4.7.2020 | Svátek má Prokop


POLITIKA: Kalousek - Paroubek 5 : 0

16.3.2009

Po delší době jsem se těšil na vystoupení Jiřího Paroubka v ČT1 a ČT24. Tentokrát šlo o avizovanou diskusi s ministrem financí Kalouskem v Otázkách Václava Moravce. Byl jsem zvědavý na dvě věci, a sice na chování moderátora Moravce, který už v minulosti prokázal zejména k Jiřímu Paroubkovi značnou dávku servility svými nahrávkami, a samozřejmě i na praktickou konfrontaci přístupu vlády a opozice k řešení současné světové ekonomické recese.

Jako rozehřívací kolo absolvovali účastníci OVM diskusi k odvolání nejvyšší státní zástupkyně Vesecké na návrh zelených. Kalousek velmi chytře, což musím uznat s velkou pochvalou, zmínil někdejší odvolání bývalé nejvyšší státní zástupkyně Benešové vládou Paroubka na návrh ministra Němce. Tehdejší odvolání označil za politický nátlak a současný návrh zelených je podobný nátlak. Paroubek se sice vykrucoval, že musel konat, protože si Benešová s Němcem "nerozuměli" či dokonce spolu vůbec nekomunikovali. Nicméně v tomto bodě Paroubek prohrál s Kalouskem výrazně na body.

Jako další bod byla diskutována situace po zasedání ministrů financí sedmadvacítky, kterým se pod Kalouskovým vedením podařilo asi po pěti letech uzavřít kompromisem otázku snížené sazby DPH. Paroubek dohodu ocenil, nicméně neopomněl rýpnout si do Kalouska v tom, že mohl pro Česko vyjednat přeřazení některých produktů do snížené sazby DPH, zejména elektřiny. To Kalousek bravurně vyvrátil s tím, že jeho zásluha na dohodě byla zejména v tom, že se nehovořilo o produktech, ale o službách s vysokou mírou předané hodnoty, a jejím cílem je udržet pracovní místa v takových odvětvích. Pouze na tom byly státy EU ochotny se dohodnout. Poněkud nejapný dotaz Moravce, proč byl Kalousek proti návrhům ČSSD na pokles snížené sazby DPH z 9% na 6%, Kalousek jasně vysvětlil, že tento návrh nezajišťuje udržení pracovních míst, neboť tím v žádném případě nedojde ke vzestupu poptávky po takových produktech. Tady Kalousek bodoval nejen nad Paroubkem, ale i nad Moravcem.

Poměrně velký prostor byl věnován i obecné kompetentnosti vládních a opozičních návrhů, mimo jiné i pravdivosti informování veřejnosti o skutečné situaci. Zde se Paroubek pokusil využít titulků z novin z podzimu loňského roku, kde Kalousek i Topolánek tvrdili, že nás žádná krize nečeká. Kalousek k tomu lakonicky dodal, že tehdy šlo výhradně o krizi finanční a že v zemích OECD jsou pouze tři státy, které nemusely do bankovního sektoru intervenovat, a to Česko, Slovensko a Mexiko. Výrazně pak zkritizoval tehdejší návrhy opozice, které byly vedeny snahou spíše paniku na finančních trzích prohlubovat. Opět jasné vítězství pro Kalouska.

Dalším diskutovaným problémem byl návrh vlády na snížení odvodů na sociální pojištění u málo placených profesí, což Paroubek označil za "rozfrncávání" peněz. Kalousek naopak jasně doložil, že jde o opatření, které by mohlo udržet zaměstnanost těchto lidí ve firmách, které se potýkají s vysokými náklady na práci, a mohlo by uspořit nemalé prostředky na vyplácení podpor v nezaměstnanosti.

Na závěr se probíral prodej Letiště Praha a ČSA. Připravovaný návrh zákona o zákazu prodeje Letiště Praha z dílny ČSSD Kalousek odmítl, naopak upozornil, že do privatizačního programu zahrnul Letiště Praha bývalý ministr financí ČSSD Sobotka. Paroubek se potom pokoušel vysvětlit, proč ČSSD není proti privatizaci ČSA, což se mu myslím opět nepodařilo.

Václav Moravec tentokrát skákal Paroubkovi do řeči víc než Kalouskovi, za což si asi od vedení ČT vyslechne kritiku. Na mě působil Moravec po dlouhé době jako skutečný moderátor, který nepreferuje názory účastníků diskuse tím, že by jedné či druhé straně nadržoval. To považuji za velmi přínosné. Výsledek diskuse tak byl pro mě jasný, Kalousek vyhrál vysoko na body a chvílemi to vypadalo na K. O. Ještě, že se bojuje jen slovy, jinak by byl Paroubek zralý na plastiku obličeje!Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.