Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Füleho nové šaty

diskuse (61)
Další promarněná šance... to je hlavní pocit, který mám z výběru českého kandidáta do Evropské komise. Mnoho komentářů se zaměřuje na osobu Štefana Füleho a na jeho minulost. Jakkoli tuto debatu chápu, hlavní problém vidím dnes přece jen jinde: ve způsobu, jakým byl vybrán.

Celý proces výběru komisaře začal pozdě. V době, kdy se o tom mělo debatovat (tj. při volbách do Evropského parlamentu), se tomuto tématu všechny velké politické strany pečlivě vyhýbaly. Když pak konečně začal, šlo jen o pověstné tahání králíků z klobouku a politické hrátky kolem něj. Žádná věcná debata o tom, jakého komisaře potřebujeme; žádná strategická úvaha o zájmu republiky v dnešním evropském kontextu. Žádná debata mezi kandidáty (s výjimkou jednoho okrajového slyšení v parlamentním výboru). A nakonec fraška s pokusem Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka zbavit se premiéra Fischera. Jeho odmítnutí bylo světlou výjimkou v celé této smutné hře (a na českou politiku nevídaným gestem).

A pak přišlo rozuzlení... Štefan Füle. Jeho jméno nebylo nikdy oficiálně navrženo. Byl posledním králíkem, kterého naši političtí Pokustóni vytáhli z klobouku. Máme tedy eurokomisaře, o jehož jménu před nominací neproběhla sebemenší veřejná debata. Který byl vybrán zákulisním, politicky nesrozumitelným způsobem.

Sázka na profesionálního diplomata není zrovna nejlepší strategií pro získání silného portfolia pro českého komisaře. V dnešní situaci asi nelze příliš spoléhat na vliv České republiky jako takové, cestou k významnému portfoliu tak mohla být síla, odborná autorita a výjimečnost osobnosti, kterou do Komise vysíláme. Z tohoto hlediska by výrazný, specializovanější odborný profil nepochybně dával lepší perspektivu.

Problematická je i sázka na úředníka. Štefan Füle má silné vazby s ČSSD, ale není politikem, jeho osoba není pro občany politicky srozumitelná (ani příliš známá), nereprezentuje žádné zřetelné politické poselství ani pro občany ČR, ani pro zbytek EU. Je to zkušený diplomat; nic míň, ale také nic víc. V dnešní době by nám naopak prospělo vyslat do Bruselu osobu, která je známá široké veřejnosti a politicky cosi jasného symbolizuje.

Proto jsem podporoval Jana Švejnara, byť ani on není typickým politikem. Avšak loňskou prezidentskou volbou se politikem stal. Co víc, stal se politickým symbolem: jasnou alternativou k postojům a politické praxi Václava Klause. Pro českou veřejnost i zbytek EU by jeho nominace byla nepřehlédnutelným výrazem toho, že se podstatná část politického spektra distancuje od postojů současného prezidenta. Mohli jsme udělat silné gesto, raději jsme zůstali při zdi...

Vladimír Špidla v Bruselu poctivě pracoval, ale příliš se neprosadil. A pro českou veřejnost byl více méně neviditelný. Ostřílený diplomat Füle bude mít v Bruselu možná ostřejší lokty. Ale i on zůstane komisařem ušlé příležitosti, pokud si nepřipustí a nepochopí „prvotní hřích" své nominace: její netransparentnost a politickou nečitelnost. A pokud hned nezačne pracovat na jeho odčiňování. Tvrdou a poctivou prací v Bruselu. Politickou čitelností a zároveň striktní nezávislostí na Lidovém domě, Jánském vršku, Černínském paláci, Strakově akademii. Soustavnou aktivitou v českém veřejném prostoru, který stále čeká na viditelnou a všeobecně respektovanou figuru jakéhosi „Mr. Europe", kterou by právě eurokomisař mohl a měl být.

Štefan Füle má pět let na to, aby ukázal, zda eurokomisařský oblek, který mu ODS a ČSSD nečekaně věnovaly, pro něho není moc velký...

Převzato z autorova blogu na LukasMacek.blog.idnes.cz

Ředitel evropského studijního programu Sciences Po Paris v Dijonu

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jana Soprová
23. 7. 2024

Pevné místo na prázdninové divadelní mapě Prahy si vydobyla Letní scéna Musea Kampa. Producentkou a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz