Čtvrtek 19. června 2025, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Hororová dvouletka

Miloš Zeman je odstřižený od vlivu na domácí politiku, hledá proto štěstí ve světě

Prezident Miloš Zeman oslavil dva roky ve funkci stylově – ostrou kritikou České televize. Tu označil za „špatnou komerční televizi“ a navrhl omezení koncesionářských poplatků. Chtěl si tak patrně říci o více prostoru ve vysílání či o pozitivnější obraz vlastního majestátu, ale to je celkem vedlejší. Důležitá je jiná věc: zvlášť za poslední půlrok snad nemine týden, aby Miloš Zeman „nezaduněl z úst“. Přičemž pro jeho verbální kanonádu je zpravidla typická věcná nepřesnost, chabá opora v primárních zdrojích, urážlivá obhroublost a nadbíhání vkusu spíše té méně kulturní části společnosti.

Po dvou letech na Hradě Miloš Zeman každopádně naplňuje nejčernější noční můry odpůrců zavedení přímé volby, byť ta sama o sobě nemusela k takovému výsledku vést. Přímý mandát od voličů samozřejmě svádí k mocenským hrátkám, existují však přímo zvolení prezidenti, kteří podobnému vábení dokážou odolat. Ne tak Miloš Zeman.

Marná moci snaha

Prodloužená epizoda s vládou Jiřího Rusnoka i tahanice a průtahy spojené s jmenováním vlády Bohuslava Sobotky svědčí o tom , že Miloš Zeman měl dalekosáhlé mocenské ambice. Jeho největší politickou porážku v úřadu proto znamenaly parlamentní volby z roku 2013, neboť jejich výsledek pohřbil naděje na vládní koalici složenou z „haškovské“ ČSSD, prezidentské SPOZ a komunistů, byť posledně jmenovaní by možná vládní sestavu pouze podporovali v parlamentu. Uvedená kombinace by z prezidenta de facto učinila jakéhosi „superpremiéra“, a český politický systém by se tudíž zařadil k těm poloprezidentským.

Další řádné klání o poslanecká křesla by mělo proběhnout až na podzim 2017, prezidentský mandát vyprší v březnu 2018. Pro Miloše Zemana to znamená reálné odstřižení od rozsáhlého vlivu na domácí politiku prakticky po celé funkční období. A frustrace z uvedené skutečnosti tvoří nepochybně i jednu z příčin Zemanovy rostoucí verbální agresivity, snahy upoutat pozornost za každou cenu, stát v centru veřejné debaty – neboť jinak než ostrými výroky, často za hranou slušnosti a soudnosti, to vzhledem k jeho omezeným pravomocem možná ani nejde.

Tím spíše se však Miloš Zeman zaměřil na zahraniční vztahy. Dle ústavy rozhodnutí prezidenta v oblasti zahraniční politiky vyžadují spolupodpis předsedy vlády nebo jejího člena, a politickou zodpovědnost tak za prezidenta nese vláda. Nicméně vláda nemá skoro žádné nástroje, jak prezidenta ovlivnit. A provozuje-li se zahraniční politika hodně ústy či signály typu kam jedu a s kým se tam setkám, není divu, že si prezident formuje samostatnou linii, často dosti odlišnou od stanoviska české vlády i od postoje EU či NATO.

Tento rozpor bije do očí především ve vztahu k Rusku a k válce na Ukrajině. Přičemž schizofrenní zahraniční politika je sama o sobě špatná, nehledě na věcný obsah toho, co dvě centra její tvorby produkují, poněvadž zahraniční aktéři pak prostě nevědí, co si o nás mají myslet.

Podstatu problému lze ilustrovat na Zemanově projevu během pražské konference k výročí osvobození Osvětimi, v němž prezident vyzval, aby se do přímé akce proti Islámskému státu zapojili pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti OSN. Tedy i Rusko a Čína, neboť tři členové zbývající, USA, Velká Británie a Francie, se v té době na vojenských akcích proti IS dávno podíleli. Kdoví, třeba by něco takového bylo správné. Pokud ale prezident svůj projev nekonzultoval s ministerstvem zahraničí (tedy: nedohodl se s ním na jeho obsahu), šlo z jeho strany o nezodpovědný amatérismus.

„Americký triumf“

Svým příznivcům však Miloš Zeman před týdnem nadělil pěkný dárek v podobě svého „amerického triumfu“. Na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (anglickou zkratkou AIPAC ) podpořil Izrael a vyzval ke koordinované akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu. Za variaci na Kennedyho „Jsem Berlíňan“ (ale také na „Jsem Charlie“) v podobě „Jsem Žid“ si vysloužil potlesk vestoje. AIPAC je ale prostě zájmová (lobbistická) organizace, která českého prezidenta použila v počínajícím zápase o Bílý dům. Účastníky shromáždění Zeman „hladil po srsti“ a vlivný AIPAC se postaral o patřičnou publicitu.

Upřímně řečeno, v čem se to ale liší od Zemanovy cesty do Číny? V tom, že tehdy byla „partnerem“ skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, nyní AIPAC. Obsah vystoupení se samozřejmě přizpůsobuje místu a poměrům, takže na krtečka v Americe naštěstí nedošlo. Prezident ale z této komparace vychází především jako podivný „obchodní cestující“, vkládající do společného podniku s různými zájmovými skupinami prestiž a jisté možnosti svého úřadu. Václav Klaus podobně bojoval proti teorii o globálním oteplování s vydatnou pomocí ropných koncernů, ruských i amerických. Bohužel, zájmy České republiky jsou v těchto obchodech přinejlepším přehlíženou komoditou.

LN, 9.3.2015

Aston Ondřej Neff
19. 6. 2025

Tým ministryně Decroix odvedl v krátké době dobrou práci.

Ohlas čtenářů
19. 6. 2025

V poslední době se s rčeními týkající se změny režimu roztrhl pytel.

Tomáš Vodvářka
19. 6. 2025

Pokrytectví současného světa je nabíledni.

Dokument
19. 6. 2025

Fakta nejen pro dnešní jednání Sněmovny.

přečetl Panikář
19. 6. 2025

Útok na Irenu Kalhousovou není první a asi ani poslední.

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Balistické vesty z roku 2020 neobstály pravidelnou zkoušku odolnosti. Armáda je stahuje do...

Žaneta Motlová
19. 6. 2025

Měsíc plný napětí čeká chovatele drůbeže na Osoblažsku. Kvůli ohnisku pseudomoru drůbeže tam...

Eliška Hovorková
19. 6. 2025

Z webových stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Izraelská armáda ve čtvrtek ráno oznámila, že zasáhla těžkovodní reaktor v íránském Aráku a desítky...

Lidovky.cz
19. 6. 2025

Bavorské lázně Bad Kissingen se na začátku léta stanou hlavním evropským městem off-road cestování....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz