakonec těžil, by byla TOP 09. Na druhou stranu si Kalouskova strana může koalicí se socialisty dovolit, jestliže bude naplněna jejich podmínka. Samozřejmě jsou různé kombinace, kterých by se mohla zúčastnit i ODS, aniž by vyhrála volby včetně vlády všech demokratických stran bez špiček obou velkých stran. Nicméně koaliční potenciál ODS poměrně příkře klesá s růstem TOP 09. Paradoxně problém Kalouska je, že ubírá voliče ODS, správná strategie měla být zaměřena na nevoliče, nespokojené a zklamané voliče, v neposlední řadě i na lidovecké konzervativní voliče. Toto nesmyslné přetahování voličů sice zajistí existenci „topce“, nezajistí však potenciálně možný vznik pravicové vlády.

Troufám si tvrdit, že pokud by se ODS nepodařilo vyhrát volby, bude to ona, kdo bude nejvíce tratit z nastalé situace, a to jen kvůli tehdejšímu odmítnutí volebního dvojbloku s TOP 09. Oba subjekty udělaly chyby, které již do voleb nelze napravit. Nicméně nejde jen o příští volební období, jde o českou pravici obecně. Má-li ODS jen špetku sebezáchovy, zahájí vnitrostranickou diskusi, zda by nebylo na místě vrátit se oprášení projektu volebního dvojbloku s TOP 09. Nyní jí reálně hrozí, že se svou chybou stane pravicovou opozicí v českém parlamentu, což nemusí být nutně záležitost jen jednoho volebního období. Během té doby jí mohou ubývat další voliči, které z ODS učiní nedostatečně silný politický subjekt. To samé však bude platit i o TOP 09! Kalouskova strana svůj ustavující sjezd teprve chystá, u nich tedy půjde o to, zda projekt volebního dvojbloku ponechají stále jako potenciálně možný i do budoucnosti, či se postaví proti němu.

Kalousek s Topolánkem počali politické dítě, to je nezvratitelný fakt. Projekt volebního dvojbloku ODS a TOP 09 není mrtvý, první pokus nevyšel, to však neznamená nutný konec. Řekněme, že pokud obě strany zaujmou pragmatický postoj pro českou pravici i český stát, je toto politické dítě v embryonální fázi. Zda je takový projekt reálně uskutečnitelný, je možné otestovat v kterémkoliv druhu voleb. Nyní je čas otevřít diskuse v obou stranách i na nejnižším stupni politické úrovně. Chci věřit, že Topolánek i Kalousek přes současné některé ostré výroky dokáží přivést své dítě na svět, zahodit takovou věc by byl hřích.

Brandýs nad Orlicí 14. září 2009

(Autor je studentem politologie na Universitě Hradec Králové, sociologie na Masarykově universitě Brno a předsedou MS ODS Brandýs nad Orlicí.)SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.