5.12.2020 | Svátek má Jitka


POLITIKA: Jak Hamáček vyměkl

18.5.2019

Předseda ČSSD Jan Hamáček podle slov ministra Antonína Staňka požádal, aby Staněk rezignoval na pozici ministra kultury. Jeho přání údajně vyslyšel a chystá se za prezidentem Milošem Zemanem.

Nevyhrála pravda a spravedlnost. Sám od sebe bych neodešel, vyhověl jsem přání předsedy Jana Hamáčka,“ říká odcházející ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD v exkluzivním rozhovoru, který poskytl MF Dnes krátce poté, co oznámil svůj odchod ke konci května. V rozhovoru však naznačuje, že ve funkci může vydržet i déle. Za necelé dva týdny, 28. května, se na Hradě totiž setká s prezidentem Milošem Zemanem a vyčká na jeho doporučení. Prezident Zeman přitom má důvod se Staňka zastat, ministr totiž nedávno odvolal muže, s nímž je Zeman ve sporu, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

Jan Hamáček sice ještě docela nedávno – před několika dny – tvrdil, že nevidí důvod k tomu, aby odvolával ministra Staňka. Nicméně vedení ČSSD v této záležitosti evidentně nebylo jednotné. Roman Onderka, další muž ve vedení strany, už v památném pořadu OVM tvrdil, že by uvažoval o odvolání Staňka z vlády. Jeho stanovisku se v České televizi dostalo široké publicity.

Nyní tedy Hamáček dospěl do stadia „vyměknutí“ a dva týdny před volbami do Evropského parlamentu se rozhodl Staňka požádat, aby rezignoval. Ten si však ještě nechává pootevřená vrátka k případné změně stanoviska, a to pokud by ho prezident Zeman v setrvání ve funkci výrazně podpořil. Schůzka s ním má proběhnout až po volbách, a tak by zřejmě bylo „stylové“, kdyby nakonec Staněk zůstal. V jeho boji s Jiřím Fajtem ho Zeman bezesporu podpoří. Staněk také tvrdí, že zbavil mlčenlivosti auditory, kteří prováděli audit v Národní galerii. Ti proto mohou podat kompletní seznam výsledků auditu i důvod k jeho odvolání z funkce.

Ještě jednou z výše zmíněného rozhovoru:
Sociální demokraté, s kterými jsem se bavil, říkali, že jste si to měl lépe promyslet a počkat s tím, protože bylo jasné, že to způsobí velký poprask.
Nevím, proč by mělo velký poprask způsobit odvolání ředitele, který si přisvojí 1,2 milionu korun, jako se to stalo s autorskou smlouvou pana Fajta.
Zjevně způsobilo. Jiří Fajt se obhajuje, že se tyto peníze vyplatil za svoji práci mimo pracovní dobu.
Stanovisko kontrolních zpráv je celkem jasné. Dnes jsem také oznámil, že nechám zbavit mlčenlivosti všechny zaměstnance kontrolního auditního oddělení, nechám zveřejnit všechny auditní zprávy, myslím, že budu hrát s otevřeným hledím. A pokud jde o názory sociálních demokratů, jsme demokratická strana, takže každý má právo vyjádřit svůj názor.

Staňkovo odcházení považuji za typicky „hamáčkovské“. Premiér Andrej Babiš sice tvrdí, že takový vývoj očekával (odchod Staňka z funkce), ale zatím to spíš vypadá na odcházení v duchu švejkovství. A to je evidentní kaz na kráse ministrovy rezignace.

Staněk dále tvrdí, že jsou lidé, kteří jsou „nedotknutelní“, a jako příklad uvádí právě Jiřího Fajta. Pokud mě na tomto pánovi něco překvapuje, není to rozhodně jeho kvalifikace. Pouze jsem se domníval, a na tomto svém domnění trvám, že ředitel Národní galerie pracuje pro jím řízenou organizaci na plný úvazek, a to včetně volného času. Není přeci možné, aby pro tuto instituci „pracoval“ i ve svém volném čase a za to sám sobě vyplatil částku 100 000 Kč měsíčně, a to po dobu jednoho celého roku. To je naprosto skandální a nijak to nesouvisí s tím, kdo je momentálně na pozici ministra kultury.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.