Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Hermanova hloupost, nebo intrika?

diskuse (346)

Už více než týden bouří naše jinak vcelku poklidné vody kauza nazvaná podle Čechokanaďana Jiřího Bradyho. Novináři i politici se předhánějí, kdo panu Bradymu projeví větší úctu, akademici mu přinášejí vyznamenání a občané skládají poklony.

Až potud by bylo vše v pořádku, pan Brady si naše uznání bezesporu zaslouží. Jeho osoba ale byla zřejmě zneužita k nechutným politickým hrátkám, zejména k útokům na prezidenta Miloše Zemana. A to všechno na základě vyjádření ministra kultury Daniela Hermana, který se nejprve sešel s dalajlámou a vzápětí nato osočil prezidenta, že kvůli této schůzce odmítl panu Bradymu udělit již přiřknuté vyznamenání.

A už to jelo, novináři i politici (o sociálních sítích ani nemluvě) začali spekulovat a spřádat fantasmagorické teze o pomstychtivém Zemanovi a svatém Hermanovi. To všechno na základě tvrzení jednoho ministra, který argumentoval telefonátem z hradní kanceláře, nikým nepotvrzeným dialogem s prezidentem a naposledy jakýmsi svým emailem. Čelil tomu hradní mluvčí Ovčáček a na tiskové konferenci i hradní protokolář Forejt. Marně, aféra už jela na plné obrátky, politici a jiné osobnosti ostentativně odmítají pozvání na oslavy státního svátku na Hradě a zítra se dokonce budou scházet spolu s běžnými občany na Staroměstském náměstí, aby potvrdili svou oddanost Hermanovi a nenávist k Pražskému hradu.

Přitom je celá tato pseudokauza zbytečná, stačilo provést dva telefonáty, aby se zjistila pravda. První krok učinila Česká tisková kancelář, která se dotázala velvyslanectví Kanady, jejíž občanství má Jiří Brady. Kanadská ambasáda jí ústy svého mluvčího Michaela Vlčka sdělila, že nedostala žádnou informaci o tom, že by pan Brady měl dostat české státní vyznamenání.

Nedosti na tom – na rozdíl od tzv. seriozních, mainstreamových médií (včetně České televize a Českého rozhlasu) napadlo jediné Parlamentní listy, že místo prázdných spekulací by bylo vhodné tuto informaci doplnit i jinak. Proto se v redakci PL podívali na web kanadského ministerstva zahraničí, kde nalezli tyto věty:

„Jakákoli vláda Společenství (Commonwealth) či vláda cizí, chce-li udělit ocenění, dekorovat či udělit medaili občanu Kanady, musí nejprve získat souhlas od kanadské vlády. Společenství či cizí vlády, které chtějí udělit řády, medaile či dekorovat kanadské občany, předloží své návrhy vládě Kanady prostřednictvím své diplomatické mise v Kanadě.“

Protože ve věci udělení státního vyznamenání panu Bradymu by náš stát musel požádat o svolení vládu Kanady skrze naše zastupitelství, redakce PL se obrátila na české velvyslanectví v Kanadě. Odpověď přišla z našeho ministerstva zahraničních věcí, jehož tisková mluvčí sdělila:

„Na naši ambasádu v Ottawě se nikdo se žádnou takovou prosbou neobrátil.“

Tečka, punctum, hotovo. Jelikož taková akce by musela proběhnout dlouho před návštěvou dalajlámy, netřeba dále spekulovat. V prezidentské kanceláři o vyznamenání pana Bradyho v tomto roce neuvažovali. A že panu Hermanovi někdo něco říkal nebo panu Bradymu někdo telefonoval, je v celé záležitosti zcela irelevantní.

Objevila se i námitka, že státní vyznamenání údajně může prezident udělit Čechovi s dvojím občanstvím i bez toho, že by požádal cizí vládu o souhlasu, udělí-li mu je jako Čechovi. Není to pravda, ale i v tomto případě by se celá záležitost jevila jako vykonstruovaná - pan Brady totiž nedostal písemné vyrozumění o udělení státního vyznamenání. A protože by muselo být odesláno do Kanady ještě před tím, než došlo ke schůzce ministra Hermana s dalajlámou, ani tato verze „vyškrtnutí“ ze seznamu vyznamenaných neobstojí.

Nyní by se měl pana Hermana premiér Bohuslav Sobotka zeptat, zda celou „kauzu“ rozvířil z vlastní neznalosti, nebo jako intriku proti prezidentovi České republiky. A zda tak konal sám za sebe, nebo na něčí popud. Každopádně je na zvážení předsedy vlády, zda je Daniel Herman skutečně tou nejvhodnější osobou, která by měla zastávat post ministra ve vládě České republiky.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Jan Pešek
25. 7. 2024

Rekordní návštěvnost si od letošního jubilejního 30. ročníku slibují pořadatelé festivalu Benátská!...

dtt Ditta Stein
24. 7. 2024

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Rusko stáhlo všechny své válečné lodi z Azovského moře, uvedlo ve středu večer ukrajinské...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz