1.12.2023 | Svátek má Iva


POLITIKA: Jak jako chyba?

10.7.2019

Unisono bulí všichni politici, tedy ne všichni, ale ti, co jsou v opozici a nejsou u lizu. A také v současné době i Jan Hamáček, který se díky své měkké povaze a neschopnosti stát si za výběrem svých ministrů dostal do neuvěřitelné situace. Je hrozná a odpustím si jakoukoli invektivu, byť by byla na místě.

Toto volání, až halekání po návratu nepřímé volby hlavy státu oběma komorami Parlamentu ČR, anebo kňučení, jaké to byly zlaté časy, to je taková česká ohraná deska. Protože Zeman je paličatý zatvrzelec, který (a to se mu vyčítá oprávněně) má sloní paměť, neumí odpouštět a rozhodl se dát ránu z milosti zdeptaným socialistům, kteří si ovšem svůj stav především svojí hloupou politikou v posledních šesti letech způsobili především sami, tak jen proto budeme zase měnit Ústavu ČR?

To tedy pardon. Měnit ústavu, zrovna když si president vodí české politiky na její hraně jako cvičené nekňuby, kdy si to s ním nikdo relevantní vlastně ani nechce rozdat, je prostě hloupost. Co brání tomu Hamáčkovi, aby zatroubil na zteč, on a celá ta jeho vokálně menstruační skupina položili funkce a vyzkoušeli nejen svoji odvahu, ale i pravidla nastavená koaliční smlouvou? Vůbec nic, jen jejich lpění na pozicích a nadělání v gatích. Plácání o tom, že Andrej Babiš má podat kompetenční žalobu, je štěkáním hafušů na táhnoucí karavanu.

Ústava ČR není hadr, kterým se mají vytírat momentální průšvihy, ani pytlík od mouky, na který napíšeme jednou to a za chvíli něco jiného, jak se nám zrovna vede a jaké máme hnutí mysli. Miloš Zeman tu příště už nebude a bude tam zase jiná figura a pak se uvidí, jak se bude pohybovat na vymezeném claimu. Kdyby tam byl dnes Jiří Drahoš, který politicky neměl žádný vlastně žádný názor, nikdo by nevolal po zrušení přímé volby. Plyšová stvoření jsou totiž obecně milována a jemně hlazena až do vyhlazení. Mimochodem, nikdo to v Parlamentu ČR nezmění, i kdyby se takový návrh objevil - stačí dobře počítat.

Proto by Petr Fiala měl více energie věnovat tomu, co by ODS po čistkách ve svých řadách, kde má exoty jako starosta Řevnic, mohla udělat pro zlepšení své reputace. Třeba navrhnout svůj balík reformních návrhů v oblasti důchodů včetně rozpočtových dopadů, předložit svůj kompletní návrh rozpočtu anebo udělat nějakou jinou pěknou práci. Jenže to je práce. Plácání se skupinou surikat do mikrofonu jde lépe a je to je mařením času voličstva a důkazem, že peníze vložené do mnohých politiků jako když vyhodíte z okna. Volání po změně ústavy jen proto, že je Miloš Zeman nad síly všech ostatních (bez ohledu na to, že to není nejspíš úplně dobře), je zhůvěřilost. Navrhuji jiné řešení: stavbu pomníku „Obětem přímé volby presidenta“ a dále vybudování hrobu „Známého politika“. Ústavu ale nechte být, nešikové.

A takhle my tady žijeme.