18.8.2022 | Svátek má Helena


POLITIKA: Dopady „aféry Rath“

18.5.2012

Aféra kolem Davida Ratha představuje v mnoha směrech zlom v soudobé české politice, a to bez ohledu na to, zda se podaří současná obvinění prokázat.

Rath dokázal mediálně přebít několikaměsíční dominanci témat souvisejících s Nečasovou vládou, ať již s jejími vnitrostranickými spory anebo s úspornými opatřeními a protesty proti nim. Těmto tématům v poslední době sekundovala pouze "romská otázka". Rathova aféra z médií jen tak nezmizí a bude se znovu objevovat, až bude podána žaloba a dojde k soudnímu přelíčení a odvolávání se k vyšším instancím.

Lze pouze spekulovat o tom, jaký dopad by měla na volební výsledky, pokud by před pár týdny vláda neustála tlak a přistoupila s ČSSD na dohodu o "volbách do prázdnin". Do začínající volební kampaně by současná aféra promluvila mnohem výrazněji, než tomu může být za rok či dva.

V krátkodobé perspektivě se zřejmě zastaví vzestup preferencí ČSSD, avšak nedojde ani k výraznému poklesu podpory sociálních demokratů. Řada příznivců ČSSD sice Ratha odsoudila, celou aféru ale chápou jako pomstu prostřednictvím policie ovládané pravicovým ministrem. A to jim zřejmě nikdo nevymluví, pokud se nepodaří prokázat zveřejněnými odposlechy realitu poklesků bývalého středočeského hejtmana.

A pravicové strany, zvláště ODS, budou nyní vystaveny tlaku. Levice může užívat argument: "Po nás se jde a po vašich kauzách ne." Dočasně z aféry zřejmě budou profitovat komunisté, pokud se jim podaří prokázat distanc od Rathova vedení ve Středočeském kraji, které tiše podporovali. Aféra nahrává novým protikorupčním stranám a hnutím a nějaké hlasy může nově posbírat i Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti. Do krajských voleb získali oponenti sociálně-demokratických rad silný argument, ČSSD se proto bude ještě silněji prezentovat krajské volby jako referendum o Nečasově vládě.

Zločin bílých límečků v ČR, který je již delší dobu v ČR propojen s evropskými penězovody, dostal varování. Je však třeba mít na paměti, že se v něm pohybují i mazanější hráči, kteří nehazardují s domnělou nedotknutelností. Paradoxně přitom může aféra s vazbami na EU přispět i k posílení euroskepticismu, který již tak patří k jedněm z největších v Evropě. Po české krajině se v poslední době objevila spousta staveb, které na sobě nesou povinné cedulky, že byly postaveny s pomocí EU. Nyní si u nich mohou občané pomyslet, kolik se na tom kdo z místních i pražských politiků "nabalil", což jejich evropské uvědomění neposílí. I když je třeba ctít presumpci neviny, zatím se jeví Rathova aféra jako pořádná facka do tváře české politické kultury, větší, než dostal Rath od Macka.

NašiPolitici.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!