5.12.2020 | Svátek má Jitka


POLITIKA: EET jako chyba vládní politiky

22.9.2015

Šlágrem sezóny ve sněmovně bude nepochybně zákon o evidenci tržeb. Dokázal to sám šéf hnutí Andrej Babiš, který dokonce neváhal zopakovat svůj předvolební manévr.

Vyrazil do metra, aby rozdával namísto tradičních koblih brožury o systému elektronických pokladen, aby přesvědčil o své pravdě Pražany. Opozice zase trvá na tom, že přijetí zákona o pokladnách zabrání jakýmikoli prostředky. V pátek mohla při druhém čtení zákona své odhodlání demonstrovat, nakonec ovšem koalice bez boje ustoupila a zákon odložila na říjen.

Na první pohled je důležitost elektronických pokladen nepochopitelná. Jistě jde o nepříjemnost a obtěžování značné části občanů. Dá se ale zdůvodnit vznešenými důvody o poctivosti a čestném placení daní. Když se ale ve sněmovně schvaloval obdobný zákon o registračních pokladnách před deseti lety, tak nikdo dramaticky neprotestoval.

Navíc z pohledu naprosté většiny podnikatelů, kteří platí daň z přidané hodnoty, bude mnohem méně příjemné, až od ledna začnou psát pro finanční úřady povinné kontrolní hlášení. Tato je norma je důležitější i vzhledem k očekávanému přínosu pro státní pokladu. Přesto proti ní nikdo neprotestoval, ani ji nepropagoval.

Proč tedy vzbudila tak široký odpor norma o elektronických pokladnách a také proč s jejich prosazením spojil Andrej Babiš do značné míry s celou koalicí úspěch své současné politické mise. Na to jednoznačná odpověď neexistuje.

Nabízí se výklad, že vláda při svém návrhu elektronických pokladen překročila nějakou hranici uměřenosti. Mnozí lidé začali podnikat v období krize, kdy přišli o práci a kdy bylo založení živnosti jedinou a navíc státem doporučovanou možností, jak se udržet na pracovním trhu. Teď stejný stát chce podnikání zkomplikovat relativně složitým systémem kontroly.

Vadit může i důslednost této kontroly. Sám podnikatel musí nákupem internetového připojení a pořízením vysílače zařídit, že se k němu kontrola dostane každou vteřinu, kdy si finanční úředník vzpomene. To může vadit v zemi, kde je od pádu komunismu svoboda všeobecně uznávanou hodnotou.

Stejně těžko se vysvětluje, proč ministr financí na prosazení sporného zákona tak trvá. Pokud nejde o zakrývací manévr, pak se nabízí jediné vysvětlení, že prostřednictvím elektronických pokladen bude stále připomínat svou připravenost bojovat proti podvodům a korupci. Těžko říct.

Jedno úplně obecné vysvětlení tak ostrého konfliktu se přesto nabízí. Vláda udělala opravdu velkou chybu. Chybná je úvaha, že je nutné provádět online dohled nad všemi živnostníky, včetně penzistů či žen v domácnosti, kteří si jen přivydělávají k sociálním dávkám.

Navíc se tento necitlivý zásah prosazuje značně agresivně a nikdo přesně neví, jak se ho to konkrétně dotkne. Účastníci veřejné debaty včetně politiků, podnikatelů i běžných občanů si logicky jen těžko uvědomují racionalitu toho, co vláda zamýšlí. Probíhá tedy chaotická nespojitá debata, kdy jeden mluví o voze a druhý o koze.

Všeobecné rozčilení pak plyne z nejistoty, co se vlastně okolo elektronických pokladen odehrává. Hlavní otázkou elektronických tržeb se pomalu stává otázka, jestli se tento chaos v dohledné době podaří překonat.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus








 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.