Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Julínek a reformy

diskuse (185)
Když mu na lékařském kongresu o víkendu chtěl předseda komory přečíst katalog připomínek, odešel se svými příznivci ze sálu, a když se ho reportérka televize zeptala na připomínky lékařů, prohlásil, že si tím nebude kazit neděli.
Důvodem, proč by měl ministr zdravotnictví odstoupit, nejsou zdravotnické reformy, ale to, že je neumí u svých oponentů jak v koalici, tak mezi odbornou lékařskou veřejností, prosadit. Když mu na lékařském kongresu o víkendu chtěl předseda komory přečíst katalog připomínek, odešel se svými příznivci ze sálu, a když se ho reportérka televize zeptala na připomínky lékařů, prohlásil, že si tím nebude kazit neděli.

Takhle se žádný politik chovat nesmí. Zřetelné to bude, když se na chvíli přeneseme do Spojených států a položíme si otázku, jestli by mohl Barack Obama vyhrát volby, kdyby před nepříjemnými dotazy z pléna odešel do zákulisí na kávu nebo vzkázal voličům přes televizní obrazovky, že si jejich názory nebude kazit víkend. Je evidentní, že takový politik by nemohl nikdy vyhrát žádné volby. Na aroganci jsou občané všude na světě citliví a od takových politiků se obrací zády, a to i tehdy, když jejich program či reformy by byly velice dobré a nutné, jako je u nás nutná reforma zdravotnictví.

Samozřejmě, že povinností každého ministra zdravotnictví je nejprve o svých plánech přesvědčit odbornou veřejnost a ani to se, jak ukázal víkendový kongres, nepodařilo. Česká lékařská komora, která zastupuje všech 46 tisíc lékařů v naší republice, dokonce právě kvůli reformám vyzvala Julínka, aby odstoupil.

Důvody jsou v kostce tyto: Nové zákony, které chce Julínek ve vládě předložit, a to jsou ještě jen tři ze šesti, a to spíše ty méně konfliktní - měl je předložit již tuto středu, ale premiér projednání podmínil dohodou s koaličními partnery, a dal tak Julínkovi šanci, aby je přesvědčil - podle lékařů špatně definují základní standardy zdravotní péče, tedy to, na co má každý bez jakýchkoliv příplatků zákonný nárok. Velké protesty se také ozvaly kvůli tom, že byla zrušena povinnost poskytovat první pomoc a že komoře bylo odebráno právo nahlížet do zdravotních karet při řešení stížností. Bez této možnosti nemůže totiž komora vyslovit svůj verdikt.

Všechny tři připomínky jsou i z hlediska nás pacientů velmi důležité: Člověk by měl za každé situace přesně vědět, jaká péče mu bude poskytnuta, že v případě neštěstí má každý občan povinnost mu pomoci a že každý prohřešek zdravotníků bude odborníky řádně prošetřen. Dále lékaři ministrovi vyčítali vyhlášky, které pojišťovnám umožňují na lékařích šetřit a způsobily, že na účtech pojišťoven leží 40 miliard korun.

Ke cti lékařů lze říci, že zmíněná základní práva pacientů nadřadili nad svá práva, protože tytéž zákony, proti nimž vystoupili, by jim měly dát možnost bez problémů převést nebo dědit ordinace či soukromým lékařům by dávaly právo léčit pacienty i v případě, kdy formálně nemají svou praxi. Zároveň nové zákony měly dát více práv pacientům, například nevidomí měli mít právo mít v nemocničním pokoji svého vodícího psa atd.

Ministr Julínek prezidenta lékařské komory Milana Kubka osočil z toho, že problém zpolitizoval. Prezident komory to odmítá. Za panem ministrem stála jen menšina lékařů vedená členem předsednictva panem Lubomírem Kinštem. Právě neschopnost pana ministra komunikovat, s kýmkoliv důkladně debatovat a připravit reformu předem spolu s komorou, neochota naslouchat a slabá schopnost argumentovat spojená s netrpělivostí a ministrova snaha delegovat prosazování reformy jen na anonymní agentury způsobila, že bylo možné, aby opozice celou reformu zdravotnictví symbolicky zjednodušila na vybírání poplatků u lékaře a použila to jako hlavní slogan v krajských a senátních volbách. Za snadné zpolitizování je tedy přímo odpovědný ministr zdravotnictví pan Julínek.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Napětí na hranici mezi Běloruskem a Ukrajinou se zmírnilo a dodatečné vojenské posily, které byly...

jhr Jan Hron
14. 7. 2024

Dvě fotografie, na nichž zkrvavený americký exprezident Donald Trump na předvolebním mítinku v...

Jan Palička
14. 7. 2024

Pořád to není úplně ono. Jako by ho pořád cosi brzdilo. Možná únava po nekonečné sezoně. Možná...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Bronzové medaile na fotbalovém mistrovství Jižní Ameriky získala Uruguay. Díky gólu Luise Suáreze v...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz