18.9.2021 | Svátek má Kryštof


POLITIKA: Jen si zahrávejte

25.10.2017

Jak je pěkné chodit po světě a pohrávat si s předčasnými volbami, chtělo by se parafrázovat klasika. ODS hraje, tak jako ostatní, hru s Andrejem ne, s Lojzou ano, s Mirkem ano a s Andrejem zase ne. No proč ne, když máte 25 mandátů v 200hlavé sněmovně, tak to dá rozum. To už je něco! ODS se v opozici líbí, má tu pozici ráda, kluci a holky si rozdělí funkce ve výborech, klubech, vedení Sněmovny a budou bušit a bušit tak dlouho do Babiše, až prakticky nedokáží nic.

Jako by zapomněli na to, že něco jiného je slibovat cokoli před volbami a něco jiného se chovat po volbách , když už každý ví, jak to dopadlo. Tato moje věta neříká, že se šmahem po volbách má změnit kurs a účelově valit do protisměru volič nevolič. Jenže volič volil jak ANO, tak i ODS, aby prosadili co nejvíce ze svých programů či spíše slibů (programy nikdo nečte krom nás pár blbců, co roupama nevíme co dělat). Každý normální volič ví, že nikdo, kdo nemá většinu, nikdy neprosadí vše, co slíbil, resp. co vážně mínil splnit. Tam, kde se musí vyjednat koalice, musí každá z partají udělat taneční půlkrok vřed, podle slavného „chvíľu vpred a chvíľu vzad, jasné pravidlá“. Říká se tomu kompromis k dosažení shody o hlavních věcech zajímajících každou ze stran.

Když paní Udženija ironizuje Babišovo vstřícné vyjádření směrem k ODS, že Babiš opsal program ODS, zní to sice líbivě, ale je to tak hloupé, až se nechce věřit, že tato ženská je ve vedení ODS. O čem vlastně mluví? Když prof. Fiala mluví o tom, že nyní je čas, ať Babiš ukáže, jak to zařídí (když to slíbil voličům), ale ODS že s ním nemluví, a má úplně vážný úmysl začít sjednocovat pravici, pak myslím, že je úplně mimo mísu. Jakou to pravici? Myslí STAN, TOP 09 či Piráty? Kde se vlastně potkávají? Pravicí je také označována i SPD, ale s těmi přece nikdy, a někdy i KDU-ČSL je prý pravice. Ty že má čáku sjednocovat? Prof. Fiala, tento kultivovaný, vzdělaný, slušný politik je vším jiným, než mužem hodícím se pro tyto turbulentní chvíle. Jeho problémem je, že je politolog a chybí mu selský rozum. Kdyby Winston Churchill, o kterém nikdo soudný nemůže pochybovat, že to byl jeden z největších politiků, kteří kdy chodili po této planetě, se takto kdysi choval a takto hrdě držel po všemožných volbách své názory bez ohledu na to, jakým směrem se hnula vůle voličstva, zůstal by labouristou. A tím pádem by skončil na smetišti dějin a Británie by později byla nejspíš v řiti. Je to tak. Jenže on pracoval s tím, co měl po volbách v ruce, a využil toho měrou vrchovatou k úspěchům a dotáhl Británii k vítěznému konci 2. světové války. Borec na konec!

Ukazuje se, že zbytečné plácání a horlení proti EET, kterému ODS nemohla zabránit, a zbytečné heroické „předemodmítání“ ANO obecně a Babiše zvláště vytvořilo pro ODS překážku, kterou ti zbabělci nyní mají strach snížit anebo odstranit. Možná ještě nečetli, že volební sliby se fakt lépe plní v koalici než v opozici. Škoda, že to neví. Anebo to ví a o to horší je, že tohoto pravidla nedbají. A tvrdí-li, že by zradili voliče, pak jsou pošetilí. Zradili by je, kdyby nejednali s ANO, kdyby nevyužili jedinečné šance Babiše donutit ke kompromisům, neboť je to on, kdo potřebuje sbouchnout koalici, a to velmi. Každý z nich, kdyby ODS měla ve svém čele ranaře a ne hodné kluky a holky, by musel slevit a nakonec by výsledek nemusel být vůbec špatný. Každá z těch dvou partají by prosadila to, na čem jí hodně záleží, např. daňovou reformu a jiné vitální záležitosti, a dohodli by se i na postupu vůči EU ve smyslu tvrdého postoje k manýrům tam panujících, nebo k euru například... Je toho opravdu hodně.

A teď jsme u toho hlavního: Fialova škodolibost, když říká, ať se Babiš ukáže, je pošetilá. Babiš není ani trubka a ani srab. Je takový, jaký je, tj. divný, lhavý, systémově nesystémový, okoralý, s nízkou sociální inteligencí, ale zároveň velmi inteligentní. Korekci potřebuje a mohlo by se mu jí od ODS dostat vrchovatě. Jenže škoda mluvit. Zpravidla se pak stává, že vedlejším výsledkem práce podivné koalice jsou i dobré věci. EET už dnes nikoho netrápí, i když je to jistě ptákovina, tak jako dnes už nás nikoho netrpí kontrolní hlášení. Zkrátka je děláme a basta. ODS je prostě skupina hrdopýšků, kteří ovšem tak trochu zapomněli, že jsou co do čísel II. liga a v opozici se zařadí do zástupu bezvýznamných okopávačů kotníků.

Zjevně si, dle přání páně Kalouskova, leckdo zahrává s myšlenkou předčasných voleb. To vypadá přece lákavě, znovu se voličům rozdají karty a volič provede korekci, tradááá. Tvrdím, že se stane následující: donutí-li naši politici ve své namyšlenosti a neomylnosti a hloupé tvrdohlavosti voliče jít znovu k volbám, pak přijde k volbám ještě méně lidí, než posledně, a Babiš díky tomu a díky naštvanosti voličů dostane ještě víc hlasů než teď. To se stane a pak budete teprv čumět. Vaše pseudoctnostné a rádobykorektní tanečky volič, dámy a pánové, neocení a z ruky vám nikdo zobat nebude. No ale když chcete, tak jen tak dál.

A takhle my tady žijeme.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.