29.11.2023 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

POLITIKA: Jak se vetují zákony - praktický manuál

Prezident nepodepsal daňový balíček. Nechtěl jej vetovat, ale v průvodním dopise bohužel použil pojem „vracím k dalšímu opatření“. Protože čl. 50 Ústavy používá pro veto terminus technicus „vrátit“, okamžitě se objevila rádobysenzační zpráva, že prezident daňový balíček ve skutečnosti vetoval.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Burda 2.1.2021 0:27

Sám citujete: „Prezident republiky má právo vrátit přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního, s odůvodněním do patnácti dnů ode dne, kdy mu byl postoupen.“

Není tam nic o "obvyklé formulaci". Navíc je prezident Zeman znám svým "kreativním" chápáním zákonů, odmítání zbytečných ústavních zvyklostí... Jediným způsobem, jak můžeme zjistit, co chtěl prezident udělat v okamžik konání, je přečíst si zápis. Přece "jen blbec nemění své názory."

Pokud použil slovo "vracím", je zcela legitimní se zabývat tím, jestli vrací - a tedy vetuje, nebo jen vrací. Rozhodnout spor může jen prezident svým (pokud možno) písemným vysvětlením, nebo musí zasáhnout dostatečně vysoce postavený soud. Dojem "nějakého" právníka je nepodstatný, sto právníků, sto názorů na stejný problém.