6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


POLITIKA: Fialu naši vezdejší dejž nám dnes

16.10.2020

Jako by toho všeho nebylo dost s koronáčem, projevil šéf ODS Petr Fiala mimořádnou schopnost chovat se opozičně v nesprávný okamžik. Nejspíš je jeho základní teorémou politologa, že když je země v maléru typu třeba pandemie nebo povodně a tak podobně, je třeba přepřahat.

Vyzval vládu k tomu, aby po uplynutí nouzového stavu požádala Sněmovnu o důvěru. Dostalo se mu docela suchého odmítnutí od Jana Hamáčka a myslím, že po právu. Na rozdíl od hochů z vedení ODS zachovali státnickou rozvahu Piráti (sic!) a KDU-ČSL a jejich šéfové sdělili, že se k takovému návrhu nepřipojí. Možná by si mohl zkusit pan profesor politologie (koupí si někdo jeho učebnici?) vyvolat sám hlasování o důvěře, aby si vyzkoušel svoji stále deklarovanou vůdčí roli v opozici. Ale to on zase ne, bude jen vypouštět balónky, než by riskoval nářez.

Ale zvěstoval nám pan profesor Petr Fiala, z Boží vůle šéf opoziční ODS, ještě jednu radostnou novinu téměř biblického rozsahu, a sice že je připraven se ujmout vlády. Opravdu by mě zajímalo, z čeho pan Fiala soustavně dovozuje, že bude sestavovat příští vládu. Ví on snad něco, co nevíme my nepoučení, kteří na to koukáme s otevřenou papulou? Vždyť hrozí, že Okamura a jeho SPD bude mít v parlamentních volbách víc než ODS. To se klidně může stát.

Petr Fiala již v minulosti s oblibou na otázku, co by dělal jako premiér v koronakrizi, odpovídal řízně, že kdyby byl premiérem, nikdy by k žádné krizi nedošlo. Možná by měl pan Fiala přece jenom mrknout na Izrael, na stát s největší organizovaností bezpečnostních systémů, špičkovou zdravotní péči, špičkovými vědeckými pracovišti ve všech podstatných oborech a systémem sledování osob v rozsahu, o jakém se nám a našim věčným bojovníkům za osobní svobody ani nezdá. A tam by si mohl ověřit, že i takový integrovaný a vysoce efektivní stát se dostal do těžké situace a omezuje již delší dobu život svých obyvatel takovým způsobem, jaký si ani nedovedeme představit. Co by říkal předseda ODS, kdyby se mohl jít projít jen jeden kilometr od svého bydliště a s nikým se nepotkat a nepokecat?

Takže máme hroznou smůlu, že se Petr Fiala nestal třeba v červenci premiérem. Všude kolem nás by koronáč řádil, ale my bychom měli nohy nahoře, 36 marodů v izolaci, špitály prázdné a zatímco v ostatních zemích by umírali pacienti po stovkách a tisících, u nás by byl trvalý šábes. A Izraelci by závistivě koukali a jezdili by se do Strakovky k premiéru Fialovi učit, jak s tou čínskou breberkou zatočit a jak organizovat účinnou obranu. Tu nejúčinnější, protože Fialovu.

Mohl-li bych něco panu předsedovi poradit, tak ať se místo řečňování o vyslovení důvěry věnuje odpovědně právě zuřícímu boji za post šéfa Senátu. Ostatně už spojení senátorů ODS s odpadlíky z klubu STAN ukazuje, že plácání šéfa Senátu Miloše Vystrčila o tom, že na své funkci nelpí, je jen takové to naše obvyklé politické žvýkání. Opak je pravdou a platí murphyovský Lovkův první politický princip, že není nic pravdivějšího, než když politik lže, a dále platí, že jediné, za co se opravdu bije většina politiků, je znovuzvolení do funkce nebo udržení se v ní (Perotův postřeh).