Neviditelný Pes

POLITIKA: Je libo Fialu, nebo Černochovou?

22.5.2015

Sněmovnu zase jednou čekají obstrukce. To až do ní dorazí zákon o elektronické registraci tržeb. Těžký trumf v dolní parlamentní komoře vytasí Občanská demokratická strana.

Tažení proti registračním pokladnám předvádí už dlouho a zatím s jejími volebními preferencemi dvakrát nehnulo. Uvidíme, zda si modří u veřejnosti pomohou ochromením parlamentního provozu. To se také se 16 poslanci uskutečňuje obtížněji než v počtu – řekněme - padesáti. ODS se přitom dušuje, že není stavovskou stranou pro živnostníky. Prý jen pozvedá hlas proti tendenci ztěžovat jim život.

Na tomto místě si nalijme čistého vína. Ne, registry tržeb nevymýtí veškeré podvody. Zároveň však platí, že pro drobné podnikatele nebudou ani likvidační. Šedá ekonomika se částečně omezí a živnostníci budou muset obětovat kus komfortu.

Zvykli si ale i v jiných zemích, tak si zvyknou též u nás. Poctivci snad význam této akce pochopí, nepoctivci budou muset jít do sebe a stát na celé operaci vydělá. Ministerstvo financí se navíc dušuje, že software k elektronické evidenci bude jednoduchý a levný.

Je přirozené, když se strana hlásící se pravici zasazuje o to, aby se podnikatelský stav necítil nepohodlně. Naopak levice o to intenzivněji myslí na společnost jako celek a na prostředky k zajištění veřejných služeb.

No a bojovníci proti nešvarům, jako je Andrej Babiš, zase chtějí ukázat, že stát spravují a daně vybírají lépe než minulé politické elity. Jenom doufejme, že sněmovní divadlo, které si nacvičuje ODS, nebude příliš dlouhé a únavné. Zkusme také věřit, že mu nebudeme muset přihlížet jen proto, aby se Petr Fiala etabloval jako silný lídr.

U konzervativního politika, u něhož se očekává důraz na tradici a kontinuitu, ovšem poněkud překvapuje, když na námitku, že ODS v opozici navrhuje zrušení daně z nabytí nemovitosti, kterou za svého vládnutí zvýšila, říká: „Mě to, co některý z mých předchůdců slíbil a nesplnil, nezajímá. Když říkám, že zrušíme daň z nabytí nemovitostí, myslím to vážně.“

To takové Janě Černochové, která v neděli na veřejnoprávní televizní obrazovce střídala Fialu, jenž vystupoval u komerční konkurence, uvěříte lidovost, podpořenou dávkou demagogie a populismu, rychleji a snáz než Fialovi. Také si vybírá témata, která útočí na city více voličů než jen živnostníků. Takoví imigranti či islámští fundamentalisté vyvolávají podstatně intenzivnější emocionální reakci.

Přesto se zdá, že zlatá éra ODS je ta tam. Má ale na výběr, zda s Fialou konkurovat TOP 09 a lidovcům, nebo s Černochovou Okamurovi a zbytkům Úsvitu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/pluszpět na článek