6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


POLITIKA: Další experiment socialistů s komunisty

17.11.2008

Jak jsme si mohli přečíst na macek.cz, populární glosátor české politiky Macek se krajských koalic socialistů a komunistů příliš neděsí, zato „k zblití“ je podle něho koalice ODS a ČSSD v Olomouckém kraji. Tento svérázný přístup k průniku komunistů do dalšího patra české politiky od bývalého vysokého politika ODS může možná někoho překvapit. Mně už tak moc nepřekvapuje.

Hlavním strašákem Macka je už dlouho Brusel a jeho byrokracie. Přesto je zcela nepopiratelným faktem, že by nás měla mnohem víc strašit byrokracie v Praze a v našich krajských centrech moci. Komunistům v koalici se socialisty svěřili naši Paroubkovci krajské zdravotnictví nebo školství. Je možné, že se socialisté pokoušejí touto zvláštní formou naše komunisty „diskreditovat“? Budou moci komunisté z pozice krajské vlády hovořit prostřednictvím regulace financí i do obsahu výuky a zdravotní politiky? To se ukáže velmi brzo.

Jak soudruh Filip v ČT24 vysvětlil, i komunistům se po listopadu 1989 „ulevilo“ a politika se jim dělá „lépe“. Další expert na českou levici Kotrba z tak zvaných „Britských listů“ to vidí dokonce jako „zákonitý návrat komunistů k moci“. Podle Filipa má KSČM „třicet tisíc odborníků“, které může nabídnout pro výkon různých funkcí. Ten počet „odborníků“ Filipovi docela věřím. K tomu, aby tito „odborníci“ mohli realizovat program „socialismu pro 21. století“, potřebují komunisté udělat jenom jediný poslední krok. Ovládnout česká ministerstva svou přímou účastí na vládě. Komunisté na úrovni krajů se budou vymlouvat na to, že jim současné zákonné normy neumožňují realizovat jejich dobře míněné úmysly s krajskými školami, nemocnicemi či jinými krajskými organizacemi. Hitem komunistů i socialistů jsou „neziskovky“. V těchto typech organizací lze totiž utopit peněz, jak říkají Slováci, „neúrekom“. Protože, jak již název napovídá, smyslem “neziskovek“ je neprodukovat žádný zisk, o to větší náklady lze na různé činnosti prostřednictvím „neziskovek“ očekávat.

Pokud tento přístup někoho příliš neděsí, je to na pováženou. Již za pár měsíců budeme vědět víc.