Neviditelný pes

POLITIKA: Jak je to vlastně s našimi dluhy a daněmi?

11.10.2007

Pan poslanec Paroubek nás školí o veřejném dluhu, ale motá základní ekonomická fakta. Fakt, že to byla sociální demokracie, kdo bezprecedentně zadlužil naší zemi, nelze zastřít lhaním.

Paroubek ve svém blogu píše:

Pokud jde o našeho přeborníka v dělání schodků veřejných financí, opravdu to není sociální demokrat. Naprosto nedostižným v této oblasti zůstává náš pan profesor Václav Klaus. V roce 1995 činil schodek veřejných rozpočtů 13,4 % hrubého domácího produktu, v roce 1992 dokonce přes 20 % HDP. Pro srovnání, v době tří let, kdy jsem byl členem vlády já, byly tyto schodky na úrovni 2,9 až 3,5 % HDP. Matematik by řekl, že jde o řádový rozdíl.

Dovolte, abych to uvedl na pravou míru. Fakt, že sociálně demokratické vlády rekordně zadlužily zemi tím, že utrácely každý rok více, než kolik vybraly na daních, nelze zlehčovat lhaním.

Státní rozpočet BYL v letech 1992 i 1995 v přebytku. Proto také veřejný dluh za vlády Václava Klause KLESAL. Kde se tedy vzala Paroubkova úvaha o 20%, resp. 13,4% deficitu?

Pan poslanec Paroubek si prostě jen spletl pojmy.

Pan Paroubek běžně motá v televizních debatách pojem deficit a pojem dluh (součet předchozích rozpočtových deficitů).

Tentokrát zaměnil pojem "deficit státního rozpočtu" či pojem "deficit veřejných financí" s pojmem, který Český statistický úřad označuje jako "vládní deficit". Tento ukazatel v sobě zahrnuje saldo státního majetku a v letech 1992 a 1995 byly v tomto ukazateli s minusovým znaménkem zohledněny dvě vlny kopónové privatizace. (Tento úbytek majetku státu ve výši stovek miliard Kč(s) byl v národním účetnictví ČSÚ vyrovnán zvýšením majetku domácností o stejnou částku.) (Základní tabulka ČSÚ s údaji o deficitu státního rozpočtu, veřejném dluhu a vládním deficitu zde)

Za vlád Václava Klause se výrazně snížil majetek státu. Ale bylo to úmyslné a je to dobře!! Kdyby k tomu nedošlo, možná by pan Paroubek byl dál manažerem socialistického monopolu Restaurace a jídleny a k dnešnímu obědu bychom měli podstatně užší výběr.

Takže, pane Paroubku, větší dluhy veřejných financí než sociálně demokratické vlády v této zemi opravdu nikdy nikdo nedělal! Veřejné finance za vlád Václava Klause byly vyrovnané či přebytkové, dluh klesal a stát se zbavil majetku. Zkuste tedy napsat opravný článek Jak je to vlastně s našimi dluhy a daněmi.

výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politikuzpět na článek