28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

POLITIKA: Doleva, nebo do pekla

Sociální demokracie jde do voleb s radikálně levicovým programem. Bohatí mají platit na chudší. ČSSD chce být znovu stranou lidí práce a solidarity a opouští středovou pozici, která ji držela u vlády. Střed je ostatně přeplněný. Přitáhne prudké červenání voliče?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 7.7.2021 10:27

Nemůžu si pomoci ale "sociální stát" je v mých představách takový, že část lidí maká jako fretky a platí extrémní odvody a zbytek ( na špici i v patě společenské pyramidy ) se za jejich peníze fláká.

H. Kotaz 6.7.2021 19:31

Naši předci říkávali o lidovcích - Co sluníčko ukáže, to měsíček dá.

Nebyli socdem

J. Sedláček 6.7.2021 18:41

tento Fišer také neví kam se vrazit a přitom v něm někteří viděli velkou naději (bejvávalo)

J. Jurax 6.7.2021 17:59

Průser ovšem je, že to zdanění extrémně vysokých příjmů rozpočty nezachrání, neboť takových, co se tomu zdanění nedokážou vyhnout, bude nanejvýš nějaké procento a výnos z daně bude tedy minimální. Dopadne to leda na zaměstnance, a těch s extrémně vysokým příjmem je minimum.

Záleží pochopitelně na definici extrémně vysokého příjmu. Ta zase nemůže být moc nízká, protože postižených by bylo moc a reptali by a volili by konkurenci.

Takže je to jenom populistické heslo, na něž ovšem plebs rád uslyší.

D. Bowman 6.7.2021 17:20

No tak jestli budete mít vysokej obrat ale mizernej zisk, tak potěž pánbůh. To vám ten krámek Amazon brzo zavře :-P

Mě hlavně fascinuje, že nikdo nenavrhuje osekání evidentně přebujelého eráru. Nemyslím politiky, to je jasný, že ty s tim nepřijdou. Ale ani novináři se už nesnažej. Jestli oni nejsou korporátní.

J. David 6.7.2021 17:12

Naši předci říkávali "kudy chodil, tudy krad, sociální demokrat". Qui modo...

J. Stehlik 6.7.2021 17:08

Přesně jste to popsal . Platí se daň ze zisku . No a dnes se vracíme k staré dobré dani z obratu ;-D , kterou Klausík zavrhl jako nemoderní .

D. Bowman 6.7.2021 14:49

ČSSD apod. svejma daněma okradou jen střední třídu.

Warren Buffet, Jeff Bezos apod. (o těch záhadných majitelých BlackRock apod. ani nemluvě) žádné příjmy nemají. Mají nanejvýš jen dluhy, ne příjmy, natož výplatu a z dluhů se daně neplatí.

Jak to funguje? Když si Bezos chce koupit ostrov, tak mu za dveřma čeká 10 bank, který se můžou přetrhnout, aby mu půjčily za výhodný úrok (na jeho akcie Amazonu), který je v současnosti 0,nic %. Zatímco daň by byla 40% a vejš.

Navíc ten nízkej úrok, znamená, že se peníze tisknou jak vzteklý, což žene cenu jeho akcií nahoru, takže win-win pro Jeffa.

A ten ostrov bude na firmu, takže mu to ještě bude daňovej poplatník dlužit. A Biden s tim nic neudělá, protože vyhrál jen díky jeho prachům na kampaň (taky nedaněný)...teda pokud věříte, že vyhrál. Ale o tom Washington Post (vlastník Bezos) nebo CNN atd (vlastník WallStreet) psát nebude.

D. Bowman 6.7.2021 14:36

Tony Blair - Jeremy Corbyn - věčná loviště.

D. Bowman 6.7.2021 14:33

A tak nám vzniknul konzumérismus. Díky Keynesiánské dogmatice, už si chuďas nenaspoří. Hezky z ruky do huby a opovaž se vyskočit z kolečka, křečku..... zatímco ti u zdroje nových peněz zkupují celou planetu.

Kapitalista zaplatí zaměstnance, když mu hrozí, že mu je přebere konkurence (viz Ford). Ale to v dnešní sešněrované ekonomice nehrozí. Nová konkurence by potřebovala armádu právníků, účetních a daňových poradců, aby přežila dostatečně dlouho. A na to potřebujete hodně kapitálu a na to musíte být kamarád s finančnickým olygopolem, který je zase kamarád se státem a svejma původníma investicema do stávajících monopolů, které ten stát ochraňujě těma vysokejma daněma, vyhláškama a jinou red tape.

D. Bowman 6.7.2021 14:23

To ale nejde vyřešit bez uříznutí si vlastní větve.

Centrální Banka nejen sype tomu finančnímu kartelu kolem sebe ale taky půjčuje na sociální úplatky pro voliče a udržuje při životě zombie firmy, které ty voliče zaměstnávají. Nemluvě o půjčkách na válčení, resp. šíření demokracie resp. této plantáže.

Že si voliči nevšimnou, že je to podvod tisíciletí, který je v konečném důsledku uvrhává do poddanství, o to se staraj dvorní propagátoři a pseudo-ekonomové Fisherova střihu.

D. Bowman 6.7.2021 14:11

Trickle down není žádná neoliberální teorie ale tzv. slamák, kterého upletli neomarxisti a do kterého se s chutí strefují.

Nůžky se rozevíraj, protože to 1% se k nově natištěným penězům dostane dřív, než se jich chopí inflace a ztratí na hodnotě.

"Kapitál" tvořený, jak o závod, centrální bankou, je hlavním nástrojem socialistů všeho druhu (a požadavek č.5 Komunistického Manifestu).

Severské země, jsou dloudobě vysoko na Economic Freedom Index. Socani chtějí jen ty vysoké daně a vysokou míru přerozdělování (které i tam je ale o dost jiné - většinu daní dostane poplatník zpět). I tak se jejich HDP plouží oproti době, kdy žádnou socanskou politiku neměli. A taky nemaj Euro i přes svůj EUnuší zápal. Kdýž kopírovat tak ve všem.

Na solidaritu s potřebnejma nepotřebujete Fischery a jiné socialisty viz sbírky po tornádu apod. 'A a B rozhoduje kolik C dá D ....plus poplatky za vedení'

Levice je o nadbíhání těm, co si myslí nebo jsou tzv. nízký status (méně pářících příležitostí) . Od intelektuálů, umělců až po svobodné matky, menšiny a kriminálníky (Floyd).

Piráti to dělají lépe. Ale SPD nebo Dánský Socani to umějí ještě líp. Sociální stát tj. náhradního manžela jen pro domorodce. Tohle ČSSD nepochopila a proto jde do kopru, stejně jako ta německá a vůbec všechny vítačské socanské strany.

Multikulturní socialismus momentálně přebírá otěže Internacionálního socialismu a o slovo se hlásí Národního Socialismus jako reakce na excesy toho prvního. Vskutku Liberální strany hrajou páté housle, jako vždy (Svobodní).

Rovnost je zlatým teletem dnešní doby a hraje se jen o to, jestli bude Globální nebo Patriotická.

K. A. 6.7.2021 13:27

Nechci hájit ČSSD, ale nechápu, co jí autor vytýká, když sám uznává, že neoliberální prokapávání nefunguje. Sám si protiřečí, když říká, že ČSSD vsází na radikální program a pak ji kritizuje za to, že má odvahu zdanit jenom ty úplně nejbohatší.

Progresivní zdanění tady zavedl Klaus. Zrušila ho vláda ODS Petra Nečase. ČSSD nemá šanci progresivní zdanění vrátit a v návrzích je celkem umírněná. Progresivní zdanění se navíc po válce osvědčilo. Jak říká Keynes: "Bohatí dají přebytečné peníze do spekulací. Chudí je dají do spotřeby. Více peněz chudým pomáhá ekonomice, více peněz bohatým produkuje spekulativní bubliny." Ota Šik zase říkal na adresu progresivního zdanění: "Kapitalista, když má platit velkou daň státu, tak radši udělá něco pro svoje zaměstnance, aby se tomu vyhnul."

Pokud by se autor článku projevoval jako skalní neoliberál, tak bych jeho kritiku ČSSD chápal, ale takhle mi přijde, že jde čistě o osobní averzi bez opory v argumentech.

L. Novák 6.7.2021 12:23

Stačí napsat KSČSSD, a další komentáře jsou zbytečné. Se Zemanem ovládli ČSSD komunisti.

O. Karen 6.7.2021 12:08

Navíc vysoké zdanění úspěšných je vydáváno za jejich trestání. Přitom je to vyloženě proinvestiční nástroj. Tedy v oborech, kde investice do lidí a strojů mají smysl. Spekulant na burze to asi bude považovat za trestání...

H. Kotaz 6.7.2021 10:31

Je běžné v mnoha státech světa.

I když už to není jako za časů BEATLES, ABBA, atd..

P. Pepax 6.7.2021 10:28

Myslím že progresivní zdanění extremně vysokých příjmů a extrémního bohatství nemusi nutně napadanout jen levicové strany i konzervativní pravicové politiky by mělo trknout že hromadění bohatství několika procenty lidé je krajně nezdravý stav na této planetě, je to jakýsi demokratický feudalismus.

P. Pepax 6.7.2021 10:18

Myslím že Sobotková éra zazdila ČSSD.

O. Karen 6.7.2021 10:05

Socani jsou vůbec zvláštní strana. Jednak Zeman nikdy nebyl levicový politik, jednak po Paroubkovi tato strana sama opustila svoje voliče, nebylo to naopak. Když k tomu přičtu naprostý nedostatek osobností, tak si ani letos nezaslouží dostat se do parlamentu.

H. Kotaz 6.7.2021 10:00

R^R^R^

J. Stehlik 6.7.2021 9:24

Vy žijete v realitě prvopolně pospolité společnosti . Dnes už nezbohatnete svou prací , ale ti hloupí co pracují , tak pracují na ty chytré co pak bohatnou R^

Šaškování z daněmi je jen mlžení . Bohatí stejně optimalizují a pak platí nižší daně než jejich sekretářka :-P . To je realita a nic na tom nikdo nikdy nezmění .

J. Stehlik 6.7.2021 9:20

Program přišel ještě brzo .

Až budou rodiny nacpány v 1+kk a velké byty skoupeny a nechány ladem jako spekulace , tak možná tento program má šanci ;-D . K tomu připočtěte fosilní daně a energetickou chudobu s minimální mobilitou . Pak se zde vynoří zachránci co budou mít zářivá řešení .

J. Ptáček 6.7.2021 9:19

Radikálně levicový program dle části ČSSD:

Bohatí, plaťte vyšší daně, ať ti chudší mohou vámi vydělané peníze podle libosti utrácet.

Nový moderní program bezejmenný (název mě nenapadá):

Pracovití, ale hloupí, plaťte vyšší daně, ať ti chytřejší a línější mohou vámi vydělané peníze podle libosti utrácet.

P. Milan 6.7.2021 8:40

To bude tím, že "lidí práce" ubývá, povalečů, žvanilů a aktivistů přibývá.

H. Kotaz 6.7.2021 8:21

Socdem nemá nyní bohužel lidi, kteří by ji navrátili k voličům, které měla do r.1947.

P. Hák 6.7.2021 8:19

ČSSD prostě musí něco zkusit. Sobotkův pokus učinit z ní stranu pražských liberálů selhal, strana ztratila voliče, kteří přešli dílem k Babišovi, dílem k Okamurovi, teď je ještě dorazí Šlachta... a kýžení mladí sluníčkoví nešli volit ČSSD, ale Piráty. Držení se na stálých pozicích ale ČSSD u vlády neudrží, to se Petr Fischer hluboce mýlí. "4 roky je to horší a horší, tak pokračujme" fakt není dobrá strategie.

Pokud chce ČSSD někomu vyluxovat voliče, nabízejí se kromě zmíněných ještě vymírající komunisté. Na to, aby získala zpátky ty uteklé, jí chybí drajv... tak ho zkouší předstírat. Podle mého je pozdě, sociální demokracie se pozvolna odebírá do politického zapomnění.

Silná slova jako "fašismus" jsou neopodstatněná, žádnou nenávistnou rétoriku u ČSSD nepozoruji. Spíš bezradnost.

F. Navrátil 6.7.2021 6:54

Program sociální demokracie je natolik teoretický a odtržený od skutečného života, že nemá šanci zaujmout voliče. Jde o koncept současné západní liberální levice, který preferuje povaleče, žvanily a aktivisty na úkor lidí práce.

K. Káš 6.7.2021 6:49

Socani neumí peníze vydělat, ale jak je sebrat těm co to dokázali, uměli vždy.