Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Hnutí ANO je na střídačce…

diskuse (54)
Měl to být trhák: vystřídání politických nemehel profesionálními manažery. Republika měla být řízena bez ohledu na pravolevou soutěž hodnot, idejí a doktrín samými experty, těmi nejlepšími z nejlepších. Jenomže se to nějak zvrtlo.

… ale poslední slovo ještě neřeklo

Měl to být trhák: vystřídání politických nemehel profesionálními manažery. Republika měla být řízena bez ohledu na pravolevou soutěž hodnot, idejí a doktrín samými experty, těmi nejlepšími z nejlepších. Jenomže se to nějak zvrtlo.

S manažery o moc líp nebylo. Chyběla jim jak politická erudice, tak koncepčnost. A když se do všeho přimíchal zákeřný virus, který jen hlouběji zaťal sekeru do veřejných financí, projevila se bída této variace na nepolitickou politiku v plné nahotě.

Éra Andreje Babiše byla završena a voliči vrátili moc tradičním stranám, s nimiž můžeme vřele nesouhlasit, ovšem vždy víme, odkud a kam nás vedou.

Babiš chtěl původně Akci nespokojených občanů založit jako protikorupční hnutí procházející napříč partajemi. Pak si spočítal, že by ANO mohlo zabodovat samo o sobě. Do úzkého týmu pozval své nejvěrnější a formování širšího obalu pustil ze zřetele. Z hnutí se vylíhl chameleon měnící barvy podle potřeby. K tomu velela Babišova nestálá povaha i pestré personální složení, v němž významnou roli hráli i bývalí občanští a sociální demokraté. Ve zlaté éře hnutí lídr zlákal známé osobností, které ale postupně začaly odpadávat – zmiňme Martina Stropnického, Jiřího Zlatušku, Adrianu Krnáčovou, Martina Komárka či Petra Vokřála.

Úspěch ANO stejně vždy závisel především na Babišovi. Jeho neotřelý styl vystupování jej spolu se šikovně zpracovanými vizemi modernizace země dovedl až do premiérské pracovny. V ní se však stal otrokem mikromanagementu. Na rozdíl od firmy se stát po esemeskách řídit nedá. Zvlášť když upadne do krize.

Dříve nebo později by bylo hnutí ANO stejně odstaveno od vlády. Covidová epidemie to jen urychlila. Babišovým poznávacím znamením byl vždy chaos. Definitivně jej ale diskvalifikovalo kličkování v přijímání restrikcí a zběsilé výměny ministrů zdravotnictví. Lidé, kteří dosud oceňovali, že se Babiš o ně dobře stará, začali mít pochybnosti. Týká se to zejména středních vrstev. Přesto nebýt spojení konzervativních stran do koalice Spolu a utvoření liberálního tandemu Pirátů se Starosty a nezávislými, k odsunutí ANO na střídačku by nedošlo.

Ve volbách 2017 získalo milion pět set tisíc hlasů a sedmdesát osm poslaneckých mandátů. Ve volbách 2021 to byl milion čtyři sta padesát tisíc hlasů a sedmdesát dva mandáty, což není zas až tak dramatický pokles. Ve sněmovně má ANO s převahou nejpočetnější klub a dál vévodí žebříčku stranických preferencí.

Přesto je spousta věcí jinak, než bývala. Analytici zjistili, že původně pravostředové hnutí oslovující technokraticky uvažující jedince začalo dobývat levicový elektorát. Voliče vyfouklo hlavně stranám, bez nichž by čtyři roky nevládlo – sociální demokracii a KSČM. Nic na tom nezměnila ani touha řady předáků ANO po vytvoření koalice s ODS.

Teď má Babiš šanci hrát si na sněmovní levici, když ta tradiční nedosáhla na jediného poslance. Půjde mu to ale? Nebo by radši vyšachoval partnery občanských demokratů a šel do vlády s nimi? Mnohé napoví blížící se sněm, na kterém si ANO navolí čerstvé vedení.

Hodně kádrových posunů už proběhlo. Zatímco ve sněmovně ANO reprezentovali straníci, do vlády Babiš zval převážně manažery bez partajní legitimace. Pokud se donedávna spoléhal na dvojici Jaroslav Faltýnek – Richard Brabec, tak dnes již sází na čerstvé a ambiciózní koně. Brabec působí unaveně a Faltýnka dohnaly jeho kauzy. Babiš už v kabinetu dal zelenou Aleně Schillerové a Karlu Havlíčkovi. Z obou udělal vicepremiéry a jsou mu oporou i v opozičních lavicích. Taková Schillerová je předsedkyní poslaneckého klubu, ale díky vyřídilce, kterou má, bývá zmiňována i coby eventuální prezidentská uchazečka ANO anebo coby budoucí kandidátka na premiérský post, kdyby neměl zájem Babiš. Ten se rozhoduje, zda zkusit dobývat Hrad, či se chystat na příští sněmovní volby. Čáru přes rozpočet mu ale ještě může udělat kauza Čapí hnízdo, která se snad blíží rozuzlení.

Kdysi se spekulovalo, že bez Babiše by hnutí ANO šlo do kopru. Vývoj však naznačuje, že může mít budoucnost i bez svého zakladatele, byť ne tak hvězdnou, jaká je jeho minulost. Každopádně získává politické obrysy, čemuž nejspíš napomůžou i ostruhy z opozice.

Bezmála obecným ohrožením by ovšem bylo, kdyby této role využilo k intenzivnějšímu brnkání na populistickou strunu po vzoru Tomia Okamury. První náznaky už tu jsou a příležitosti jistě nabídne jak ekonomická, tak mezinárodní situace. Babiš přitom dodnes srozumitelně nevysvětlil, proč když měl tu sílu, neprosadil tak důležité věci, jakými jsou penzijní reforma nebo legislativa podporující bytovou výstavbu. Místo toho nás zásobil báchorkami, jak bojuje proti migraci nebo proti utlačovatelským móresům Bruselu.

Pro vyhlídky ANO bude také důležité, jak rozšíří svůj koaliční potenciál. To Babišovou silnou stránkou není a snažit se budou muset především jeho obratnější kolegové. Výsledek je nejistý. Buď jak buď, politické stabilitě by prospělo, kdyby klíčové strany byly čitelné a ideově ukotvené. Před hnutím ANO je v tomto směru hromada práce. Dá se ale tušit, že svoje poslední slovo ještě neřeklo.

Autor je politický analytik

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz