26.9.2020 | Svátek má Andrea


POLITIKA: For president? Václav Pačes!

1.9.2007

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Už nyní to vypadá, že v případě prezidentské volby v příštím roce zažijeme reprízu.

Silný kandidát a proti němu roztříštěné zájmy stran a straniček bez jakékoliv schopnosti se dohodnout na čemkoliv rozumném. Natožpak na společném a zajímavém protikandidátovi, který by partajní navrhovatele převyšoval odborně i lidsky.

Společnou touhu po změně patrně i tentokrát zdevastuje řada trapných pokusů politických diletantů, které nejspíš povedou k zachování stávajícího stavu.

Nebyl by to výsledek z nejhorších. Václav Klaus má jistě spoustu nectností, ale špatným prezidentem není. Sázka na jistotu je ale vždycky důkazem myšlenkové impotence, nedostatku odvahy a vůle, a klapek na očích.

Změna je život a my změnu potřebujeme. Naše politické elity, které prezidenta volí, se ale léta točí v kruhu osobních nevraživostí a hamižnosti, naprosto odtržené od života, světa i vědění. Jak chceme konkurovat takovým ekonomikám, jako jsou Čína nebo Indie, která v posledních letech vykazuje hospodářský růst kolem devíti procent? Indie se na svou raketovou dráhu vydala v časech, kdy byl jejím prezidentem Abdul Kalam, vědec, jeden z vedoucích pracovníků indických kosmických programů a otec myšlenky panafrického systému televzdělávání a telemedicíny, jenž by s Indií spojil všechny africké země. A jeho sen se začíná plnit. Indie na univerzitě v etiopské Addis Abebě otevřela první televzdělávací centrum.

Jedním ze zvažovaných prezidentských kandidátů pro prezidentskou volbu je předseda Akademie věd ČR profesor Václav Pačes.

Kdybych byla v českém parlamentu, byl by mým favoritem. Špičkový genetik s vlastními názory na globální politiku i ekonomiku. Vzhledem k míře degenerace naší politické scény kombinace víc než žádoucí. Jenomže je tu problém. Odbornost a samostatný úsudek. Už v dobách, kdy o něm špičky ODS uvažovaly jako o možném předsedovi nepolitické vlády po volebním patu v minulém roce, dal najevo, že nehodlá dělat kašpara a chce pro své působení alespoň jeden rok, aby mohl nastartovat podstatné změny. A náhle všechno bylo jinak: „Žádné takové jméno neexistuje a nikdy neexistovalo,“ řekl 16. října loňského roku prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus.

Psáno pro deník Metro

poslankyně Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.