Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Ekodolary za petrodolary

diskuse (23)

„Co mají fosilní paliva společného s lidskými právy?“ ptá se Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha, ve svém článku v pondělních Lidových novinách (Fosilním palivům v Paříži odzvonilo, LN, 11.1.2016).

Touto velmi nebezpečnou, demagogicky položenou otázkou se vrací k oblíbenému tématu Duhy, že konvenční paliva jsou špinavá nejen emisemi, ale také (a především) politicko-ideologicky. Předloňského července mluvčí Duhy Jan Piňos v LN napsal: „Každý den z naší ekonomiky odtéká v platbách za plyn těžko uvěřitelných 280 milionů – a za ropu totéž. A nejde zdaleka jen o vyplýtvané finance, ale i o to, komu a čemu slouží. Za peníze, které pošleme za plyn či ropu za jeden jediný den a jen do jednoho státu, Ruska, může poslat Putinův režim na Ukrajinu čtyři nové tanky.“ A v září téhož roku v témže listu energetický expert téže organizace Martin Mikeska připomíná: „Skoro všechnu ropu a plyn dovážíme, navíc plné dvě třetiny obou komodit z Ruska. Ročně za ně na účty tamějších státních firem od nás odteče neuvěřitelných 130 miliard korun.“

Nejde jen o cizinu. Peníze za špinavé české uhlí jdou přece českým uhlobaronům, kteří špinavě privatizovali MUS. Ač žádný z majitelů žádného dolu na uhlí jakékoliv barvy nebyl za nic pravomocně odsouzen, vláda se s těmi špinavými uhlobarony elegantně vypořádala přes územní limity.

V aktuálním komentáři J. Koželouh připomíná ruské státní firmy už jen letmo. Zato doplňuje výčet, kam ještě od nás petrodolary tečou a co si za ně naši dodavatelé pořizují: Ázerbájdžán (trestá kritiky znečišťování), Kazachstán (financuje projekt odhalení tajemství nesmrtelnosti), Turkmenistán (vyznamenání a diamanty) a Nigérie (znečišťuje řeku Niger a zabíjí odpůrce).

Všechny jmenované státy jsou členy OSN a všechny se účastnily konference o klimatu v Paříži. Jistě se také budou ucházet o svůj podíl na rozvojové pomoci ve výši 100 miliard dolarů ročně, ke které se na konferenci zavázaly vyspělé státy. Kupovat tedy od zločinných režimů ropu je zločinem, posílat jim peníze pod záminkou využití větru a slunce nikoliv. Přestože si na jediné perspektivní a už i rentabilní a ziskové obnovitelné zdroje (jak tvrdí ekologisté) tyto země mohly dávno prodejem ropy vydělat. Zřejmě je však zelený svět přesvědčen, že ekodolary budou mít na despoty zcela opačný účinek, než mají petrodolary.

Skutečné nebezpečí citovaného článku však není slabá argumentace ekologistických aktivistů. Ta by byla spíše k zasmání. Vážné riziko vězí v jejich ideologii. Například právě ve vyjmenovávání nepřátel lidstva ve spojení s uspokojováním jeho (energetických) potřeb. V Koželouhově výčtu například chybí Čína, od které kromě ropy kupujeme snad všechno. Svým dumpingovým průmyslem pomáhá financovat a upevňovat tamní komunistický režim. Čína loni poslala do Česka nějaké drobné, pak tady má i nějaké telekomunikační firmy, poradce, tak proto asi... Ropu a plyn kupujeme také třeba z Norska, terminály na kapalný plyn s napojením na plynovody buduje Polsko, dopravní trasy vedou od Jaderského moře či třeba přes Německo. Počkáme si, čím ještě se tyto země „proviní proti lidským právům“?

Ideologie zelených aktivistů je respektována a prakticky realizována výkonnými politiky. Německá strana Zelení na svém nedávném kongresu ve Výmaru deklarovala, že chce od roku 2036 zakázat automobily se spalovacími motory. Nebude už možné je přihlásit. Vláda by měla dotovat pouze elektromobily, pěší, hromadnou a cyklistickou dopravu. Před 20 lety si málokdo dovedl představit, že vyspělá, racionální a prosperující země, jakou je Německo, zakáže a umrtví provoz funkčních a bezpečných jaderných elektráren. Zvláště když už tehdy OSN požadovala rozvoj bezuhlíkové energetiky. Následující „Energiewende“ zdaleka nebyla a není jen německou aktivitou. Tato politika zlikvidovala právě založený volný trh s elektrickou energií, znehodnotila miliardové investice do energetických zdrojů za uplynulých dvacet let a naopak miliardové investice vyvolala v sousedních zemích, včetně ČR, na ochranu a posílení přenosových sítí. Autonomní obchodní zóna mezi Německem a Rakouskem založená na přebytcích produkce obnovitelných zdrojů pytlačí na přenosových kapacitách tuzemského ČEPS, jiným obchodníkům draze prodávaných v aukcích.

Podobně nápad německých zelených s auty způsobí, pokud se uskuteční, obrovské ztráty evropskému automobilovému průmyslu, největší, dost možná, právě českému a slovenskému. Zákaz přihlašování spalovacích aut si Německo jistě nenechá pro sebe, prosadí jej jako Směrnici EU. Desítky let práce a stamiliony investic (soukromých i státních) do výzkumu a vývoje motorů na zemní plyn (CNG a LNG), na hybridní a vodíkový pohon půjdou k čertu. Být Volkswagenem, nějakou aféru s dieselovými motory už bych neřešil, nevyplatí se to. A dále? Nedlouho po roce 2036 (odhaduji tak pět až sedm let) Německo zakáže průjezd spalovacích aut přes své území. Respektive na tato auta uvalí sankční daň (vysoké poplatky za průjezd, za užití dálnic a tak). Hromadná ekologická likvidace aut se spalovacími motory vyvolá ekologickou katastrofu. Za likvidaci občané zaplatí další obrovské poplatky. Těmito novými daněmi se bude dotovat elektromobilita. Ne výzkum a vývoj, ale výroba a provoz aut, akumulátorů, dobíjecích stanic, elektřiny.

Moji rodiče, když jim bylo padesát, by stěží uvěřili, za jak málo benzínu a jak tiše budou jezdit naše auta, že jejich výfuky nebudou po krajině trousit olovo a smrad a že to bude k mání za průměrnou roční mzdu. Nalézání řešení „přirozenou“ cestou kumulace lidského poznání, dovedností a určité ekonomické rozvahy je však ekologistům zcela cizí. Podpora obnovitelných zdrojů vyvolala jen v ČR společenské náklady, které svou výší výrazně překonaly pořizovací cenu Temelína, ovšem svou efektivitou v pokrývání energetické spotřeby mu nesahající ani ke vstupní brance.

Na stejné vlně se veze samozřejmě i Hnutí Duha. Ve výše citovaném článku J. Koželouh píše, že musíme výrazně snižovat svou závislost na fosilních palivech i na nedemokratických režimech. „ČR /.../ má k tomu svou energeticky plýtvavou ekonomikou ohromné možnosti. A zároveň má vláda na stole jasné řešení po vzoru mnoha západních zemí. Je jím antifosilní zákon, který nastaví rozumnou cestu ze závislosti na fosilních palivech, a k jehož předložení se vláda zavázala v programovém prohlášení.“

Tento zákon není nic jiného než zákaz používání fosilních paliv, ovšem ne za určitých podmínek, nýbrž k určitému datu. Ekologisté rádi poukazují na Velkou Británii, kde podobná norma je již v provozu. Zároveň Rakousko a Greenpeace daly žalobu k Evropskému soudnímu dvoru proti podpoře plánované britské jaderné elektrárny Hinkley Point C za to, že tento bezuhlíkatý, antifosilnímu zákonu i pravidlům EU vyhovující zdroj má být podporován přesně tím nástrojem, jímž zelení podporují obnovitelné zdroje: garantovanou platbou za produkt. Ideologii „zakázat že“ doplňují nátlakem „přikázat jak“, respektive „jak komu“.

Zpochybňování globálního oteplení lidskou činností by podle představ ekologistů mělo být trestným činem. Kdo by chtěl proti tomu blbě hemzat na internetu, tak ho tam nepustíme. Jak nepustíme? Snadno, registrace uživatelů je na spadnutí. Je to pro naši bezpečnost.

Autor je řidič

Hana Lukešová
17. 9. 2024

Jak se OSN stává komplicem palestinských teroristických organizací

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Ivo Fencl
17. 9. 2024

On to byl, kdo zavedl do českého básnictví moderní vymoženosti jako jsou pivo, viržinka a aeroplány.

Jan Ziegler
17. 9. 2024

Stalo se tak před 85 lety, kdy 17. září 1939 Sověti vpadli do zad Polákům statečně se bránících...

George Švehla
17. 9. 2024

V demokratické společnosti patří volby správných jedinců k občanským výsadám ale i povinnostem.

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Chechtavej tygr
14. 9. 2024

Chlapec z intelektuálské moskevské rodiny hrál s chlapci na dvoře fotbal.

Marian Kechlibar
16. 9. 2024

V červenci 1997 mi bylo necelých devatenáct let a povodně jsem znal … no, víceméně jen z četby.

ČTK, Lidovky.cz
17. 9. 2024

Pojištěné škody z letošních povodní dosáhnou podle prvních odhadů asociace pojišťoven 17 miliard...

Josef Kopecký
17. 9. 2024

Tři dosud potvrzené oběti povodní uctili v úvodu úterního jednání minutou ticha poslanci. Radek...

mir Michal Rapco, elh Eliška Hovorková, ČTK
17. 9. 2024

Povodňová situace se po třech katastrofických dnech uklidňuje. Extrémní nebezpečí už nikde nehrozí....

Vladimír Karpenko
17. 9. 2024

Zdánlivě pošetilá otázka, která se však objevila například začátkem minulého století, kdy některým...

Eva Petrová
17. 9. 2024

Rozvodněný tok řeky Lužnice zasáhl rezervaci velkých kopytníků nedaleko Majdaleny u Třeboně na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz