24.6.2021 | Svátek má Jan


POLITIKA: Drahé StB s láskou

19.2.2007

Média, která věnovala obsáhlou pozornost kauze styků expremiéra Josefa Tošovského s bývalou StB, se v souvislosti s ní vesměs zdráhala přejít k jádru věci. Otázka nutnosti zpřístupnění estébáckých archivů není každopádně tou jedinou relevantní, již Tošovského kauza nastoluje.

Tak zaprvé - na rozdíl od toho, co dnes novináři tvrdí - nejde o žádné skutečné odhalení: informace o tom, že se zapletl s StB, byla zveřejněna už v roce 1998 nedlouho po Tošovského uvedení do premiérské funkce, protože se jí však média dál nezabývala, všechno zase rychle usnulo. Čeští novináři citlivě reagují na rozmary počasí a tehdejší vichry šlehaly čtenáře v protisměru: jaký že je Tošovský skvělý a nebývale populární premiér, na rozdíl od toho nedůvěryhodného Klause!

Hlavním viníkem zmíněné kauzy je nicméně Václav Havel, který si Tošovského osobně vybral za premiéra „polopolitické“ vlády, jejímž byl strůjcem. Prezident dobře věděl, že byl Tošovský prominentem bývalého režimu, byť jen v bankovním sektoru, navíc expremiér sám tvrdí, že Havla před nástupem do funkce o své minulosti podrobně informoval. Druhým z obou šéfů vlád, kteří byli za prezidentování Václava Havla ve funkci z jeho vůle, je Marián Čalfa, komunistický prominent ještě vyššího ranku. Čalfa ani Tošovský nemohli být agenty StB, poněvadž oba dva patřili ke kategorii „radostně a vesele“ (termín užitý Stanislavem Devátým) čili ke skupině lidí, kteří s StB spolupracovali víceméně automaticky nebo ji dokonce úkolovali.

Jelikož byl Havel její ústřední postavou, je na místě ptát se po charakteru samotné „něžné revoluce“, jak ji v těch letech nazýval. Havel byl velkým příznivcem všemožných tlustých čar a naopak odpůrcem lustračního zákona i přílišného pitvání se v minulosti. Že by pro to měl osobní důvody? Odpověď se ani po případném otevření archivů nejspíš už nikdy nedozvíme.

www.danes.czVyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč
Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč

Připravili jsme si pro vás 5 krásných velkých stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku a jedna ze stavebnic může...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.