19.8.2019 | Svátek má Ludvík


POLITIKA: Dnešní zisky ČSSD věští budoucí prohru

25.10.2010

Když v roce 2004 v dobách premiéra Grosse dosáhla ODS, jako tehdejší nejsilnější opoziční strana, na historický úspěch ve volbách do Senátu, málokomu se chtělo domýšlet, co bude za šest let. Volební období tehdy zvolených senátorů uběhlo jako voda a nastal čas obhajoby. Vzhledem k tomu, že ODS obhajovala 19 mandátů a ČSSD ani jeden, tj. vůbec žádný mandát, bylo zřejmé, že v Senátu nastanou výrazné změny.

Úřadující předseda ČSSD si jako cíl dal zisk 12 mandátů, což se mu podařilo. Vinu na tom má i neúspěch senátorů Lišky a Šnebergra z ODS v Jičíně a Plzni, tj. v obvodech, kde dosud vítězili vždy kandidáti pravice. Většina mandátů pro ČSSD pochází z Moravy, takže se vlastně nic moc nezměnilo. Čechy zůstávají stále baštou ODS.

Potřeba nadpoloviční většiny v Senátu byla Bohuslavem Sobotkou zdůvodňována jako hráz proti „nespravedlivým reformám vlády“. Petr Nečas možná trochu ukvapeně možnost socialistické většiny v Senátu hodnotil pojmem „destruktivní Senát“. Takové možnosti Senát skutečně nemá a spíše bylo taktičtější hovořit podobně jako Schwarzenberg, který případnou většinu socialistů komentoval s klidem jako „drobnou nepříjemnost“.

Vítězství ČSSD v senátních volbách zdá se definitivně zavřelo cestu zpátky na výsluní pro Jiřího Paroubka. Ukázalo se, že ČSSD má onu stabilní voličskou základnu, která při nízké volební účasti dokáže prosadit své kandidáty do Senátu. Obdobně je na tom i ODS, která zaznamenala svůj obvyklý výsledek. Přesto volby nejsou pro českou levici nijak velkým úspěchem obecně. Dvanáct senátorů získaly středopravicové formace (ODS, TOP 09 a lidovci) a tři mandáty připadly nezávislým v tom nejširším slova smyslu. Zisk křesla pro bývalého komunistu Doubravu, který odmítl nálepku přeběhlíka a označil sama sebe za oběť komplotu v místní buňce KSČM, je částečně vysvětlitelný právě podporou komunistických voličů. V Mostě, kde nezávislí pod hlavičkou Severočeši již na komunální úrovni vládnou, byl úspěch jejich kandidátky předvídatelný.

Za zmínku stojí i neúspěch bývalého senátora za ODS Bedřicha Moldana v obvodě, kde byl senátorem Karel Schwarzenberg. Moldan přešel loni do TOP 09 a důvodem snad byla ohlášená kandidatura druhé manželky Mirka Topolánka, Lucie Talmanové, právě v obvodě, za který byl senátorem Moldan. Talmanová na Kutnohorsku vypadla již v prvním kole. Moldan postoupil do kola druhého z druhé pozice a v druhém kole prohrál s kandidátem ODS Petrem Bratským o pár desítek hlasů. Mimochodem, Praha 6 byla jedním z několika obvodů Prahy, kde ODS výrazně TOP 09 porazila, a tudíž zisk mandátu pro kandidáta ODS Bratského není nijak překvapivý.

Zmíním ještě porážku ekonomického experta ČSSD Jana Mládka na Táborsku. Jan Mládek ve své kampani přišel i s nápadem na 50procentní daň z příjmu pro fotovoltaiky, na co poté reagovala vláda rozhodnutím uvalit na fotovoltaiku srážkovou daň 26%, de facto snížit výkupní cenu elektřiny z fotovolatických zdrojů právě o 26%. Mládek nakonec souboj prohrál až po započtení největších okrsků města Tábor, když prakticky až do sečtení asi 85% všech odevzdaných hlasů nad kandidátem ODS lehce vedl. Zdá se tedy, že alespoň v tomto případě voliči také hlasovali zprostředkovaně i o fotovoltaice.Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Diskuse


K. Machala
12:58
25.10.2010

V. Novák
12:57
25.10.2010

J. Láníček, Ing.
12:08
25.10.2010

A. Hrbek
11:51
25.10.2010

J. Skotnica
11:30
25.10.2010

o. kurz
9:07
25.10.2010

V. Bok
10:17
25.10.2010

počet příspěvků: 9, poslední 25.10.2010 12:58

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.