4.2.2023 | Svátek má Jarmila


POLITIKA: Je to skutečně blbákov

17.12.2013

Plzeň se dusí ve výfukových plynech, onemocnění způsobených znečistěným ovzduším (včetně leukemie) je víc, než je celostátní průměr, a "ekologisté" protestují proti obchvatu Plzně. Na D5 se staví drahý a zcela zbytečný tunel a "hlídací psi demokracie" se diví, proč jsou dálnice v Česku tak drahé. "Nedotknutelní" přepadnou příslušníky většinové společnosti a ti svolají protestní demonstraci. Těžkooděnci pak mlátí hlava-nehlava postižené občany, kteří jim dávají plat. Policejní oficíři, jak jsou zvyklí z minula, v noci přepadnou občany a servilní státní zástupce žádá vyšetřovací vazbu. Údajně byly nalezeny miliony a kila zlata. Jenže se neví u koho a kde teď jsou. Hlavně že shodili vládu. Pacienti nebudou platit za stravování v nemocnici. Zaplatí to všichni daňoví poplatníci a politici zatím budou vymýšlet, jak pokrýt náklady na "hotelové služby nemocnic", aby to neplatili ti, kteří je užívají. Vězňové žijí za trest v bezplatném luxusu a senioři v domovech důchodců platí čím dál více. Úroveň ubytování ve studentských kolejích je mnohem horší než v kriminálech a na Psu se dočtete, že je to v pořádku, protože studenti jdou do kolejí dobrovolně, proto se o sebe musejí postarat, zatímco vězně do věznic odsoudil stát, a proto se o ně musí postarat. Prostě, jak správně říkáte – blbákov.

Česká nátura je mimořádně vnímavá k manipulaci. "Nové tváře v politice se již třikrát katastrofálně neosvědčily", ale vhodnou manipulací se objevují v každých volbách další a další a není tomu konce. Čechům stačí výkřiky typu "Dáme zemi do pořádku", "Vytvoříme funkční stát" či dokonce pouhé "Myslím to upřímně". Čím blbější heslo, tím lepší výsledek. Další nevýhodou české nátury je nevyvratitelné přesvědčení, že stát má někde ukrytý bezedný pytel peněz a pokud správně zvolíme tu správnou partu, vláda nám všem z toho pytle bezpracně nasype. Českého voliče nikdo nepřesvědčí, že stát má jen ty peníze, které sebere občanům a musí jich sebrat nejméně dvojnásobek, protože to "přerozdělování" není zadarmo. Nic neplatí "stát", všechno platí daňoví poplatníci, tedy občané, kteří pracují, odvádějí daně a i když nemají čas chodit po demonstracích a pokřikovat "Známe svoje práva", mají nepochybně právo především na nerušený noční spánek, bezpečné ulice a bezpečné "kapsy". Všechno, co škodí právě těmto občanům, škodí ve svých důsledcích i příjemcům "sociální jistot".

Populární heslo levičáků je "Ať platí bohatí". Podle tohoto hesla by daně "bohatých" měly být co nevyšší, aby pokryly všechny nároky "chudých" i "nejchudších". Měly by zaplatit "vybydlené" (tj. zdevastované) byty a domy. Nic není platné ukazovat, že před několika lety to byly novostavby, do kterých se stěhovali noví obyvatelé. Nikdo ale netuší, že těch bohatých je málo. Kdyby jim stát sebral všechno, stačilo by to sotva na pár měsíců sociálních podpor. Moudrá zemanovsko-rusnokovská vláda zavedla opatření, které má znemožnit, aby ti hnusní kapitalisté vyváděli zisky získané v ČR do zahraničí. Má to ovšem jeden nechtěný důsledek, který si již před lety ověřila švédská vláda. Podnikatelé vyvádějí své zisky do zahraničí, ale zaměstnávají české občany. Není problém, aby ze země "vyvedli" i své podniky (velké švédské firmy se přesunuly do Brazílie). Dvě třetiny škodovek například se již dnes vyrábí mimo ČR. Není pro majitele firmy problém vyvést i zbývající třetinu a tím přispět ke zvýšení nezaměstnanosti. Většinou se osvědčí přemýšlet a teprve potom "zavést opatření". (Pokud je čím přemýšlet.) Ve Švédsku byl jeden čas velký nedostatek lékařů (v té době jsem tam pracoval). Příčinou byl fakt, že švédský lékař měl sice stejný nominální plat jako německý, ale platil trojnásobnou daň. Nebylo tedy bez významu odejít pracovat do Německa a do Švédska jezdit jen na dovolenou.

"Chudí příliš do rozpočtu nepřispívají, protože jejich příjmy jsou nízké. Většinu, prakticky všechny, náklady platí "střední vrstva" a každá vláda, která chce zajistit prosperitu, by kolem ní měla chodit po špičkách a snažit se ji příliš nepohněvat. Ono totiž když budete v zahraničí shánět místo uklízečky či pomocného dělníka, budete to mít velmi těžké, ale když budete shánět místo svářeče, instalatéra, inženýra nebo dokonce "ajťáka", budou se o vás fackovat. Osobně znám případ biotechnologa, který dostal pracovní povolení v USA v letadle během letu z Hong Kongu do Houstonu. Příslušníci střední vrstvy mohou téměř bez problému odejít a dostat je zpátky může být velice obtížné a drahé. Zkuste si je udržet, je to jednodušší a přijde to levněji.

Závěrem ještě malá zkušenost: vyšší daně neznamenají nutně, že stát více vybere. Od určité hranice je pro občana výhodnější hledat jinou možnost. Těžké na tom je, že tato hranice bývá u různých národů různá. Proto pozor.