18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

POLITIKA: Hledání nástupce Pavla Zemana

Hledání Zemanova nástupce provázejí od počátku menší nebo větší trapasy. Prvním byl požadavek opozičních stran, aby jej vyhledala a jmenovala až vláda vzešlá z podzimních voleb.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ticháček 9.6.2021 18:53

V případě nejvyššího státního zástupce dochází k jistému omylu.

Ono tedy v případě všech státních zástupců. Nějak se zapomnělo na to, co to sousloví znamená. Státní zastupitelství je ve své podstatě právnická firma, které v trestních věcech zastupuje stát. A takto by mělo být přistupováno k i tomu nejvyššímu. Stát je majitelem právnické kanceláře, stát rozhoduje o jejím vedení a fungování.

Problémem jsou spíše práva, která té "firmě" byla svěřena. Tedy dozor nad vyšetřováním, a de takto úkolování policie. Obviňený v trestním řízení je vlastně i se svým právním zástupcem odkázán na libovůli právního zástupce oponenta. A nemá možnost požádat o vyšetřování, které by mohlo vést k jeho prospěchu. Spíš bych to viděl na ještě jeden úřad. Který by dostal tu nezávislost, kterou pro sebe požadují státní zástupci, a který by byl pověřen dohledem nad vyšetřováním trestných činů. Nebo čehokoliv, co dnes dozoruje státní zastupitelství. A jakoukoli nezávislost statních zástupců bych zrušil ve smyslu: je to můj advokát, bude mne zastupovat nejlépe jak umí, ale já jsem to platím a bude to podle mého. A v tom případě si politici mohou státní zástupce vodit na provázku, protože šéfem je stát, nikoli politická strana.

A ten úřad, který by dozoroval vyšetřování by si také mohli politici obsazovat podle libosti. Nebyl by totiž účastníkem řízení. Jen by dohlížel, zda policie vyšetřuje padni kam padni, a zkoumá možnosti, které během šetření navrhuje jak státní zastupitelství, tak obhajoba. Maximálně by mohl policajtům pomoci v případě, že by kterákoli strana navrhovala vyšetřování řekněme obstrukční. Zbytek už je na soudci: Pánové, nebylo vyšetřeno to a to? Kdo to dozoroval? Z jakého důvodu to šetření pominulo požadavek jedné ze stran? A pak je to jednoduché. Buď řekne "Aha" nebo "Helejte, nezdržuje, a někdy nashle".

Řekl bych, že by to eliminovalo značnou část problémů, které pan Jemelík v soudní praxi nachází.

J. Ptáček 9.6.2021 11:04

Myslím si, že si snad poradíme. Horší bude najít nástupce jeho jmenovce Miloše. Jak říká nezapomenutelný Vladimír Vysocký k výměně soudruha Brežněva:

"Gdě najti takuju bljať, štob Brežněva poměňjať".

P. Hatina 9.6.2021 10:02

No netvrdil bych že si jen užíval. Už jenom potom co se v roce 2013 společným úsilím politiků a soudců podařilo zaretušovat kauzu Nagyová a spol, se pod ním pořádně houpala židle, leč udržel se.

Takže docela chápu, že se mu do toho nechce podruhé. Až půjde k soudu žaloba Babiše, až bude nutné předložit soudu, skutečné důkazy v kaze Vrbětice....

P. Hatina 9.6.2021 9:53

Jistě že v tom bude politizace. Minimálně v tom směru, aby ten nově jmenovaný někomu z vlády nevadil.

V čem je ale nyní taky průšvih, že se do teho asi moc čestných a poctivých hrnout nebude, antož se teď nahrnulo několik velkých nepříjemných kauz, které bude muset začít řešit na svoje triko, jen co zasedne do funkce, a na kterejch si může vylámat zuby.

D. Polanský 9.6.2021 8:16

Typický ukřivděný jedinec, který si 11 let užíval vysoké dobře placené státní funkce. Nakonec pokud vím, demokracie bez obměny kádrů přestává být demokracií, ale pašalíkem, neboli budu státu sloužit za vysoké love až do smrti.

D. Polanský 9.6.2021 8:12

Tedy prosazujete politizaci funkce!

J. Nevrkla 9.6.2021 7:24

Já bych řekl, že trapný je hlavně Pavel Zeman, je dobře, že odchází.

P. Hatina 9.6.2021 1:53

Tak ono bohužel, obě řešení jsou špatná, totiž jak jmenovat Nejvyššího státního zástupce starou vládou, krátce před volbami, a nebo novou vládou krátce po nich?