19.4.2021 | Svátek má Rostislav


POLITIKA: Drahošovo alibi před porážkou?

5.12.2017

O ovlivňování voleb zahraničními skupinami

Jiří Drahoš, doposud jeden z deseti milionů, i když kandidát na prezidenta, se sešel s končícím premiérem Bohuslavem Sobotkou a bavili se o „nebezpečí ovlivňování voleb“ zahraničními skupinami.

Bohuslav Sobotka si udělal chvilku času a sešel se s kandidátem na prezidenta Jiřím Drahošem. Ten podle novinky.cz tvrdí: „I v případě našich parlamentních voleb docházelo k ovlivňování veřejnosti ze strany médií a serverů, které jsou propojeny s ruskou tajnou službou. Nemám o tom pochyb,” dodal Drahoš. Konkrétní weby, ze kterých se dezinformace měly šířit, zveřejní Drahoš na svých webových stránkách. Svá tvrzení opírá i o zprávu Bezpečnostní informační služby za rok 2016 z letošního října.

Rozvědka na Drahošova tvrzení uvádí tamtéž: „Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské,“ citovala ve čtvtrtek ČTK reakci ředitele BIS Michala Koudelky na Drahošova slova.

Jiří Drahoš tak jde „ruskou stopou“, tj. vyšetřováním údajného ovlivňování amerických prezidentských voleb Ruskem, které teď už více než rok otravuje společenskou atmosféru v USA. Demokraté a média s nimi spojená referují o všech kontaktech s Ruskem ve formě bezmála velezrady. Zatím se sice nic neprokázalo a zřejmě ani neprokáže, nicméně snaha držet Donalda Trumpa „pod krkem“ výhrůžkami impeachmentu je všudypřítomná. Jiří Drahoš plně zapadl do této mediální hysterie. Jeho tvrzení o ovlivňování parlamentních voleb ze strany Ruska je dokonce podle české rozvědky nesmyslem.

V této souvislosti je nutné odlišovat, a to naprosto striktně, dvě roviny. Je naprosto legitimní, pokud zahraniční vlády mají o volby v jiném státě zájem a vyjadřují dokonce své preference. To nemůže být v žádném případě nezákonná činnost. Jako nezákonnou by bylo možné označit takovou činnost, která by vedla k zásahu do systému sčítání hlasů nebo popřípadě finanční podpora ze státních prostředků pro zahraničního kandidáta. Proto americké vyšetřování údajného ruského ovlivňování voleb sleduje finanční toky. Bylo úspěšné jen částečně, protože byly zjištěny finanční toky od ukrajinských boháčů a americká vyšetřovací komise obvinila dva bývalé spolupracovníky Trumpova volebního štábu z „praní špinavých peněz“. Zřejmě jim přitížilo, že to bylo v době vlády „proruského“ ukrajinského prezidenta Janukovyče. Praní špinavých peněz a velezrada jsou však dva zcela jiné příběhy. Navíc i na demokraty prasklo, že si za několik milionů dolarů kupovali v Rusku informace proti Trumpovi.

Jiří Drahoš se ještě hodlá sejít s budoucím premiérem Andrejem Babišem. Tyto Drahošovy aktivity mají z mého pohledu jediný cíl – relativizovat jeho případnou porážku v prezidentské volbě a obvinit z ní zahraniční (ruské) tajné služby. Aktivitu Jiřího Drahoše tak chápu především jako o pokus vytvořit si alibi ve stylu – vždyť jsem to říkal!

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.