24.9.2022 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

POLITIKA: Ještě k exekucím

Snažím se sledovat veřejné dění a povídat si o problémech, ale nejsem moc spokojená. Když je řeč o politice, nějak se mi zdá, že se mluví jaksi šejdrem. Ale já jsem zase dost monotematická – pořád se vracím k exekucím. Jak je možné, že mohly dospět do míry, která dle mého názoru překreslila volební mapu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 2.12.2019 7:42

"někteří odpovědní nejsou a nikdy nebudou, a proto je chránit - no to se opravdu povidlo" ano máte pravdu. Nicméně trest má být úměrný provinění. Kdysi v Anglii věšeli zloděje co ukradl bochníček chleba. Pak zjistili, že to není funkční, zloděj pekaře navíc i zavraždil - a trest byl stejný. Úměrnost provinění a trestu je základ práva. Také sekat zlodějovi ruce je neekonomické, kdo by a čím potom pracoval? Navíc dlužníkem může být občan až tehdy až ho soud tímto sezná a odsoudí k zaplacení a předá mu rozsudek. Za ten exekuční systém by měli spáchat harakiri oba ministři "spravedlnosti". 1) ten kdo to dopustil (byl to J.Pospíšil?) a jeho následovník (?) který to nezrušil. J.L.

P. Dvořák 2.12.2019 6:10

Správně, bylo to v Brně.

Doběhlo nás to asi s pětiletým zpožděním, než se DPmB probral z letargie. Jestli posílal jakousi upomínku na pokutu, nevím, přišla až exekuce. Zaplatil jsem tehdy za syna 12.000,- Kč, přičemž veškeré náklady DPmB (pokuta, právníci atd.) činily 3.500,- Kč a náklady soudního exekutora 8.500,- Kč. Není to děs? Víte co se říkalo? "Chceš být do půl roků milionářem? Staň se exekutorem." Kam se na ně hrabou pitomé dotace na soukromé hotely ;-D

Jak funguje exekuce vím velmi dobře, ale přesto si nemůžu pomoct, místo zavádějícího "soudní exekutor" mi připadá normálnější "soukromý exekutor".

P. Boublíková 2.12.2019 5:39

Ještě jednou a pomalu: dluh není jen za jízdenku, dluh je i za nezaplacenou pokutu. Pokuta před patnácti lety byla v Brně tuším 500 kč. Exekuce za 20.000 kč je tedy čtyřicetinásobek, nikoliv tisícinásobek. Netvrdím, že jsou exekuce levné. Ale v současnosti už to nikdo nemá tak, že by do života vstupoval s dluhy a exekucemi. Musí se s nimi vypořádat rodiče. To byla moje hlavní námitka proti článku.

Připadá mně normální, že když od DP přijde výzva k zaplacení pokuty, tak rodiče těch pár stovek holt vysolí. A nezdárného potomka nechají klečet na hrachu nebo tak něco. Případně mu seberou kapesné.

Proč "soudní" exekutoři? Možná proto, že až na výjimky (potenciální dlužník má s poskytovatelem služby uzavřenou smlouvu, jejíž součástí je možnost přímé exekuce) musí každý nárok věřitele nejprve potvrdit soud, tedy vydat rozsudek, kterým dlužníka odsoudí k zaplacení dluhu. Samozřejmě v případě, že dlužník dluh odmítá zaplatit. [>-]

P. Dvořák 2.12.2019 5:02

Nehrajte si se slovíčky, věnujte se principu.

" . . . někdo musel zaplatit víc než tisícinásobek částky, kterou původně dlužil?" Před asi patnácti lety, kdy dluh vznikl, dětská jízdenka (tedy i černá jízda) mezi dvěma zastávkami stála cca 8 Kč. Než se dopravní podnik vzpamatoval, než si najal právníky, než to dostal soukromý exekutor (systémem práce živnostník), vyskočila dlužná částka na dvanáct tisíc! Později i přes dvacet tisíc.

To vám připadá normální, když tři (s odpuštěním) dvanáctiletí pitomci se cestou ze školy celí rozchechtaní svezli jednu zastávku a zrovna jednoho načapal revizor?

Soudní vykonavatelé měli náklady 300,- Kč (slovy tři sta). Soukromí exekutoři (nechápu, proč jim byl dán název "soudní") měli náklady 12.000,- Kč (slovy dvanáct tisíc), což je 1500 násobek ceny jízdenky. Slovy: Tisíc pět set.

P. Boublíková 2.12.2019 4:12

Dluhy dětí do 18 let jdou za rodiči - zákon byl novelizován (hádejte, díky komu). Takže už se nestane, že by v den 18. narozenin musel začít mladý člověk řešit dluhy.

Tisícinásobek dlužné částky - na to přišla autorka jak? Dluh není jen jízdenka, dluh je i pokuta.

Stát má vzít v úvahu, že někteří odpovědní nejsou a nikdy nebudou, a proto je chránit - no to se opravdu povidlo Rv [>-]