25.6.2022 | Svátek má Ivan


POLITIKA: Gazdík bojuje senátem proti demokracii

19.11.2018

Potřebuje Česká republika Senát, protože jak vidím teď některé báječné nápady ve Sněmovně, různá referenda, přímé volby či změny volebních zákonů, tak tam skutečně Senát funguje jako pojistka.“ Vysvětlení předsedy poněkud amorfního „STANu“ Petra Gazdíka, proč ČR potřebuje druhou komoru parlamentu. Bohužel, podobné výroky jsou v Česku tak časté, že si nikdo nevšímá jejich skandálnosti.

Nemusíme být fanoušky věčných referend, můžeme jásat ze současných volebních zákonů, které při sněmovních volbách systémově generují slabé vlády, můžeme odmítat přímé volby politiků, a tedy upřednostňovat zákulisní dohody „my vám necháme starostu, vy nám za to dáte XYZ“. Přesto, kdo z politiků (vč. Gazdíka) řekne otevřeně, že nesouhlasí se systémem demokracie? Právě ti správní „Evropané“ rádi školí druhé o její nedotknutelnosti. Fakticky proti ní ale bojují.

Lepšolidi Senát potřebují
Co je demokracie? „Vláda lidu.“ Nelíbí se nám nápady na referenda či změny volebních zákonů? Pak se snažme vyhrát volby a prosadit své představy. Gazdík a jiní však volí snazší variantu: když se zastánci změn, které se nám nelíbí, demokratickou volbou dostanou do Sněmovny, tak je zastavme Senátem. Co na tom, že Sněmovna je demokraticky volená první komora parlamentu? Co na tom, že s ohledem na volební účast má právě Sněmovna násobně vyšší legitimitu než Senát? Co na tom, že demokracie je právě o demokratické soutěži a kdo se do parlamentu dostane, má plné právo prosazovat své legislativní návrhy, ať moudré či pitomé?

Gazdík a spol. s arogancí „lepších lidí“ přeci sami vědí, co je správné. Na názor „lidu“, občanů, voličů není třeba hledět jako na pokyny těch, kdo v demokracii z definice vládnou. Je to přeci jen plebs oblbnutý Okamurou, Babišem a Putinem. My, správní Evropané, je velkoryse tolerujeme. Ale to neznamená, že je necháme prosazovat jejich nápady podpořené hlasy jejich voličů! Proto máme Senát!

Čím více komor, tím lepší demokracie?

Je tragikomické, jak okázale politický establishment kašle na zcela zjevnou a dlouhodobou vůli lidu ohledně Senátu. Volební účast se zvýší jen tehdy, když volby senátní probíhají souběžně s volbami obecními. Lidé Senát nechtějí. A je to dobře. Druhá komora parlamentu má svůj význam - ve federacích. Tam při rovnosti zastoupení jednotlivých republik vyvažuje jejich populační rozdíly. V Senátu Kongresu USA má každý stát americké unie dva senátory. Stejně lidnatá Kalifornie jako maličký New Hampshire. Zájmy každého státu jsou tedy v horní komoře chráněny stejným počtem senátorů. Ale Česko není federace. Jsme unitární stát. Horní komora je systémovým nesmyslem vzniklým pro uklizení poslanců Federálního shromáždění. Že Senát opravuje špatné legislativní návrhy, které schválí Sněmovna? Ale kdeže! I Senát samozřejmě propouští legislativní zmetky. Dle logiky jeho zastánců bychom tak měli ustavit třetí komoru parlamentu. A když ani ta neočistí návrhy zákonů dokonale, tak přidejme komoru čtvrtou. Dokud ty chyby neodfiltrujeme.

Samozřejmě, že taková argumentace je čistě účelová. Snaha najít smysl pro nesmyslný Senát. Špatným zákonům se stoprocentně nevyhneme. Je-li jich příliš, je to důvod pro změnu obsazení Sněmovny. Nikoli pro vznik další parlamentní komory.

Kdykoli začnou politici Senát vychvalovat jako „pojistku“, měli bychom my všichni, kdo ctíme demokracii, zpozornět. A takové politiky z volebních úvah vyškrtnout. Pojistky proti demokracii už jsme tu měli. Vedoucí úlohu strany, protektorát. Netřeba vstupovat stále do stejně špinavé řeky.

Autor je konzervativní publicistaeMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...