30.6.2022 | Svátek má Šárka


POLITIKA: Eurovolby ante portas

22.5.2014

Nadcházející volby do Evropského parlamentu se uskuteční po kampani, která byla v ČR poměrně mdlá. O tématech, které štrasbursko-bruselský ansámbl řešit může, se příliš nevedla. S výjimkou zavedení Eura se navíc moc nezmiňovaly ani konkrétní aspekty vztahů Česka k Evropské unii. Politické strany se snažily voliče přesvědčit, že jejich kandidáti a kandidátky budou osobnostmi, které se za české zájmy budou zasazovat na evropské úrovni. Image a dosavadní pověst proto byly důležitější než schopnost a možnosti prezentovat názory na aktuální problémy evropské integrace.

Tyto eurovolby nemají punc novosti jako v roce 2004 ani nepředstavují poslední testování sil před parlamentními volbami, jako tomu bylo v roce 2009. Jsou sice první volbami po loňském sněmovním zemětřesení, ale právě proto už nejsou voliči vnímány s takovým napětím. Bude velmi zajímavé, zda se podaří dostat k volbám alespoň takový počet lidí, jako před pěti lety. Jinak s volbami mohou hodně "zamávat" tzv. "tvrdá voličská jádra."

O místo v Evropském parlamentu se uchází rekordní počet stran a hnutí. O řadě z nich lidé, kteří si doma prochází obdržené hlasovací lístky, do této doby zřejmě vůbec nevěděli. Je otázkou, zda se skutečně jedná o kandidáty s reálným vědomím možného úspěchu nebo – alespoň v některých případech – o politické podnikatele doufající ve zisk 1 % hlasů zajišťujících náhradu volebních nákladů. Voličské hlasy však taková spousta trpaslíků rozdrobí, a finanční injekci se tak většina z nich nedočká.

Zásadnější vliv než domácí výsledek bude mít na budoucnost ČR to, jak dopadnou volby celoevropsky. Pokud se potvrdí predikce o výrazném posílení euroskeptických a krajně pravicových sil, může to mít vliv na další vývoj evropské integrace. Nicméně podobné předpovědi se objevovaly už minimálně před posledními dvěma eurovolbami, a pak se nenaplnily. Není však vyloučeno, že po proběhlé hospodářské krizi, Eurokrizi a v kontextu sílící nespokojenosti s vnitřní migrací i s imigrací do EU se tentokráte přiblíží "alarmistické" předpovědi k cíli přesněji.

V jednotlivých státech se odpůrci EU mohou snadno profilovat na stabilním odporu vůči EU, zatímco příznivci nejsou schopni takovéto negaci konkurovat obhajováním konkrétní evropské sektorové politiky. Volby se proto vedou spíše o obecný postoj k EU. Strany na evropské úrovni v nich mají je malý význam. Volební účast v posledních volbách do EP v Evropě stabilně klesala. Pokud se celoevropsky opětovně propadne, měl by to být důvod pro zvážení celé dosavadní koncepce takto koncipovaných přímých voleb.

NašiPolitici.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!