2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


POLITIKA: Džina zpět? Těžko, pane Kalousku

23.4.2015

Nebýt dotací pro firmy, podpory biopaliv, zelené nafty či podpory bioplynových stanic, pak bychom neměli postaráno o sněmovní zábavu v podobě přestřelek mezi exministrem financí Kalouskem a ministrem financí Babišem.

Je to zábava, které dali titulek „střet zájmů“. A je to, bohužel, zábava poněkud drahá, když uvážíme, že se jedná o velký dotační a státní příkazový systém. Ten určuje, na co musí občan vydat své peníze, ať již v podobě daní nebo příplatků za zboží, které by jinak nekoupil (typicky biopaliva).

Takovéto taškařice obvykle mívají komentovanou dohru na veřejnoprávní televizi. Takže se dozvídáme barvitě od Kalouska, v jakémže permanentním střetu zájmů to Andrej Babiš je, od Andreje naopak jakýže to je Kalousek zloděj a tunelář, z televize nám pan Komárek za ANO říká, že Babiš ve střetu zájmů je (prý protože to přiznal sám Andrej Babiš), na druhou stranu Komárek opakuje, že pokud to není proti zákonu, tak mu střet zájmů nikoho, ani knížete Karla, ani Andreje, nevadí. Dále se dozvídáme od europoslance za ODS Pospíšila, že by měl podnikatel při vstupu do vlády zanechat podnikání. Několikrát se také Komárek snaží namočit do tématu střet zájmů knížete Schwarzenberga, který byl v podobné situaci a u toho to ČT neřešila. Samozřejmě, že proběhne i obligátní variace na téma „to jsou automatické věci z Evropské unie“ (tak co s tím naděláme, že ano).

Protože upozorňování na Babišův střet zájmů neutuchá a prakticky každodenně je nám už týden veřejnoprávními médii servírováno, vypadá to, že Kalouskova ataka na konci sněmovní schůze nebyla náhodná, ale že se spíše jednalo o výstřel z Aurory. Zřejmě souvisel s projednáváním snižování nesmyslné podpory klasických biopaliv Evropským parlamentem i u nás, a jako mnohdy jindy má útok odvést pozornost od podstaty k zástupnému tématu, kterým je právě střet zájmů.

Diskutován je pouze následek, nedozvídáme se prakticky ani slovo o prapůvodu problému. O tom, že zde politici (včetně místopředsedy TOP 09 Kalouska a europoslance za ODS Pospíšila) v minulosti zavedli systém státní podpory biopaliv, zelené nafty, bioplynových stanic, solárních panelů, zateplování, a důvody pro tento aktivismus byly - mírně řečeno - problematické. Nyní to těm politikům přerostlo přes hlavu a to je čílí. Ti, kteří na systému aktuálně vydělávají, už nejsou oni. Jeden či několik bývalých symbiontů se trhlo a řeklo si, že již nebudou ovládat stát přes své nosiče, ale přímo. Není se co divit, že se bývalí nosiči, s kterými po nějaký čas symbiont žil věrně v symbióze, vztekají a vykřikují hesla o střetu zájmů. Přitom to ale byli oni, kteří ten střet zájmů svou špatnou politikou v minulosti vytvořili.

Nikoho z účastníků sporu (a to ani z nominální pravice) nenapadlo a bohužel ani nenapadne vyslovit jediné možné efektivní řešení: „Seberme státu moc rozdělovat dotace soukromým firmám, vezměme mu moc přikazovat, co si můžeme a co si nemůžeme koupit, nechme ho rozhodovat jen o otázkách, které mu opravdu přísluší, například o obraně – a pak bude z principu problém střetu zájmů ministra-velkopodnikatele-mediálního magnáta Andreje Babiše řádově menší.

Jediný, kdo udeřil v tomto ohledu hřebíček na hlavičku, je právě Andrej Babiš, když prohlásil: „Kalousek prosadil biopaliva!“ Ano, jak ODS europoslance Pospíšila, tak i strany, ve kterých působil a působí místopředseda TOP 09 Kalousek, odšpuntovaly v minulosti nádobu, v které přebýval džin, když souhlasily s návrhem zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE), s přimícháváním biopaliv do pohonných hmot, ale třeba i s podporou neefektivních solárních panelů na polích. I Kalouskův současný šéf Schwarzenberg má máslo na hlavě, a to přinejmenším z doby, kdy kopal za Zelené a politiku státní podpory OZE zaštiťoval v jejich barvách.

Kalousek, Pospíšil a spol. před lety vypustili džina Andreje a teď se ho snaží dostat mermomocí zpět, protože jejich přání jim splnil a na další už nereflektuje... Ono to však moc nejde, džin je zřejmě mocnější než oni, nedůvěryhodní, a udělá všechno pro to, aby venku z lahve zůstal. Dokud nepojmenujeme pravé příčiny patálií a nepustíme k vodě ty politiky, kteří jsou omezováni svými minulými špatnými rozhodnutími, tak budou jen záplaty, nikoliv minimalizace problému.

Převzato z blogu Strunz.blog.idnes.cz se souhlasem autora