23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

POLITIKA: Hlasování o důvěře

Česká parlamentní demokracie prožije zatěžkávací zkoušku parlamentarismu při hlasování o důvěře pro Rusnokovu vládu. Tento týden prezident Zeman masíruje předsedy poslaneckých klubů v Lánech a nutí nerozhodnuté sociální demokraty, aby pro tuto vládu zvedli ruku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.7.2013 18:02

Re: Jedna věc je nadmíru zajímavá.

Rusnokova vláda v žádném případě nebude vládnout 4 roky (volby lze uspíšit, ale ne oddálit!). Politika je pochopitelně týmová práce (nikdo nemůže obsáhnout celou její problematiku). Pokud nějaký tým "nevyhraje" mohou se jeho členové třeba rozkrájet a nic ze svých priorit neprosadí. Nikdo ale v nějaké straně nemusí (naštěstí) být.

P. Papež 25.7.2013 23:04

Re: Jedna věc je nadmíru zajímavá.

Připadá vám normální, že vláda úředníků zpracuje své programové prohlášení  na 4 roky během 14 ti dnů? To by skutečně museli být super odborníci, v daném oboru by museli alespoň rok pracovat. Bohužel z nich ví o co jde snad jen Picek, který už sedí dlouho ve vedení ministerstva obrany. Jak bude svoje zaměření zpracovávat Fischer, který neumí uřídit ani své dluhy za kampaň?

P. Čech 25.7.2013 17:01

Re: Pokud Rusnokova vláda získá důvěru, pak se stane co ?

Samotný pojem "parlamentní demokracie" je terminologický nesmysl. Může znamenat demokracii ve státě, v němž je parlament, může znamenat demokratickou činnost parlamentu, může ovšem také znamenat parlamentní diktaturu politických stran tam sedících. Ústava států může říkat a říká v několika článcích něco jiného, to ovšem politikům není na závadu. V tomto případě totiž nastupují nějaké zvyklosti či dokonce duchové ústavy. Tyto vždy hovoří ve prospěch politiků. Co na tom, že odporují textu ústavy?  To politiky nezajímá. Nezajímá je to proto, že čl.5 ústavy jim a jejich politickým stranám dává do rukou absolutní moc na dobu 4 let. A o tom to celé je. Rozdíl oproti ústavě minulé je minimální, téměř nulový. Zatímco KSČ disponovala neomezenou mocí až do doby změny ústavy, dnes politické strany disponují neomezenou mocí na dobu nejméně 4 let či do doby změny ústavy. Výsledek je v obou případech stejný. Ničím neomezená moc politických stran a jejich politiků nad občany země. Žádná demokracie. Demokracie je totiž vláda občanů a nikoliv vláda politických stran.

P. Čech 25.7.2013 16:47

Jedna věc je nadmíru zajímavá.

Podle t vrzení politiků - zástupců politických stran ve sněmovně voliči v parlamentní demokracii hlasují podle programů a vizí politických stran, kde tyto strany nastiňují a slibují svůj postup v případě zvolení.Zodpovědní voliči takto postupují. Stejně postupují a nebo by měli postupovat poslanci při vyslovování důvěry vládě. Vláda předstupuje před parlament a k rozhodování mu předkládá svůj program na 4 roky. Poslanci by podle tohoto programu a podle ničeho jiného měli rozhodovat zda vládě důvěru dají či nikoliv. Ale ono to je ve skutečnosti úplně  jinak.Poslanci v době, kdy žádný program vlády ještě není na světě a hlavně před aktem hlasování , ústy představitelů svých politických stran prohlašují, že vládě důvěru nedají.To o něčem vypovídá. Práce na programech vlád je zbytečná, poslanci rozhodují na zákjladě něčeho jiného. Čeho? No přece na základě diktátu svých politických stran.Tyto strany jim nařizují jak mají hlasovat v rozporu s textem několika článků ústavy (možná podle zvyklostí či duchů) a naprostá většina poslanců opět v rozporu se svým ústavním poslaneckým slibem vykonává svůj mandát nikoliv "v zájmu všeho lidu" jak slíbili a jak jim ústava káže, ale v zájmu svých politických stran, které jim umožnily umístěním na volitelných místech kandidátek bezpracný čtyřletý a ne zrovna malý příjem. Je velmi málo lidí, kteří nejsou ochotni vyměnit takovéto prebendy spojené navíc s trestní neodpovědností za svou čest.

R. Langer 25.7.2013 11:48

Re: Zeman blufuje!

Levičáci jako levičáci, pro voliče žádná změna... :-P

P. Zeman 25.7.2013 10:00

Re: Zeman blufuje!

Jenom pro vaše či Bohoušovy modré oči? Zatím není důvod :-P.Teď je míč na straně opozice. Ta ať se předvede ;-).

P. Urban 25.7.2013 9:33

Tak to může Zeman spát klidně

I v politice platí, že kdo umí, umí a kdo neumí, čumí.

I kdyby měl funkci.

P. Urban 25.7.2013 9:31

Pokud Rusnokova vláda získá důvěru, pak se stane co ?

Znamená to, že této vládě nebudou moci poslanci vyslovit nedůvěru? Nebo že další vláda už o důvěru vůbec nebude muset žádat? Nebo co to vlastně znamená "konec parlamentní demokracie"?

P. Pavlovský 25.7.2013 7:52

Re: Zeman blufuje!

Nám dvěma - laikům - je to jasné. Bude to jasné i poslancům ČSSD? Pochybuji.

Předčasné volby by byly ještě větší malér, protože v povolebním parlamentu by příznivci Zemana (ve SPOZ, ČSSD, KSČM) měli ústavní většinu.

Zemana musí zastavit TENTO PARLAMENT!

J. Blažek 25.7.2013 2:10

Re: Zeman blufuje!

Kdyby nebyli ODS a TOP pokakaní, tak by kývli na předčasné volby. Takto: Dobře jim tak !

J. Vozábalová 25.7.2013 1:38

Re: Zeman blufuje!

Myslím, že Zeman blufuje ještě více - ani ty ověřené podpisy (což je opravdu požadavek, který musel vzniknout ve stavu silné letní virózy) nezmění fakt, že si ČSSD (a my všichni)  bude muset vybrat mezi Rusnok a Rusnok, popřípadě mezi Rusnok a "jiný osobní premiér MZ" - paní Němcovou nejmenuje, i kdyby mu ty ověřené podpisy přinesla na zlatém tácku.

P. Pavlovský 25.7.2013 0:13

Zeman blufuje!

Prezident Miloš Zeman podmínil pověření k sestavení vlády v případném druhém pokusu 101 notářsky ověřenými podpisy poslanců. Fakticky tím sociální demokracii vzkazuje - zapomeňte na to, že by Bohuslav Sobotka dostal šanci sestavit vládu. ČSSD si podle něj musí vybrat: buď Rusnok, nebo Němcová.

IMHO jde o blufování, žádnou jinou vládu než svojí Zeman jmenovat nebude!