20.9.2021 | Svátek má Oleg


POLITIKA: Dočkáme se znárodňování?

25.10.2008

David Rath, Česká televize 23.10.2008, 05:30:
„ … já vážně uvažuji o tom, že bychom navrhli změnu zákona, aby jak města, kraje, ale možná i ministerstva, nesměla zřizovat obchodní společnosti …“

Když jsem u ranního čaje slyšel tuto větu, doslova a do písmene jsem se zakuckal. Slyšel jsem vůbec správně? Ne, nemyslím tím to, že obchodní společnosti se zakládají a ne „zřizují“. To bych Davidu Rathovi odpustil. Jde o obsah. Na internetu jsem potom opakovaně ten výrok poslouchal a zapisoval, abych se mohl přesvědčit, že jsem se nezbláznil já. Když Rath v té samé reportáži vypráví, že akciové společnosti slouží k tunelování krajských rozpočtů, že jsou to podle něj účelové organizace na vyvádění peněz, jde o jeho obvyklou údernickou rétoriku, za kterou by se ovšem styděl i republikán Sládek. Mrzí mne, že to jisté části voličstva konvenuje, ale to je tak asi všechno, co se s tím dá dělat. U výhrůžky týkající se změny zákona takového rázu, že to nabourává základní principy polistopadového vývoje naší společnosti je ale třeba zpozornět.

Zákon 128/2000 o obcích pokládám (nejenom já) za jeden z nejdokonalejších legislativních počinů naší novodobé historie a na pouhých několika málo novelách účelově reagujících na změněné podmínky je vidět, že zákon vyhovuje a především slouží. Pracují s ním dnes a denně tisíce starostů a dalších činovníků a úředníků obcí a měst naší republiky. Vyhovuje a, zaplať pánbůh, nebyl a není obětí ideologicky motivovaných změn jako jiné zákony. Tento předpis říká mimo jiné v §2 toto: „Obec je veřejnoprávní korporací, má vlastní majetek. Obec vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající.“

Vždy jsem při vysvětlování postavení obce používal příměr akciové společnosti. My, občané, jsme akcionáři, svůj majetek spravujeme sami (samosprávně) a volíme si k tomu orgány společnosti, které náš společný majetek obhospodařují a odpovídají se nám. Můžeme je kontrolovat, můžeme je příště nezvolit, můžeme je dokonce odvolat.

Zákon 128/2000 dále v §9 praví, že: „Obec může k plnění svých úkolů zakládat a zřizovat právnické osoby ….“ Jednoduše řečeno: obec je samostatným společenstvím svých občanů, vládne si samosprávně a tak si i nakládá se svým majetkem. Nikdo jí do toho – pokud neporušuje zákon – nemůže mluvit a bránit jí v tom.

Když Rath mluví o tom, že by úpravou zákona chtěl toto změnit, musí vědět, že hovoří o takové úpravě zákona o obcích a zákona o krajích, která zasahuje do základních demokratických hodnot. Taková úprava by šla proti duchu a obsahu Evropské charty místní samosprávy z roku 1985. Rathův úlet jde dokonce (a to je co říci) proti smyslu a obsahu komunistického zákona 69/1967 o národních výborech. Davidu Rathovi je zřejmě proti mysli svoboda při rozhodování o vlastním majetku. Zřejmě je schopen mávnutím ruky smést ze stolu základní práva, zřejmě se při prosazování svého ega a svých pokřivených představ neohlíží na nic a nikoho. Hrozím se toho, co se tomu člověku všechno odehrává v hlavě, a kromě několika hodně velkých jihoamerických výstřelků mne nenapadá srovnání s žádným jiným politikem u nás ani ve světě. Tento člověk má být hejtmanem Středočeského kraje? Mám strach, to už není legrace. Strašení komunisty bledne ve srovnání s realitou, jejíž součástí je David Rath.

České BudějoviceAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.