26.10.2020 | Svátek má Erik


POLITIKA: Fenomén Babiš

14.10.2014

Pokud Andrej Babiš aspiruje pod nálepkou hnutí nespokojených občanů na pozvolnou fúzi svého impéria s Českou republikou, přibylo mu po nynějších komunálních volbách na 1600 zaměstnanců.

Zhruba tolik mandátů se mu podařilo získat v místních zastupitelstvech. A dostal by jich podstatně víc, kdyby byl schopen pokrýt svými kandidátkami celou republiku. Jenže znáte to, „nejsou lidi“.

Respektive nejsou takoví kandidáti, kteří by se, byť i jen v lokálním prostředí, stihli pozitivně nebo aspoň neutrálně profilovat a zároveň se jim s Babišem chtělo do politiky.

Ale možná, že už v příštích komunálních volbách „bude líp“ i v tomto ohledu: Andrej Babiš v tom totiž teď svoje nováčky na radnicích bezpochyby nenechá.

A jak sliboval na billboardech, „prostě to udělá“ i za ně. I kdyby měl kvůli tomu vydat tucet dalších manuálů, jako byl ten, v němž předkládal před volbami svým kandidátům vhodné odpovědi na dotěrné otázky.

Jistě: Standardní politická strana takhle nevypadá. Jenže měli jsme tady vůbec kdy nějaké? Každopádně strany, které si takhle říkají, se v téhle zemi stihly za poslední čtvrt století zkompromitovat tak důkladně, že si téměř podřezaly větev.

Babišův triumf tak nesvědčí o ničem jiném než o tom, že dnes už jsou voliči ochotni dát svůj hlas každému, kdo jim bude s bezelstným úsměvem do očí tvrdit, že se v politice nevyzná. Logickou otázku, proč do ní tedy jde, si přitom klade málokdo.

A ti, kdo si ji kladou, inklinují kupodivu v poslední době stále víc k teoriím z rodu zbožných přání: Že si Andrej Babiš koupil už i noviny? A co když je chtěl zachránit, vždyť vlastnit tištěná média není dneska žádné terno! A že je to oligarcha, který místo aby lobboval za kulisami, zmocnil se ve prospěch svého impéria rovnou kormidla moci?

Možná to tak vypadá, ale z dějin známe přece příklady, kdy se oligarchové se sobeckými cíli mění v elity, kterým leží na srdci blaho všech. To nejsou příměry vytažené z rukávu. Minulou neděli odpoledne zazněly z úst jednoho renomovaného ekonoma a dvou známých filozofů v České televizi.

Střízlivě viděno je přitom Babišova konkrétní bilance po téměř ročním vládnutí na ministerstvu financí těžce v mínusu. Pokud jde o přísun peněz do rozpočtu, ohromují Babišovi náměstci veřejnost i nadále jen výpočty virtuálních miliard z daňových úniků.

Výhled na to, že Babiš s neplacením daní skoncuje, jeho ministerstvo nedávno odsunulo z ledna 2015 o další rok. Takže konkrétní miliardy lze doposud ve státním rozpočtu zaznamenat jen na straně výdajů. Přesto Andrej Babiš u voličů boduje. Nebo právě proto?

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.