6.12.2019 | Svátek má Mikuláš


POLITIKA: Dvakrát na téma dálnice D 11

18.6.2009

Komunisté půdu sebrali a komunista připravuje konfiskaci

Poslední zprávy o dalším pokračování výstavby dálnice D11 jsou zejména pro obyvatele Trutnovska studenou sprchou. Dopravní tepna, která by měla usnadnit nejen rozvoj celého kraje, ale má i značný mezinárodní význam, nebude možná nikdy dostavěna. Obtížně vyjednaná dohoda s paní Ludmilou Havránkovou, která vlastní pozemky u Hradce Králové, byla zrušena a vše se vrací do bodu nula. Ministerstvu dopravy, které nemá na stavbu dálnic dost peněz, se velmi hodila prohlášení krajských radních, že nesouhlasí s plánovanou směnou pozemků.

Je příznačné, že nové levicové vedení kraje se upnulo na vyvlastnění. Smutnou ironií osudu je nejvíce slyšet radního Miroslava Uchytila, člena KDU-ČSL. Zastánce křesťanských hodnot chce připravit o půdu farmářku, která nechce peníze, ale pole k hospodaření. A navíc má v této záležitosti s paní Havránkovou vyjednávat předseda dopravního výboru - komunista Vlastimil Dlab! Konfiskaci jejího majetku má připravovat představitel stejné strany, která jí půdu už jednou zabavila…!!!

Na setkání zastupitelů hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc prohlásil, že je mu jedno, jakým způsobem se problém vyřeší, jen když se bude moci stavět.

Já si také velice přeji, aby stavba dálnice bez překážek pokračovala. Jak budou řešeny konflikty, které přitom vznikají, mi ale jedno není. Nesouhlasím s arogancí moci, s diktováním z pozice síly, s bagatelizováním připomínek ochránců životního prostředí.

Ještě stále si pamatuji, jak za vlády komunistů nebylo proti ideologicky motivovaným rozhodnutím žádné obrany a jaké pomníky nám tahle doba zanechala: Gabčíkovo, scelené ohromné lány, ekologické zátěže pomalu po každém podniku… A ještě horší dědictví v myslích lidí. Nejistotu, strach, závist.

Poprvé za dlouhou dobu počet obyvatel našeho kraje poklesl. Jestli budete takhle hospodařit, pánové, abyste tu za čas nezůstali sami…!

Jiří Vambera

Dojde k dohodě nebo poletí vidle?

Skoro by se dalo říci, že někdo vezme vidle a bude to… Spor se datuje již od roku 1997, kdy paní farmářka sdělila úřadům, že jako odškodnění nechce peníze, ale nová pole. Samozřejmě, že všem okolo dochází trpělivost a dokonce se uvažuje o vyvlastnění. Je jen dobře, že všechny nedávné pokusy poslanců ČSSD zjednodušit a urychlit vyvlastňování ztroskotaly. Nastala by totiž paradoxní situace. Její rodina přišla o pozemky v padesátých letech minulého století za komunismu. Zpět je dostala v restitucích po roce 1989. Při představě, že nyní pod krajskou sociálnědemokratickou vládou, která má v čele dopravního výboru zástupce KSČM, bude s paní Havránkovou vedeno opět řízení o vyvlastnění, je nepředstavitelné. Možná se jedná i o závist, že někdo dostane za 10 hektarů 253 hektarů. Musím ale říci, že dnešních 10 hektarů má již větší cenu než těch zmiňovaných 253.

Bylo by jedině správné, kdyby stát vlastníkům nabízel spravedlivou náhradu v podobě peněz nebo pozemků. Mělo by se tedy jednat o úpravu, která by se mohla hodit rovněž v jiných případech. Například při výstavbě jihočeské dálnice D3. Platné předpisy, které umožňují pozemek potřebný pro stavbu ocenit jako parcelu, na níž už dálnice stojí, dávají dostatečný prostor k dohodě. Další možnost je, aby pozemkový fond bezúplatně pozemky převedl na ministerstvo dopravy a to je pak na vlastní odpovědnost předalo Ludmile Havránkové. To by exekutiva mohla uskutečnit téměř hned, pokud by k tomu měla odvahu. Dojde k očekávané a potřebné dohodě, nebo poletí vidle…?

Rudolf Fiala

Oba autoři jsou krajští zastupitelé Královéhradeckého kraje a členové klubu ODS

Rudolf Fiala Jiří Vambera


HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.