4.12.2020 | Svátek má Barbora


POLITIKA: Elektronické pokladny jsou znovu odloženy

1.9.2015

Projekt zvaný elektronická evidence tržeb, známý i pod zkratkou EET, má další odklad. Původně se měl rozběhnout v lednu 2015, pak v lednu 2016, následovala polovina února a teď je na světě další termín, červenec 2016. Oddechnout si tedy mohou podnikatelé, zvláště majitelé hotelů, restaurací a maloobchodních prodejen, kteří by měli elektronické pokladny zavést nejdříve.

Za tím už musí být něco podivného, řekne si i zcela nezaujatý občan, kterých v tomto případě ostatně není příliš mnoho. Z vyjádření autora projektu, ministra financí Andreje Babiše vyplývá celkem věcný důvod, proč koaliční rada odklad doporučila.

Elektronická evidence je především IT systém, který se musí nejdříve vybudovat. Stát to nedokáže, proto musí zadat zakázky soukromým firmám. Těžko ale může takto utrácet peníze ze státního rozpočtu, pokud ho k tomu neopravňuje nějaký zákon. Je tedy třeba počkat, až se schválí zákon o pokladnách, a pak předat zakázky co nejrychleji soukromníkům. Teprve pak bude možné budovat systém.

Zní to logicky a koaliční politiky lze pochválit, že se rozhodli dodržet rozpočtová pravidla. Přesto se zdá být zmíněné vysvětlení nějak nedostatečné. Od nástupu vlády uplynulo přes rok a půl, přesto se ještě v této chvíli odkládá plán, který ministři trvale označují za svou prioritu. Za odkladem tedy může být něco jiného.

Třeba se při přípravě komunikačního systému pokladen vyskytly vážné obtíže, nakonec je třeba vytvořit zcela originální systém pro víc než milion uživatelů. Také to vypadá, že se koaliční politici zalekli opoziční kritiky a zdržují jen z toho důvodu, aby otupili některé argumenty. Pravděpodobnější je však výklad, že ani koalice není v podpoře pokladen jednotná. Rozhodně se musí při jejich zavádění vypořádat námitky lidovců.

Hlavní problém elektronických pokladen ovšem může ležet hlouběji. Určitě jim nepřispěla rétorika, podle níž jsou všichni odpůrci pokladen zloději okrádající na daních státní pokladnu. Tím se dostanou do jednoho protivládního šiku i ti podnikatelé, kteří by nakonec proti pokladnám z věcných důvodů ani nebyli.

Důležitější je však jiná věc. Elektronizace plateb není špatná myšlenka a může zlepšit výnosy státní pokladny i oslabit šedou ekonomiku. Je to však zároveň složitá věc a prosazovat ji násilím pod kuratelou daňového úřadu může být nakonec kontraproduktivní. Pokud nezpůsobí krach příliš mnoha podnikatelů, pak jistě příjmy státu zvýší, jenomže možná jenom dočasně. Pokud dnes stát vymyslí nějaký komunikační a kontrolní software, pak je otázkou pár měsíců, než se bude nabízet jiný software, který státní kontrolu obejde.

Zavádět bezhotovostní platby jde přitom i pomocí pozitivní motivace. Nejde jen o nižší daňové sazby. Česko má v tomto směru proti většině západních zemí značné rezervy a není pochyb o tom, že spousta technických vylepšení by pomohla v účetnictví mnoha firem. Jen by se to nemělo nařizovat, navíc s tak agresivní rétorikou.

Termín spuštění červenec 2016 navíc zvyšuje riziko, že vláda projekt EET už nestihne. Strany už můžou mít strach, že je konfliktní téma poškodí v krajských volbách o tři měsíce později. A další odklad nedává smysl, protože zákon o pokladnách platný například od ledna 2017 nepřinese kromě mrzutostí při jejich zavádění žádný výsledek do parlamentních voleb ve stejném roce.

Třeba by bylo opravdu lepší zkusit to s elektronickými čili bezhotovostními platbami po dobrém, tím by šlo leccos dosáhnout i v tomto volebním období.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.